Google+

Yalova

Yalova - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus : 127,670 İklim : Marmara İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 3 Gün

"Yalova benim kentimdir."  Gazi M. Kemal Atatürk

Yalova Hakkında Bilinmesi Gerekenler
goturkey.com

Yalova, Marmara Denizi'nin doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 127 bin civarlarında olan şehir, adını 'yalı' ve 'ova' kelimelerinin birleşiminden almıştır. Ayrıca Türkiye'nin en küçük yüzölçümüne sahip ili olan Yalova, modern yaşantısıyla da dikkat çekiyor. 1999 yılında gerçekleşen Marmara Depremi'nden sonra büyük hasar gören kent, sonraki yıllarda yaralarını sararak önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yalova, Marmara Denizi'nin doğusunda, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alır. Bursa ve Kocaeli'ne komşu olan kent İstanbul'a çok yakındır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Yalova'ya gitmek isteyen turistlerin karayolu, denizyolu veya havayolunu kullanmaları gerekmektedir. Büyük şehirlerle komşu olan Yalova'ya ülkenin her yerinden kolayca ulaşılabilir.

Karayolu ile ulaşım:

Yalova'ya karayolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler özel araçlarıyla veya otobüsle gelebilirler. Konumu itibariyle gelişmiş karayolu kavşaklarına yakın olan Yalova'ya özel aracınızla gerekli güzergahları takip ederek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isteyen ziyaretçiler için birçok kentten Yalova'ya direkt sefer düzenlenmektedir. Yalova Otogarı şehir merkezine çok yakındır ve otogardan şehir merkezine minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Denizyolu ile ulaşım:

Yalova merkezine denizyolu ile ulaşım sadece İstanbul ve Bursa'dan sağlanmaktadır. İstanbul'un Kartal, Bostancı ve Pendik ilçelerinden kalkan deniz otobüsleriyle Yalova'ya ulaşabilirsiniz. Kadıköy'den kalkan deniz otobüsleri ise Yalova'nın Armutlu ilçesine gitmektedir. Ayrıca Bursa'nın Mudanya ve Güzelyalı ilçelerinden de Armutlu'ya deniz otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım:

Yalova'da havalimanı bulunmamaktadır. Ancak çevre illerin havalimanları kullanılarak kısa sürede kente ulaşabilirsiniz. İstanbul ve Kocaeli'ndeki havalimanlarında indikten sonra karayolu veya denizyolu ile Yalova'ya ulaşabilirsiniz.


propertyturkey.com

Yalova'ya yılın her mevsiminde gidilebilir. Kaplıca ve av turizmi yapmak isteyen ziyaretçilerin kış aylarında gitmeleri idealdir. Tatil ve kültür turizmi yapmak isteyen ziyaretçiler ise yaz aylarında Yalova'ya gidebilirler.

Termal kaplıcaları ile ünlü Yalova'da konaklamak için birçok seçeneğe sahipsiniz. Termal oteller, pansiyonlar, kiralık villalar ve apartlar bunlardan bazılarıdır. Sahil bölgelerinde bulunan otellerin yanı sıra Çınarcık ve Armutlu'da bulunan lüks Yalova otellerinde konaklayabilirsiniz. Her bütçeye hitap eden konaklama imkanlarıyla Yalova ziyaretçilerine her türlü kolaylığı sağlıyor. Ekonomik bir tatil geçirmek ziyaretçilerin pansiyon ve apart daireleri tercih etmeleri gerekiyor. 


bolge.com.tr

Yalova'da yerel ulaşım küçük bir şehir olduğu için oldukça basit ve kolaydır. Şehir içinde ulaşım halk otobüsleri, minibüsler, ticari taksiler ve bisikletlerle sağlanmaktadır. Toplamda 9 adet minibüs hattının hizmette olduğu kentte ulaşım ücretleri öğrenciler için 1,5 TL yetişkinler için ise 2 TL'dir. Sayısı oldukça az olan özel halk otobüslerinin ücretleri ise öğrenciler için 1 TL, yetişkinler için 1,5 TL'dir.  Kent içinde minibüsler ve otobüslerin tamamına yakını pembe renktedir. Ayrıca 2 TL'ye kiralayacağınız bisikletlerle bisiklet yollarını kullanarak şehir içinde gezebilirsiniz. Yalova'daki diğer ulaşım yöntemlerinden biri de araç kiralama yöntemidir.

Yalova'da gezilecek yerler listesi bir hayli kalabalık. Köklü bir geçmişe sahip kentte tarihi eserler kadar doğal güzellikler de ilgi çekici. Yalova'da gezilecek yerlerin çoğu kıyı şeridi boyunca uzanan muhteşem Marmara manzarası ve yeşil ormanları ile cazibe merkezi sayılabilir.

Yalova Gezilecek Yerler
turkishholidayresorts.com

​Yalova'da tarihi kaplıcalara girebilir, yemyeşil yaylalarda doğa gezintisi yapabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında havaların ısınmasıyla açılan plajlarda kendinizi Marmara'nın temiz sularına bırakabilirsiniz. Bu güzelliklere daha kolay ulaşabilmeniz için Yalova'da gezilecek yerleri sıraladık.

Yalova Mutfağı
yalovaanadoluyemek.com

Yalova mutfağı her yörenin yemeklerini içinde barındıran zengin bir mutfaktır. Yoğun göçler sonucu farklı kültürlerin yaşatıldığı kentte bu özellik yemeklere de yansımıştır. Birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin yanında uluslararası mutfağa sahip mekânlarıyla Yalova mutfağı, her türlü damak tadına hitap etmektedir. Yalova'nın yöresel lezzetleri arasında Yalova kebabı, papara, pavli, lalanga ve paponiyi sayabiliriz. Yalova mutfağı etli yemeklerden çok sebzeli ve hamurlu yemeklere sahiptir. Ayrıca Yalova'ya geldiğinizde yaprak pidesini tatmadan dönmemelisiniz.

Yalova Gece Hayatı
img2.10bestmedia.com

Yalova gece hayatı son yıllarda turizmin etkisiyle oldukça gelişim göstermiştir. Genellikle Çınarcık ilçesinde yoğunlaşan gece kulüpleri, barlar ve canlı müzik mekanları deniz manzarasıyla beraber mükemmel bir geceye imza atmaktadır. Her zevke hitap edebilecek zenginliğe sahip olan Yalova eğlence hayatında da bu yönünü ortaya koyuyor. Birbirinden kaliteli mekanlarıyla ziyaretçilerin güven içinde sabahlara kadar eğlenebildiği kentte, gece hayatı oldukça ucuz. Yalova'da muhteşem partilerle ve karaoke etkinlikleriyle doyasıya eğlenebilir, gece hayatınıza farklı bir tat getirebilirsiniz. 


s-media-cache-ak0.pinimg.com

Geleneksel el sanatları ile modern ürünlerin harmanlandığı Yalova alışveriş yaşamı oldukça zengin içeriğe sahiptir. Yalova'da alışveriş keyfini tatilinizin son gününe kadar mutlaka yaşamalısınız. Sevdiklerinize hediyelik eşya olarak çini işlemeleri, hat sanatı eserleri, ipek dokuma ürünleri ve gümüş takılar alabilirsiniz. Özellikle kaliteli halı dokumalarıyla ünlü olan Yalova'nın Sugören Köyü'nde yapılan halılar ünlü İran halılarına eşdeğer kalitededir. Yalova'da eskiden yaygın olan semer yapma sanatı günümüzde önemi yitirmiş ve unutulmuştur.
Gazipaşa Caddesi üzerinde yer alan uluslararası zincir mağazalarda da alışveriş yapabilir, son zamanların trendini yakalayabilirsiniz. 


pabyalova.com

Yalova turizm alanında olduğu kadar festivalleriyle de ziyaretçilerini doyuruyor. Yalova festivalleri birbirinden farklı zevklere hitap eden zengin içeriklere sahiptir. Etkinlikler yaz aylarında yüksek katılımla devam edip son derece coşkulu geçmektedir. Yılın belli dönemlerinde boy gösteren birbirinden farklı festivallere ve şenliklere mutlaka katılmalısınız. Yalova halkı ile turistleri birleştiren festivaller Yalova tatilinize renk katacaktır.

 • Altın Çınar Kültür ve Sanat Festivali
 • Barış Günü Film Gösterimi
 • Çocuk Filmleri Şenliği
 • Termal Belediyesi Kaplıca Şenlikleri
 • Yalova Bisiklet Festivali
 • Türk Boyları Kültür Şöleni
 • Yalova Uluslararası Kafkas Halk Dansları ve Müzik Festivali
 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)                              
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve Sağlık: 110
 • Ambulans: 112         
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156
 • Sahil Güvenlik: 158       
 • Orman Yangınları: 177