Google+

Tekirdağ Gezilecek Yerler

832723 Ara 2015Lokasyon Detay

Tekirdağ Gezilecek Yerler
neredekal.com

Özellike yaz aylarında tatilcilerin uğrak kenti olan Tekirdağ, tarihi yapıları, müzeleri, birbirinden güzel plajları ve keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en turistik noktalarından biridir.

Tekirdağ Gezilecek Yerler:

Namık Kemal Evi

Tekirdağ lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Concept House Butik Otel, Rodosto Hotel, Ramada Tekirdag Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cihan Pansiyon, Gözde Pansiyon gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz No Problem Pansiyon & Alkaya, Hotel Yayoba, Hotel 59 Tekirdag otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tekirdağ aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tekirdağ Gezilecek Yerler-1
blogspot.com

Tekirdağ gezilecek yerler listemizin ilk sırasında bulunan Namık Kemal Evi, “Vatan Şairi” olarak billinen Namık Kemal’in 1840’da Tekirdağ’da dünyaya geldiği evin çevresindeki eski Tekirdağ evleri örnek alınarak 1993 yılında inşa edilmiş ve 1994’te halka açılmıştır. 19. yüzyıl Osmanlı sivil mimari tarzını yansıtan ahşap yapılı ev üç katlıdır ve altı odadan oluşur. Namık Kemal Evi’nde ünlü şairin kullandığı eşyalar, eserleri ve onun hakkında yazılmış eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Eskicami-Ortacami, Namık Kemal Cd., 59000 Tekirdağ Merkez / Tekirdağ, Türkiye
 • Telefon: 0282 262 91 28
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 08.00 – 12.00 ve 13.00 – 17.00 / Cumartesi – Pazar: Kapalı

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Gezilecek Yerler-2
anonsajans.com.tr

1967’de kapılarını açan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1976 yılına kadar küçük bir salonda sergilenmiştir. Müze, 1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından tahsis edilen Vali Konağı binasına taşınmıştır. Müzenin içerisinde taş eserler salonu, arkolojik küçük eserler salonu, etnografik salon ve açık teşhir salonu olmak üzere dört bölüm bulunur. Bu salonlarda M.Ö. 4500 yılından günümüze gelen arkeolojik buluntular ve kültür varlıkları sergilenir. Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait mimari parçalar,  lahitler, mezar stelleri, heykeller, sunak taşları ve Osmanlı döneminden kalma kitabeler, çeşmeler, mezar taşlarının sergilendiği müzede köklü bir tarihe tanık olabilirsiniz.

 • Adres: Ertuğrul Mah. Rakoczi Cad. No:1, 59000 Tekirdağ Merkez / Tekirdağ, Türkiye
 • Telefon: 0282 261 20 82
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi: Kapalı / Salı – Pazar: 09.00 – 17.30 

Rakoczi Müzesi

Tekirdağ Gezilecek Yerler-3
aturizm.com.tr

1676 – 1735 yılları arasında yaşamış, son yıllarını ise Tekirdağ’da geçirmil olan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi'nin yaşadığı ev, 1932 yılında Macaristan hükümeti tarafından müze haline getirişmiştir. Avusturyalılara karşı çıkan Macar ayaklanmasının başındaki isim II. Frenc Rakoczi, ayaklanma başarısız olunca Osmanlı’ya sığınmıştır. Rakoczi Müzesi’nde Rakoczi'nin özel eşyaları, yaşamıyla ilgili tarihi belgeler ve Türk – Macar ilişkilerini simgeleyen eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Ertuğrul Mah. Rakoczi Cad. Hikmet Çevik Sk. No:21, 59000 Tekirdağ Merkez / Tekirdağ, Türkiye
 • Telefon: 0282 263 85 77
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi: Kapalı / Salı – Pazar: 09.00 – 12.00 ve 13.00 – 17.00

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Gezilecek Yerler-4
meb.gov.tr

Tekirdağ Şehitler Abidesi, Tekirdağ’ın Türkler tarafından fethi sırasında şehit olan asklerlerin anısına 1949 yılında inşa edilmiştir. Tekirdağ Belediyesince yaptırılan Şehitler Abidesi, her yıl şehre gelen yüzlerce turistin yoğun ilgisini görmektedir. Alana yüksek bir merdivenle çıkılmaktadır. Merdivenlerin ortasında taşlardan yapılan Türk bayrağı, bayrağın önünde ise bir yazıt yer almaktadır.

 • Adres: Zafer Mah. Muratlı Cad., 59200 Tekirdağ Merkez / Tekirdağ, Türkiye

Uçmakdere

Tekirdağ Gezilecek Yerler-5
ucmakderekoyu.com

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere köyü, doğal özelleriyle Marmara kıyılarının en güzel köşelerinden biridir. Koyu mavi denizi, yemyeşil dağları ve el değmemiş doğasıyla son yıllarda Türkiye’nin yamaç paraşütü yapılan popüler merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ganos fayının şekillendirdiği vadilerden birinde konumlanan köy aynı zamanda Türkiye’nin en kaliteli üzümlerinin yetiştiği yerlerdendir.

 • Adres: 59800 Uçmakdere, Şarköy, Tekirdağ / Türkiye

Hora Feneri

Tekirdağ Gezilecek Yerler-6
img.webme.com

Şarköy ilçe merkezine yakşaık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hoşköy’deki Hora Feneri, köyün girişinde yer alır. 20 metre yüksekliğindeki fener 1861 yılında Abdülmecit tarafından Fransızlara yaptırılmıştır. Tamamıyla dökme demir olan fenerin yapımında kaynak kullanılmamış, metaller civatayla tutturulmuştur. Hora Feneri’nin bir diğer özelliği ise kendi etrafında yaptığı 360 derecelik dönüştür.

 • Adres: Hoşköy, Şarköy, Tekirdağ / Türkiye

Şarköy

Tekirdağ Gezilecek Yerler-7
neredekal.com

Tekirdağ’a bağlı bir ilçe olan Şarköy, ilin güneybatısında, Marmara Denizi kıyısında konumlanır. Şarköy, 60 kilometre uzunluğundaki sahilleriyle Türkiye’nin en uzun sahilleri arasında yer alır. Şarköy sahili 2006 yılında denizi ve kumsalıyla Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır. Yaz aylarında tatilcilerin popüler noktalarından olan Şarköy, rüzgar sörfçülerinin de uğrak noktalarındandır.

 • Adres: 59800 Şarköy, Tekirdağ / Türkiye

Çamlıköy Kastro Plajı

Tekirdağ Gezilecek Yerler-8
bustirgit.com

Doğal güzellikleriyle ünlü Tekirdağ’ın en güzel plajlarından Kastro Plajı, Saray ilçesine bağlıdır. Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü yerde uzanan 2.5 kilometrelik doğal plaj çevresindeki göl ve ormanlarla birlikte 1988 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir. Doğal sit alanı olduğundan plajın çevresinde konaklama tesisleri bulunmamaktadır. Kastro Plajı, bozulmamış doğası ve kamp kurma imkanıyla doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

Tekirdağ gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Tekirdağ Gezi Rehberine ve Trakya Mutfağı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Tekirdağ ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-