Sakarya’ya Ne Zaman Gidilir?

109414,buyuk-akgol-800x600.png

Hem Karadeniz kıyısında hem de Marmara Bölgesi’nin doğu bölümünde geniş bir alana konumlanmış Sakarya ilinde birbirinden farklı iklim özellikleri gözükmektedir. İlin Karasu, Kocaali gibi Karadeniz kıyısında bulunan ilçelerinde Karadeniz ikliminin özellikleri hâkim sürerken, iç bölgelerinde ise Marmara tipi Akdeniz iklimi özellikleri gözükmektedir.

İklim açısından bakıldığında, Sakarya’ya gitmek için kış dönemi dışında her dönem ideal olduğu söylenebilir. Kışın sıcaklıklar zaman zaman 0’ın altına düşerken aralık ve ocak ayları en çok yağış alan dönemler olarak bilinmektedir. Ortalama sıcaklıkların 10 derece altında olduğu aralık – mart ayları dışında Sakarya gezmek için ideal bir ortam sunsa da Karadeniz ikliminin özelliklerini de barındıran Sakarya yılın her dönemi yağış alır. Yağışın en az olduğu dönemler ise temmuz ve ağustos aylarıdır.

Deniz turizmi için Sakarya’nın Karadeniz kıyılarını tercih edenler için ise en iyi dönem haziran - ağustos arası yaz dönemi olacaktır. Ancak Karadeniz ikliminin etkisiyle bu dönemlerde bile hava sıcaklığının yüksek olmasına rağmen yağış alan bir il olduğunu unutmamak gerekir.

Karadeniz kıyısında bulunan Karasu ilçesini ziyaret etmek için en ideal dönemlerden biri de her yıl temmuz ayının son haftalarında düzenlenen Karasu Kültür Turizm ve Fındık Festivali dönemidir. Yaklaşık 25.000 kişinin katılımıyla düzenlenen festival deniziyle ilgi çeken Karasu’da çeşitli konser ve gösteri gibi etkinliklere katılma imkânı sunmaktadır.

Sakarya, haziran ve temmuz ayında çeşitli ilçelerinde düzenlenen yayla şenlikleri ile birlikte ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.