Sapanca Mutfağı

37594_2_73_firma-icerik_1601.jpg

Sapanca’da genel olarak Karadenizli, Boşnak ve Çerkez halk yaşamaktadır. Bu halkların yemekleri de Sapanca mutfağını oldukça etkilemiştir. Ancak kendine özgü birçok yemeği barındıran Sapanca mutfağı daha çok Karadeniz’in etkisinde kalmıştır. Bu yemeklere geçmeden hemen önce, göl keyfinin ayrı bir güzel yaşandığı Sapanca’da göl kenarında muhteşem bir alabalık keyfi yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz. Göl kıyısında mangal da öğlen ve akşam gelen misafirlerin olmazsa olmazları arasındadır.

Bunların haricinde Sapanca mutfağı lezzetlerinin başlıcaları arasında cevizli lahana, ıslama köfte, yoğurtlu yeşil erik, kiremitte alabalık, kabaklı lahmacun, Adapazarı böreği, bulgur çorbası ve kabak tatlısı gelmektedir. Ayrıca dere içindeki bazı yerler başta olmak üzere bu güzel doğa atmosferinde kahvaltı keyfi de olmazsa olmazlar arasındadır. Kahvaltıda oldukça güzel ve doğal lezzetler sunulmaktadır. Burada yetişen yeşillik ve sebzelerin haricinde kahvaltıda günlük yumurtadan ve sütten yapılan yerel ürünleri tadabilirsiniz.

Sapanca’da bu harika lezzetleri tadabileceğiniz pek çok yer bulabilirsiniz. Göl kenarındaki manzaralı yerlerin fiyatları biraz yüksektir. Ancak merkezde daha uygun fiyatlı restoranlar ve dinlence yerleri bulabilirsiniz.