Google+

Şanlıurfa

AVRUPATürkiyeŞanlıurfa
Şanlıurfa - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5.8℃
 • Şubweather-icon7.2℃
 • Marweather-icon10.8℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon21.7℃
 • Hazweather-icon27.3℃
 • Temweather-icon31.2℃
 • Ağuweather-icon30.9℃
 • Eylweather-icon26.8℃
 • Ekiweather-icon20.6℃
 • Kasweather-icon13.4℃
 • Araweather-icon7.8℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 1,892,320 Resmi Dil: Türkçe Para Birimi: Türk Lirası Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Şanlıurfa Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Peygamberler diyarı olarak bilinen ve Türkiye’nin en büyük yedinci şehri kabul edilen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Eski ve halk arasındaki kısa adıyla Urfa olarak da bilinmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda halkının gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılında "Şanlı" unvanını almıştır. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır.

Peygamberler diyarı dediğimiz Şanlıurfa aynı zamanda efsanelerin şehridir. Bu efsanelerden biri Hz. İbrahim’in putları kırması üzerine Nemrut tarafından ateşe atılma emrinin verilmesi ve ardından anlatılan olaylardır. Hikayeye göre yakılan büyükçe bir ateşe atılan Hz. İbrahim 7 gün boyunca bu ateşte kalır ve sonra sağ olarak ateşin içinden çıkar. Bu yüzden olayın yaşandığı yer olan Urfa Balıklı Göl ve göl içindeki balıklar kutsal kabul edilir. 
İnsanlık tarihinde önemli bir yer tutan Şanlıurfa, ilk buğday tarımının yapıldığı yer kabul edilir. Buğdayın toprak ve insan gücüyle buluştuğu Harran Ovası oldukça verimli bir arazidir. Konik Harran Evleri ve islamiyetin ilk camilerinden biri olan Ulu Cami de burada yer alır. 
Şanlıurfa'nın kadim tarihini betimlemek için Nuh Tufanından sonra kurulan ilk şehirlerden biri olduğu söylenir. Dünyanın en eski heykeli ve tapınağı Göbeklitepe'de bulunmuştur. Urfa en çok arkeolojik kazı yapılan şehirlerden olup şehir merkezi ve iki ilçe merkezi kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Bu nedenle "müze şehir" olarak da adlandırılır. 

Şanlıurfa ve çevresinde Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim olduğuna inanılmaktadır. MÖ 11000 yılı civarında kullanılan ve dünyanın en eski mabedinin bulunduğu yerdedir. Kur'an, İncil ve Torah’ta (Eski Ahit/Tevrat) adı geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına cami de bulunmaktadır. Ayrıca Eyüp Peygamber'in de (İncil ve Eski Ahit'te Job) doğum yeri olarak kabul edilir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde yapılan araştırmalar sonucunda, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ 9500'e Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem’e kadar uzandığı görülmüştür. Hz. Musa'nın da hayatının bir döneminde Urfa'da bulunduğu anlatılır. Hz. Şuayip peygamber ile Hz. Musa'nın burada görüştükleri söylenen bir antik kent vardır.

Çok tanrılı dinlerin yanısıra pek çok peygamberin yaşadığı yer olan Urfa, peygamberler diyarı olarak nitelendirilir. Hz. İbrahim, Hz. Lut, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Eyüp, Hz. Yusuf, Hz. Şuayip ve Hz. Musa bu bölgede yaşamışlardır. Hz. İsa'nın ise kenti kutsadığı söylenir. Tüm dinlere kucak açan bu kadim kentte dil, din ve kültürlerin buluştuğu bir hoşgörü hakimdir. 

Tarihi boyunca Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedon (Hellenistik Dönem), Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında kalmıştır. 1516'da Osmanlı sınırları içine katılmıştır. I. Dünya Savaşı'na kadar Osmanlıların elinde olan Şanlıurfa, 1919’da önce İngilizler, ardından Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. 11 Nisan 1920'de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924'te il olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şanlıurfa Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Suriye’ye komşu olan şehir, İpekyolu güzergahı üzerindeki en eski yerleşim yeridir. Doğu ile Batı arasındaki ticaret ağının kesiştiği noktada yer aldığından stratejik bir öneme sahiptir.
Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Etnik mimarisi, kiliseden çevrilmiş camileri, mağaraları ve gölü ile mistik şehir olan Şanlıurfa'da gezilip görülecek bir çok yer bulunmaktadır. Peygamberler şehri Şanlıurfa’da, keşfedeceğiniz şeyler yüzyıllar önceye ait ve çeşitli dinlerden izler taşımaktadır. 

Şanlıurfa

Kara ikliminin hakim olduğu Şanlıurfa'da yazlar çok sıcak, kışlar ise tam tersine çok soğuk geçer. Bu sebeple şehri gezmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Her ne kadar yaz aylarında en yüksek sıcaklık 46 dereceye kadar çıkıyor olsa da, ortalama yaz ayları sıcaklığı 32 derecedir. Nem oranı düşük olduğundan sıcak havayı sevenler için ideal bir gezi dönemi de olabilir.

Şehirdeki en düşük sıcaklık rekoru ise Aralık ayında -11,4 derece olarak görülmüştür. Ancak kış aylarında ortalama hava sıcaklığının 2 derece olduğunu söylemek mümkündür.
 

Şanlıurfa’ya ulaşım imkanı Türkiye içi otobüs, tren veya özel araçla sağlanabilirken uçakla yolculuk etmek isteyenler Şanlıurfa GAP Havaalanı’na direkt ya da aktarmalı seferler bulunmaktadır. Ayrıca Gaziantep Havalimanı’na gittikten sonra buradan araç kiralanarak da Şanlıurfa'ya ulaşım imkânı mevcuttur.

Şanlıurfa konaklama açısından sorun yaşamayacağınız bir şehirdir. Oteller olduğu gibi misafirhane ve konukevlerinde de geceyi geçirmeniz mümkündür. Otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinde yer almaktadır. Bu sebeple seçim yaparken geziniz boyunca takip edeceğiniz güzergâha ya da bütçenize göre eleme yapabilirsiniz. Bu bölgede yer alan oteller arasında Aslan Guest House, Manici Hotel, Elruha ya da Türkmen Konağı, konfor ve ambiyansı ile öne çıkmaktadır. Hilton Garden Inn Şanlıurfa, Manici Hotel, Dedeman Hotel, Nevali Hotel, Hotel Arte ve Edessa Hotel, Şanlıurfa'da kalabileceğiniz temiz, konforlu ve tanınmış otellerdir. Şanlıurfa'daki otellerin çoğu yörenin kendi mimarisine uygun dizayn edilmiştir. 


Şanlıurfa Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Şanlıurfa Otelleri

En Yüksek Puanlı Şanlıurfa Otelleri


Şanlıurfa'da şehir içindeki ulaşım hizmeti otobüs, minibüs ve taksi ile sağlanabilmektedir. Ancak şehrin içinde görülmesi gereken turistik yerler birbirine çok yakındır ve yürüyerek ulaşım mümkündür.

Yine de kimi zaman hava sıcaklığından kimi zaman da seyahatizin neden olabileceği yorgunluktan dolayı otobüs tercih edecekseniz kentlilerin kullandığı Urfa Kart'tan temin ederek sürekli bilet almak zorunda kalmadan seyahat edebilirsiniz. Şanlıurfa otobüs duraklarında akıllı sistem de mevcut. Böylelikle, durakta yer alan ekranda, beklediğiniz otobüsün ne zaman geleceğini görebilirsiniz.

Şanlıurfa yakınlarında bulunan tarihî ve turistik yerlere ise minibüslerle gidilebiliyor. Ancak araç kiralamak daha pratik ve hızlı bir çözüm olacaktır.

  

Şanlıurfa mutfağı, Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, kalabalık sofralarda neşeyle yemek yendiği, kişi sayısı arttıkça bereketin de arttığına inanılan bu yüzden de misafir ağırlamaya çok önem verilen bir kültürün parçasıdır. Şanlıurfa yemekleri ise Güneydoğu Anadolu mutfağının özelliklerinden olan acılı, bol salçalı ve baharatlıdır.

Yemekleriyle meşhur Şanlıurfa’nın geleneksel lezzetleri çiğ köfte, urfa kebap, patlıcan kebap, borani, şıllık, bostana, ayran çorbası, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, sarımsak aşı, soğan tavası, su kabağı, isot çömleği, erik tavası, ekmek aşı, kuymak , meyan şerbeti ve daha da çoğaltabileceğimiz tatlardır.
Kebabın diyarı ve lahmacunun anavatanı olan Şanlıurfa'da köfte ve kebap çeşitleri en çok bilinen yemeklerdir. Baharat, un ve pirinç ikinci planda; sebze üçüncü planda kullanılır.

Genellikle yaz mevsiminde patlıcanlı ve domatesli kebap, patlıcan, domates ve biber üçlüsünden oluşan fırın ağırlıklı yemekler, kış mevsiminde ise et yemekleri, çorbalar ve pilav çeşitleri yapılır. Sonbahar ve kış aylarında çiğköfte, ilkbaharda mercimekli ve yumurtalı köfte, yaz aylarında ise yumurtalı köfte daha çok tercih edilir.

Urfa'da misafir çağırıldığında, mutlaka etli bir yemek yapılır. "Bostana" veya "cacık", fazladan olarak "dolmalı köfte" veya "içli köfte", sonrasında ise tatlı çeşidi olarak "katmer", "şıllık" veya "kadayıf" tatlısı ikram edilir.

Popüler restoranlar arasında, Gülhan, Çulcuoğlu, Cevahir Han, Altın Lokantası, Sevgi Ciğer Salonu, Aziz Usta, Ciğerci Yusuf, Dedecan Ocakbaşı'yı saymak mümkündür.
 


Şanlıurfa’nın kendine has bir eğlence kültürü vardır. Metropol şehirlerde görülemeyecek, özel “sıra geceleri” Şanlıurfa gece hayatının temelini oluşturur. Arkadaş grupları halinde toplanan insanların, müzisyenlerin çaldığı şarkılar ve türküler eşliğinde eğlenmesi şeklinde gerçekleşen sıra geceleri haricinde Urfalıların bir de “dost meclisleri” vardır. Dost meclislerinde de sohbetler yapılır, oyunlar oynanır. Urfa’da yerli ve yabancı turistler için sıra gecesi düzenleyen mekânlar ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Yıldız Sarayı Konukevi bunlardan biridir. Şanlıurfa'da akşam canlı müzik dinleyebileceğiniz Big Nobel, Mısra-i Berceste, Life Point, Capella Cafe ve Antik Cafe gibi mekanlar mevcuttur. 
 

Şanlıurfa’da Novada Park, Urfa City, Piazza AVM ve Abide Park gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra birçok tarihî çarşı ve pazar bulunmaktadır. Bunlar Sipahi, Koltukçu, Kazancı, Kasap Pazarı gibi mekanlardır. Şanlıurfa’ya gidince alınabilecekler arasında ise geleneksel dokuma halı, kilim, nargile ve gereçleri, şark köşesi yer alabilir.

Urfa içerisinde pek çok tarihî çarşı da bulunmaktadır. Gümrük Hanı etrafındaki çarşılardan Bedesten’de sağlı sollu dükkanlarda mahallî giysiler ile yaşmak, ehramSipahi Pazarı’nda  ise halı ve kilimler; Hüseyniye Çarşıları’nda bakır işleri; Kınacı ve Pamukçu Pazarı’nda ise kuyumcular bulunur. Bu tarihî çarşılar civarında satılan baharatlar, Urfa peyniri, Urfa pul biberi (isot), Urfa fıstığı, Nar pekmezi, meyan kökü ve şifalı bitkiler alınabilecek en güzel hediyelerdir. Tarihî hanların çoğu Balıklıgöl’ün doğusunda yer alır.

Şanlıurfa il merkezinde Osmanlı dönemine ait Gümrük Hanı, Hacı Kamil Hanı, Barutçu Hanı, Mençek Hanı, Şaban Hanı, Kumluhayat Hanı, Fesadı Hanı, Samsat Kapısı Hanı, Millet Hanı ve Topçu Hanı olmak üzere büyük hanlar bulunur.


 

 • Kelaynak ve Çevre Festivali (Mayıs)
 • Eyyübnebi Sabır Günü (Mayıs)
 • Karakeçili Uluslararası Kültür Şenlikleri (Mayıs)
 • Halil İbrahim Buluşmaları (Mayıs)
 • Şanlıurfa Uluslararası Kültür ve Sanat Haftası (Ekim)
 • At Yarışmaları (Kasım-Mayıs)
 • İsot Festivali (Ekim)
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23 Nisan
 • Emek ve Dayanışma Günü – 1 Mayıs
 • Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 19 Mayıs
 • Ramazan Bayramı
 • Zafer Bayramı – 30 Ağustos
 • Kurban Bayramı
 • Cumhuriyet Bayramı – 29 Ekim