Google+

Van

Van - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-3℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon1℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Türkiye  Nüfus: 1.096.397 Resmi Dil: Türkçe Para Birimi: Türk Lirası İklim: Karasal İklim  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

1096.397 nüfuslu Van, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri ve yüzölçümü bakımından da en büyük 6. şehridir.

Van Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.096.397 nüfuslu Van, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri ve yüzölçümü bakımından da en büyük 6. şehridir. Şehir Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıp; aynı zamanda bulunduğu bölgenin de en büyük şehridir. Bölgenin volkanik dağlarının alçak kısmında kalan Van Gölü’ne 5 km mesafede kurulu olan şehrin sınırlarını aynı zamanda bu dağlar çizmektedir. Şehrin isminin nerden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda birçok rivayet vardır. En bilineni ise; Van Kalesi’nde bulunan Vank adlı bir mabedin şehre ismi verdiği düşünülmektedir.

Tarihi M.Ö. 7000 yıllarına kadar uzanan Van, Urartulardan kalma bir şehirdir.  O dönemde “Tuşpa” ismi ile Urartulara başkentlik yapmıştır. Şehirde yapılan kazılarda Kalkolitik, Bronz ve Demir Devrine ait birçok kalıntıya rastlanmıştır.  Bunun yanı sıra Persler, Hititler, Selçuklular gibi birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Şehri ilk kuran ise Asur Kraliçesi Semiramis’tir. 

Van, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuzeyde Ağrı, güneyde Hakkari ili ile komşudur. Van Gölü'nü çevreleyen dağlar şehrin sınırlarını oluşturmaktadır.

Geolocation

Van

Van, sert karasal bir iklime sahiptir bu yüzden özellikle ilkbahar döneminde fazla yağış görülür, Kış ayları kar fazla görülse de bölgedeki diğer illere göre daha yumuşak geçmektedir. Yaz ayları sıcak olsa da Van Gölü etkisi ile bu dönem boyunca serinlik hâkim olur. Coğrafi yapısının doğa aktivitelerine elverişli olmasından dolayı kayak severler için kışın gitmek uygun olabilir. Turistik olarak en uygun dönem yaz dönemidir.
 

Van’a karayolu, demiryolu ve havayolu ile gidilebilmektedir. İstanbul’dan karayolu ile 1610 km’dir ve yaklaşık 18 saat sürmektedir. Havayolu şirketlerinin direkt ve Ankara aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Direkt uçuşlar 2 saat, aktarmalı uçuşlar 4-6 saat arasında değişmektedir. Demiryolu ile ulaşım ise; Tren istasyonu şehre yaklaşık 5 km uzaklıkta olup ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır.

Van şehir merkezi Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesinden oluşmaktadır. Bu iki caddeye yakın yerlerde konaklamak uygun olur. Merkezi bir yer olmasına rağmen ana caddelere yakın sokaklar üzerinde Van’da uygun bütçeli konaklama yapabileceğiniz bir yıldızlı oteller veya pansiyonlar bulabilirsiniz. Oteller dışında polis evi ve öğretmenler evi de konaklamak için diğer seçenekler arasındadır. Son dönemlerde talebin arttığı, yazlık tatil köyleriyle bilinen Van’a 17 km. uzaklıkta bulunan Edremit ilçesi de tercih edilebilir.

Van onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Van Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Van Otelleri

En Uygun Fiyatlı Van Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Van Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Van Otelleri

Van Şehir İçi Ulaşım
www.vantaksi.com

Van’da şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Çoğu yere otobüs, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlanır.  Son yıllarda belediyenin yapmış olduğu çalışmalar ile Van Büyükşehir Belediyesi otobüsleri güzergâhları genişletilmiş, hareket saat aralıkları kısaltılmıştır.  

 

Van Gezilecek Yerler

Van gezilecek yerler, köklü ve zengin bir tarihe sahip olan kentin coğrafi yapısının avantajı ile bir çok aktivite yapılabilmekte olduğundan, Doğu Anadolu Bölgesi’nde en çok turist alan şehirlerin başında gelmektedir.  “Kaleler Şehri” olarak bilinmesinden de anlaşılacağı gibi birçok kaleye, antik bölgelere, tarihi köprülere ev sahipliği yapmaktadır. Van gezilecek yerlerin yanı sıra şehir yöresel Van kahvaltısıVan kedisiVan Gölü ile de ismini duyurmuştur

Van Mutfağı
berfendber.blogspot.com

Van’da iklim yapısından dolayı hayvancılığın ön planda olması bölge halkının daha çok et, süt ve süt ürünleri tüketilmesine neden olmaktadır. Tarih öncesinden günümüze kadar birçok medeniyete de ev sahipliği yapmasından dolayı yöresel lezzetleri çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı Van’ın tarihi zenginliği de mutfak kültürüne ayrı bir boyut katmaktadır.

Van’da ne yenir dendiği zaman aklımıza ilk gelenlerde birisi tabi ki de Van kahvaltısıdır. Hemen hemen her yerde Van serpme kahvaltısı adından söz ettirmektedir. Van dışında diğer şehirlerde de Van kahvaltı salonları bulmanız mümkün. Van kahvaltısının bu kadar duyulmasının başlıca sebebi ise çeşitliliği ve diğer kahvaltılardan farklı olarak yöresel otlu peynirlerine ve cacıklarına yer vermeleridir. 

Van Gece Hayatı

Van'da gece hayatı gelişmiş değildir, son yıllarda yavaş yavaş pub ve bar tarzında yerler açılmaya başlamıştır. Yine de bilindiği gibi doğu bölgesinde halkın genelde gece dışarı çıkmamasından ve yaşanan siyasi olaylardan kaynaklı geç saatlerde dışarıda durulması önerilmemektedir.  


vanhaknda.blogspot.com

Van’da hediyelik eşya olarak alınabilecekler başında kilim ve gümüş gelmektedir. Gümüşler ile yapılan kolye, kemer, bilezik özel bir işlemecilik ile yapılmaktadır. Aynı şekilde kilimlerin yöre halkı tarafından dokuması yapılmaktadır.
Alışveriş için en uygun bölgeler Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Özellikle kilim veya gümüş almak isteyenlerin Avrupa Pazarı’na uğramaları önerilir. Şehirde bir de AVM bulunmaktadır.


 

 • Van-Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı
 • İnci Kefali Göçü Sanat ve Kültür Festivali
 • Çatak Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 •  Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)