Google+

Arama formu

Sivas’a Ne Zaman Gidilir?

Sivas’a Ne Zaman Gidilir?

Sivas soğuk ve karasal bir iklime sahip olmasının yanında; çevre illere göre daha yüksek olması, kuzey rüzgarlarına açık olması, engebeli yapısı, yıl içinde değişen basınç farkı ve şehir topraklarının farklı coğrafi bölgelerde yer alması nedeniyle çevre illere göre farklı bir mikroklima özelliğine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak olan şehirde yaz mevsimi oldukça kısa sürmektedir. Kış ayları ise soğuk, uzun ve kar yağışlıdır.

Sivas İç Anadolu Bölgesinin en soğuk şehirlerinden biridir. Bu nedenle kış ayları dondurucu soğuk olup kış ortalama sıcaklığı 0 derece civarındadır. En soğuk ay ortalaması -4 derece olup, zaman zaman kış ayı sıcaklığının -35 derecelere kadar düştüğü görülmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklık genellikle 19 derecenin üzerindedir. Zaman zaman yaz sıcaklığının 38 dereceyi aştığı görülmektedir. Sıcaklık değerlerinin 0 derecenin altına düştüğü gün sayısı yılda ortalama 132 gündür. Bu özellikler göz önüne alındığında Sivas’ı bahar ve yaz aylarında ziyaret etmek daha uygun olabilir. Ancak kışın karlar altındaki şehri fotoğraflamak isteyenler ve şehre yakın bölgede yer alan kaplıcalarda vakit geçirmek isteyenler için şehri kışın ziyaret etmek de bir seçenek olabilir.

Özellikle nisan ve eylül aylarında şehri ziyaret edenler için doğa muhteşem manzaralar sunmaktadır. Nisan ayında erimiş karların arasında yapılacak doğa yürüyüşleri, bölgede çok sayıda bulunan göl ve akarsuların eriyen karlarla birlikte artan su miktarları doğayı canlandırmaktadır. Aynı şekilde eylül ayının serin hava koşullarında sonbaharın renklerini yakalamak mümkündür.