Google+

Şanlıurfa

image_placeholder
AVRUPATürkiyeŞanlıurfa
Şanlıurfa - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5.8℃
 • Şubweather-icon7.2℃
 • Marweather-icon10.8℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon21.7℃
 • Hazweather-icon27.3℃
 • Temweather-icon31.2℃
 • Ağuweather-icon30.9℃
 • Eylweather-icon26.8℃
 • Ekiweather-icon20.6℃
 • Kasweather-icon13.4℃
 • Araweather-icon7.8℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 1,892,320 Resmi Dil: Türkçe Para Birimi: Türk Lirası Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün


 

Peygamberler diyarı olarak bilinen ve Türkiye’nin en büyük yedinci şehri kabul edilen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Eski ve halk arasındaki kısa adıyla Urfa olarak da bilinmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda halkının gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılında "Şanlı" unvanını almıştır. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır.

Peygamberler diyarı dediğimiz Şanlıurfa aynı zamanda efsanelerin şehridir. Bu efsanelerden biri Hz. İbrahim’in putları kırması üzerine Nemrut tarafından ateşe atılma emrinin verilmesi ve ardından anlatılan olaylardır. Hikayeye göre yakılan büyükçe bir ateşe atılan Hz. İbrahim 7 gün boyunca bu ateşte kalır ve sonra sağ olarak ateşin içinden çıkar. Bu yüzden olayın yaşandığı yer olan Urfa Balıklı Göl ve göl içindeki balıklar kutsal kabul edilir.

Şanlıurfa ve çevresinde Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim olduğuna inanılmaktadır. M.Ö. 11000 yılı civarında kullanılan ve dünyanın en eski mabedinin bulunduğu yerdedir. Kur'an, İncil ve Tonah’ta (Eski ahit/Tevrat) adı geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına cami de bulunmaktadır. Ayrıca Peygamber Eyüp'ün de (İncil ve Eski ahitte Job) doğum yeri olarak kabul edilir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin M.Ö. 9500'e Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem’e kadar uzandığı görülmüştür.

Tarihi boyunca Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedon (Hellenistik Dönem), Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında kalmıştır. 1516'da Osmanlı sınırları içine katılmıştır. I. Dünya Savaşı'na kadar Osmanlıların elinde olan Şanlıurfa, 1919’da önce İngilizler, ardından Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. 11 Nisan 1920'de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924'te il olmuştur.

Şehrin gelir kaynakları arasında turizm dışında tarım, hayvancılık ve sanayi ürünleri vardır. Köklü geçmişi sayesinde pek çok tarihi güzelliğe sahip olan şehir, gurme turistlerin de ilgi odağıdır.

Tanıtım Videosu:

 

Şanlıurfa Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Suriye’ye komşu olan şehir, İpekyolu güzergahı üzerindeki en eski yerleşim yeridir. Doğu ile Batı arasındaki ticaret ağının kesiştiği noktada yer aldığından stratejik bir öneme sahiptir.
Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır.

Geolocation


 

Etnik mimarisi, kiliseden çevrilmiş camileri, mağaraları ve gölü ile mistik şehir Şanlıurfa'da gezilip görülecek bir çok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Balıklı Göl, Urfa Kalesi, Halfeti ve Harran olarak sıralanabilir.

 

Balıklıgöl

105 Ara 2016Gezilecek Yerler

Balıklıgöl

Şehir merkezinin güneybatısında bulunan Balıklıgöl (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri), Şanlıurfa’da yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Sebebi ise içerisinde efsanelere konu olmuş sazan balıklarının yer almasıdır. Bu balıklara halk tarafından saygı gösterilir ve kesinlikle yenilmez. Çünkü rivayete göre, İbrahim Peygamber devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek Tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesi’nin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir ve çevresi güllük gülistanlık olur. Ateşin suya, odunların da balığa dönüştüğüne inanılmaktadır. Bu mucizenin gerçekleştiği mekanın Balıklıgöl ve çevresi olduğu varsayılmaktadır. 

150 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip gölde yaşayan sazan balıklarını avlamak yasaktır. Gölün derinliği ise 3.5 metre civarındadır. 
Balıklıgöl’ün çevresinde farklı tarihi eserler de yer almaktadır. Örneğin, Balıklıgöl platosu içerisinde Urfa Kalesi de yer alır. M.Ö. 9500 yıllarına ait neolitik bir yerleşim höyüğü üzerine kurulmuştur. Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenen 11.500 yılık Balıklıgöl Heykeli kale dahil Balıklıgöl havzasının tarihini bilimsel olarak vermektedir.

Kalenin üzerindeki korinth başlıklı iki sütun Edessa Karalı IX. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır. Urfa Kalesi'nin, üç tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir, kuzey tarafı ise sarp kayalıktır.

-

Şanlıurfa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Urhay Hotel, Turkmen Konagi, Istiklal Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Elci Konagi Butik Hotel, Aslan Guest House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Ugur, Sark Ciragan Konagi, Serce Konagi otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanlıurfa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Fırfırlı Camii

105 Ara 2016Gezilecek Yerler

Fırfırlı Camii

Yeniyol olarak da adlandırılan Ali Fuat Bey Caddesi'nde yer alan Fırfırlı Camii, Oniki Havari Kilisesi olarak da adlandırılmıştır. Yapı, önceleri kilise olarak inşa edilmiştir. Kaynaklara göre Hıristiyanlık açısından büyük önem taşıyan ve Van bölgesindeki Varak Manastırı’nda bulunan "Varak Haçı" 1092 yılında Urfa'ya getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) yerleştirilmiştir.

Caminin mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre yapı, 1956 yılında kiliseden camiye dönüştürülmüştür. Caminin taş bezemelerinden ötürü de halk arasında Fırfırlı Camii olarak anılmaya başlanmıştır.

Cami, kesme taştan, üç nefli bazilika plan düzeninde inşa edilmiştir. Yapının batı cephesi ile köşe kulelerinde son derece güzel bir taş işçiliği olduğu göze çarpmaktadır. Naosun (ana ibadet mekanın) orta nefi kubbe ile, yan nefleri ise tonozla örtülmüştür. Bunlardan orta nef daha geniş olup, üzerini örten kubbenin yüksek kasnağı üzerinde 24 pencere yer almaktadır.

Yapının kubbe ve tonozlarında bazalt taşı, mukarnas başlıklı sütun ve kemerlerinde de kesme taş kullanılmıştır. Fırfırlı Camii’nin dikkat çeken yönlerinden birisi de yarım sütunlar ile dış cephelerdeki taş duvarlara sahip olmasıdır.

-

Halfeti

605 Ara 2016Gezilecek Yerler

Halfeti

“Saklı Cennet” ve “Kayıp Şehir” olarak da bilinen bu eski yerleşim yeri, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği önemli bir turizm alanıdır. Şanlıurfa merkezinin batısında, 112 kilometre uzağında yer almaktadır.

Halfeti ilçesinin %80’i, Bilecik Barajı’nın yapımı sırasında sular altında kalmış ve burada yaşayan yerli halk 15 kilometre uzakta yer alan yeni bir yerleşim merkezine yerleştirilmiştir. 

Kentin kayıp şehir olarak bilinmesi de taş evlerinin, camilerinin ve diğer kullanım alanlarının Fırat Nehri’nin altında kalmasından ileri geldiği söylenebilir.
Halfeti ilçesi, Türkiye'den 11 şehrin, dünyada 208 şehrin dâhil olduğu, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanını almıştır.

İlçe, M.Ö 855 yılında Asur kralı 3. Salmanassar tarafından kurulduğu zaman "Şitamrat" adını taşıyordu. Tarihi boyunca Hitit, Asur, Med, Pers, Makedon, Selevkos ve Partlar'ın idaresinde kalmıştır. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara geçen Halfeti, zamanımızda da kullanılan "Urumgala" ve "Rumkale" adlarını alarak Halep Eyaleti'ne bağlanmıştır. Osmanlı döneminde hudut şehri özelliğini kaybeden yerleşim, stratejik önemini kaybetmiştir. Şehrin nüfusunun 19. yüzyılda 5-l0 haneye kadar düşmesi ve Rumkale'nin harap olmasıyla yerleşim alanı Fırat’ın karşı sahiline nakledilmiş ve bugünkü Halfeti yerleşimi kurulmuştur. 1926 yılına kadar Birecik’e bağlı bir nahiye olan Halfeti, 1954 yılında ilçe haline getirilmiştir.

Halfeti geziniz sırasında ayrıca çevresinde yer alan Rumkale’yi, Kantarma Mezrası Hanı’nı, Rumkale’deki Aziz Nerses Kilisesi’ni, Gürkuyu (Norhut) Kilisesi’ni de görebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şanlıurfa

Kara ikliminin hakim olduğu Şanlıurfa'da yazlar çok sıcak, kışlar ise tam tersine çok soğuk geçer. Bu sebeple şehri gezmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Her ne kadar yaz aylarında en yüksek sıcaklık 46 dereceye kadar çıkıyor olsa da, ortalama yaz ayları sıcaklığı 32 derecedir. Nem oranı düşük olduğundan sıcak havayı sevenler için ideal bir gezi dönemi de olabilir.

Şehirdeki en düşük sıcaklık rekoru ise Aralık ayında -11.4 derece olarak görülmüştür. Ancak kış aylarında ortalama hava sıcaklığının 2 derece olduğunu söylemek mümkündür.
 

Şanlıurfa’ya ulaşım imkanı Türkiye içi otobüs, tren veya özel araçla sağlanabilirken uçakla yolculuk etmek isteyenler Şanlıurfa Gap Havaalanı’na direkt ya da aktarmalı seferler bulunmaktadır. Ayrıca Gaziantep Havalimanı’na gittikten sonra buradan araç kiralanarak da Şanlıurfa'ya ulaşım imkanı mevcuttur.

Şanlıurfa konaklama açısından sorun yaşamayacağınız bir şehirdir. Oteller olduğu gibi misafirhane ve konukevlerinde de geceyi geçirmeniz mümkündür. Otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinde yer almaktadır. Bu sebeple seçim yaparken tarzınıza ya da bütçenize göre eleme yapabilirsiniz. Bu bölgede yer alan oteller arasında Aslan Guest House, Manici Hotel, Elruha ya da Türkmen Konağı, konfor ve ambiyansı ile öne çıkmaktadır.

Şanlıurfa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Şanlıurfa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Şanlıurfa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Şanlıurfa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Şanlıurfa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Şanlıurfa Otelleri


 

Şanlıurfa'da şehir içindeki ulaşım hizmeti otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlanabilmektedir. Ancak şehrin içinde görülmesi gereken turistik yerler birbirine çok yakındır ve yürüyerek ulaşım mümkündür.

Yine de kimi zaman hava sıcaklığından kimi zaman da yorgunluktan dolayı otobüs tercih edecekseniz, kentlilerin kullandığı Urfa Kart'tan temin ederek sürekli bilet almak zorunda kalmadan seyahat edebilirsiniz. Şanlıurfa otobüs duraklarında akıllı sistem de mevcut. Yani, durakta yer alan ekranda, beklediğiniz otobüsün ne zaman geleceğini görebilirsiniz.

Şanlıurfa şehir çevresindeki yerlere ise minibüslerle gidilebiliyor. Ancak araç kiralamak daha pratik ve hızlı bir çözüm olacaktır.

 
 

Şanlıurfa Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, kalabalık sofralarda neşeyle yemek yendiği, kişi sayısı arttıkça bereketin de arttığına inanılan bu yüzden de misafir ağırlamaya çok önem verilen bir kültürün parçasıdır. Şanlıurfa yemekleri ise Güneydoğu Anadolu mutfağının özelliklerinden olan acılı, bol salçalı ve baharatlıdır.

Yemekleriyle meşhur Şanlıurfa’nın geleneksel lezzetleri çiğ köfte, urfa kebap, patlıcan kebap, borani, şıllık, bostana, ayran çorbası, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, sarımsak aşı, soğan tavası, su kabağı, isot çömleği, erik tavası, ekmek aşı, kuymak , meyan şerbeti ve daha da çoğaltabileceğimiz tatlardır.
Kebabın diyarı ve lahmacun'un anavatanı olan Şanlıurfa'da köfte ve kebap çeşitleri en çok bilinen yemeklerdir. Baharat, un ve pirinç ikinci planda; sebze üçüncü planda kullanılır.

Genellikle yaz mevsiminde patlıcanlı ve domatesli kebap, patlıcan, domates ve biber üçlüsünden oluşan fırın ağırlıklı yemekler, kış mevsiminde ise et yemekleri, çorbalar ve pilav çeşitleri yapılır. Sonbahar ve kış aylarında çiğköfte, ilkbaharda mercimekli ve yumurtalı köfte, yaz aylarında ise yumurtalı köfte daha çok tercih edilir.

Urfa mutfağında misafir çağırıldığında, mutlaka etli bir yemek yapılır. "Bostana" veya "Cacık", fazladan olarak "Dolmalı Köfte" veya "İçli Köfte", sonrasında ise tatlı çeşidi olarak "Katmer", "Şıllık" veya "Kadayıf" tatlısı ikram edilir.

Popüler restoranlar
Gülhan, Çulcuoğlu, Cevahir Han, Altın Lokantası, Sevgi Ciğer Salonu, Aziz Usta, Ciğerci Yusuf, Dedecan Ocakbaşı
 


 

Şanlıurfa’nın kendine has bir eğlence kültürü vardır. Metropol şehirlerde görülemeyecek, özel “sıra geceleri” Şanlıurfa gece hayatının temelini oluşturur. Arkadaş grupları halinde toplanan insanların müzisyenlerin çaldığı şarkılar ve türküler eşliğinde eğlenmesi şeklinde gerçekleşen sıra geceleri haricinde Urfalıların bir de “dost meclisleri” vardır. Dost meclislerinde de sohbetler yapılır, oyunlar oynanır.

Urfa’da  yerli ve yabancı turistler için sıra gecesi düzenleyen mekanlar ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Yıldız Sarayı Konukevi bunlardan biridir. 
 Şanlıurfa’da Urfa City ya da Abide Park gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra birçok tarihi çarşı ve pazar bulunmaktadır. Bunlar Sipahi, Koltukçu, Kazancı, Kasap Pazarı gibi mekanlardır. Şanlıurfa’ya gidince alınabilecekler arasında ise geleneksel dokuma halı, kilim, nargile ve gereçleri, şark köşesi yer alabilir.

Bedesten Han'da sağlı sollu iki sıra halinde uzayan dükkanlarda yöresel giysi ve aksesuarları bulmak mümkündür. Sipahi Pazarı'nda halıcılar bulunmaktadır. Bakırcılar Çarşısı'nda ise adından da anlaşılacağı üzere bakırcılar vardır. Kuyumcu ve elbiseciler ise Pamukçu'dadır.

 


 

 • Kelaynak ve Çevre Festivali (Mayıs)
 • Eyyübnebi Sabır Günü (Mayıs)
 • Karakeçili Uluslararası Kültür Şenlikleri (Mayıs)
 • Halil İbrahim Buluşmaları (Mayıs)
 • Şanlıurfa Uluslararası Kültür ve Sanat Haftası (Ekim)
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23 Nisan
 • Emek ve Dayanışma Günü – 1 Mayıs
 • Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 19 Mayıs
 • Ramazan Bayramı
 • Zafer Bayramı – 30 Ağustos
 • Kurban Bayramı
 • Cumhuriyet Bayramı – 29 Ekim