Google+

Sivas

Sivas - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon2℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon-1℃
Ülke: Türkiye Kıta: Asya Kıtası Nüfus: 346.629 İklim: Karasal İklim UNESCO Dünya Mirası Listesi: Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sivas gezi rehberi ile, Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Sivas'ın tarihini ve doğal güzelliklerini anlatmaya başlıyoruz... Roma devrinde "Sebastia" adıyla bilinen Sivas'ın Roma İmparatorluğu zamanında inşa edildiği düşünülmektedir. Şehirle özdeşleşmiş olan Sivas Kalesi'nin de M. Ö. 2 binli yılların başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Sivas, İç Anadolu'da en çok Selçuklu dönemi eserine sahip olan kentlerden biridir. Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese ve Ulu Cami, Sivas'ta bulunan Selçuklu dönemi eserleridir. Tarihi ve doğal zenginlikleri ile dikkat çeken kentte birçok göl, vadi, yayla ve mesire alanı bulunmaktadır. Gürün Şuğul Vadisi, Sivas'ın önemli doğal zenginliklerinden biridir. Leylek, turna ve kızılbacak gibi kuluçkaya yatan kuşların bulunduğu Tödürge (Demiryurt) Gölü, "Koçhisar" adıyla da bilinen Hafik Gölü ve doğal yollarla meydana gelmiş bir göl olan Zara Tödürge Gölü, Sivas'ta bilinen en önemli göllerdir.

Sivas'ın doğal güzellikleri arasında önemli bir yer tutan yaylalar ise her mevsim farklı renklere bürünen büyüleyici manzaraları ile dikkat çekmektedir. Sivas'ın Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Eğriçimen Yaylası ve eşsiz doğa manzarası ile her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Başalağan Yaylası Sivas'ın önemli yaylalarına örnektir. 

Sivas, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu'nun yukarı Kızılırmak bölümünde, diğer bölümleri ise Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır. 

Geolocation

Sivas'ta karasal iklim hüküm sürmektedir. Şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Sivas'ı ziyaret etmek isteyenlerin, şehrin doğal güzelliklerin tadını çıkarabilmeleri için yolculuklarını ilkbahar ya da yaz aylarına denk getirmeleri ziyaret etmeleri önerilir. 

Sivas'a nasıl gidilir diye merak edenler için; Sivas'a ulaşmanın birçok alternatifi bulunmaktadır. Şehre, kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile ulaşmak mümkündür. Sivas'ın Türkiye'de tüm illerle karayolu bağlantısı mevcuttur. Ülke genelindeki hemen her ilden otobüs firmaları Sivas'a gün aşırı seferler düzenlemektedir. Sivas merkezden ilçelere ulaşım ise otogarın yakınında bulunan ilçe ve köy garajından sağlanmaktadır.

Sivas - Ankara arası 441 kilometre, Sivas - İstanbul arası 892 kilometre, Sivas Antalya arası 836 kilometre, Sivas - İzmir arası 1023 kilometre, Sivas - Adana arası 501 kilometre, Sivas - Mersin arası 518 kilometre, Sivas - Bursa arası 821 kilometre, Sivas - Malatya arası 247 kilometre, Sivas - Kars arası 645 kilometre, Sivas - Diyarbakır arası 480 kilometredir.   
Sivas'a demir yolu ulaşımı ise Sivas Tren Garı üzerinden sağlanmaktadır. Web sitesi için tıklayınız.

Sivas'tan her gün Ankara, İstanbul, Kayseri ve Kars gibi büyük şehirlere tren seferleri yapılmaktadır. Sivas'a hava yolu ile ulaşım ise Sivas Nuri Demirağ Havalimanı ile sağlanmaktadır. Uçak firmasının hemen her gün Sivas'a düzenlediği uçuş seferleri bulunmaktadır. 

"Sivas'ta nerede kalmalı" diye merak edenler için Sivas'taki konaklama alternatiflerini açıklıyoruz. Sivas'ta otel, pansiyon ve kampçılık gibi pek çok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Sivas merkez ve Divriği'nde çeşitli 3 ve 4 yıldızlı lüks otellerle birlikte ekonomik fiyatlarda konaklanabilecek çeşitli oteller bulunmaktadır. Sivas merkezde bulunan otellerin büyük çoğunluğu Atatürk Bulvarı üzerinde yer almaktadır.

Sivas'a yayla turizmi için gidenler, Eğriçimen Yaylası'nda kamp yapabilir ya da çevredeki otellerde konaklayabilirler. Gürün bölgesinde bulunanlar ise Gökpınar Gölü'nde kamp yapma imkanı bulabilir ya da Gürün çevresinde bulunan çeşitli konaklama tesislerini değerlendirebilirler. Gürün'deki bir diğer konaklama alternatifi ise  ilçede bulunan öğretmen evidir. Öğretmen evinde kamu personeli oldukça ekonomik fiyatlarda konaklayabilirken sivil vatandaşlar da kamu personelinden biraz daha yüksek ancak yine oldukça ekonomik ücretlerle tesiste kalabilirler. Sivas'a kampçılık için gidenlerin tercih edebileceği bir diğer nokta ise şehre en yakın kamp ve karavancılık yapılacak yer olan Kardeşler Hatıra Ormanı’dır.

Sivas'a kaplıca turizmi için gidenler ise cilt hastalıkları için önemli bir tedavi merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca'da konaklayabilirler.  Kangal Balıklı Kaplıca'da konaklama ücretleri kişi başı 90 TL ile 130 TL arasında değişmektedir.
Sivas, sezondan sezona hareketlilik kazanan bir şehir olduğu için şehre gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız önerilir. 

Sivas onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sivas Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sivas Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sivas Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sivas Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sivas Otelleri

Sivas'ta şehir içi ulaşım fazla gelişmemiştir; kentte raylı sistem bulunmaz, ulaşım sadece otobüs ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Otobüslere binerken KENTKART kullanılır. KENTKART ücretleri; öğrenci 1.20 TL, tam 1.75 TL'dir.

Sivas'ta bir diğer ulaşım alternatifi ise taksilerdir. Taksilerde gece ve gündüz tarifeleri farklı çalışır. Araçlarda taksimetre bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Taksimetre açılış fiyatları 2.70 TL'dir. Kilometre başına taksimetreye eklenen ücret ise 1.70 TL civarıdır. 10 kilometrelik bir yolun ortalama ücreti ortalama 18 TL tutacaktır. Taksilerde zorunlu bir uygulama olarak müşteriye fiş verilir.

Şehirde toplu taşıma aracı kullanmak istemeyenler ise birçok firmanın vermiş olduğu araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirler.

Sivas Gezilecek Yerler
sivas.gov.tr

Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sivas, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehrimizdir. Sivas'ta gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden başlıcaları; Sivas Çifte Minareli Medrese, Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Gök Medrese, Divriği Kalesi, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Gemerek Sızır Şelalesi, Eğriçimen Yaylası, Kangal Balıklı Kaplıcası, Gürün Gökpınar Gölü, Sivas - Kongre Binası / Atatürk ve Etnografya Müzesi ve Aşık Veysel Müzesi'dir.

Anadolu Mutfağı
sivaskulturturizm.gov.tr

Tarihte; Lidyalılar, Hititler, Frigler, Romalılar, Osmanlılar ve Selçuklular gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Sivas, mutfak kültürüne de bu kültür zenginliğini yansıtmış, Sivas mutfağı büyük çeşitlilik kazanmıştır. Sivas mutfağında hamur işleri ve süt yemekleri oldukça çeşitlidir. Keş, çökelek ve peskütan, süt ile yapılan yemeklere örnektir. Sivas'ın yöreye özgü yemekleri; madımak, evelik, düğüşek aşı, yuvarlak köfte, çirli et, karın yahnisi, kavurma hellesi, lahana musakkası, sac kebabı, Sivas köftesi, Sivas kebabı ve Divriği pilavı gibi yemeklerdir. 

Sivas Gece Hayatı
fotografturk.com

Muhafazakâr bir şehir olan Sivas'ta gece hayatı pek gelişmemiştir. Bar, gece kulübü gibi mekânların sayısı kısıtlıdır. Gece hayatı genel olarak türkü bar ve canlı müzik gibi eğlence türleri üzerine kuruludur. Eskikale Mahallesi'nde bulunan Balkon Cafe'de gençlerin yoğun ilgi gösterdiği canlı müzik etkinlikleri düzenlenirken, Örtülüpınar Mahallesi'ndeki Meram Saz Evi'nde ise türkü programları yapılmaktadır.


haberciniz.biz

Sivas’ta alışveriş hayatı oldukça hareketlidir. Özellikle dokumacılık ve gümüşçülük şehirde oldukça gelişmiştir ve çevre illere de yayılmıştır. Kemik tarağı ve bıçağı yapımı da Sivas'ta gelişmiş olan el sanatlarındandır. Hediyelik eşya alışverişi için ilde birçok mağaza bulunur.

Sivas'tan bir hatıra edinmek ya da hediyelik eşyalar almak istiyorsanız şehirde bulunan medreselerin ve hanların içindeki el sanatları tezgâhlarını gezebilir ya da Bankalar Caddesi ve Belediye Çarşısı'ndaki dükkânlara göz atabilirsiniz.
Hediyelik eşya alışverişi için tercih edebileceğiniz bir diğer yer ise Şifaiye Medresesi'dir. Şifaiye Medresesi'nde çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar bulunmaktadır. Belediye Çarşısı'nın yanında bulunan Hanımeli Çarşısı'nda ise yöre kadınlarının el becerilerini sergilediği ürünleri görebilirsiniz. Sivas'ta kıyafet, aksesuar vb. alışveriş yapmak için ise Sivas Merkez'de bulunan Polat Alışveriş Merkezi'ni gezebilirsiniz. 

gurun.bel.tr
 • Yıldızeli-Banaz Pir Sultan Abdal Geleneksel Kültür Etkinlikleri (19 - 20 Haziran)
 • Yapracık Köyü Yayla Şenlikleri (26 - 27 Hairan)
 • Küçük Yüreğirliler Günü (04-05 Temmuz)
 • Büyük Yüreğirliler Günü (11-12 Temmuz)
 • Çatpınar Köyü Şenlikleri (11-12 Temmuz)
 • 3. Alacahan Kervansaray Şenliği (11-12 Temmuz)
 • Beyyurdu Dostluk ve Dayanışma Şenliği (15-16 Temmuz)
 • Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali (17-18 Temmuz)
 • Gölova Yayla Festivali (18 Temmuz)
 • Divriği Çamşıhı Halk Ozanları Şenliği (18 Temmuz)
 • Tokuş Köyü Yoğurt Festivali (21 Temmuz)
 • Uluslar Arası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı (21 - 23 Temmuz)
 • Yıldızeli Geleneksel Sebahattin Öztürk 13. Karakucak Güreşleri Kültür ve Turizm Festivali (24-25 Temmuz)
 • Çepnililer Dayanışma ve Yardımlaşma Günü (25-26 Temmuz)
 • Cemelliler Kasabası Dayanışma Günü (26 Temmuz)
 • Gürün Kültür ve Sanat Festivali (30 Temmuz - 01 Ağustos)
 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Sivas, doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Şehrin doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilmeniz için seyahatinizi ilkbahar ya da yaz aylarına getirmeniz tavsiye edilir. Büyük halk ozanı Âşık Veysel'in memleketi olan Sivas'ta, ünlü ozanın bir de müzesi bulunmaktadır. Sivas kültürünü içselleştirmek ve Âşık Veysel'i daha yakından tanımak isteyenlerin Âşık Veysel Müzesi'ni ziyaret etmesi önerilir. Sivas'ın bir diğer önemli özelliği ise şehirde bulunan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'dır. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.