Google+

Arama formu

Yozgat Mutfağı

Yozgat Mutfağı

İklimin sert ve yarı kurak olmasından dolayı genellikle yetiştirilen ürünler kuru bakliyatlardır. Aynı zamanda küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Yozgat'ın mutfağı desti kebabı, yoğurtlu madilimak (Madımak), Yozgat Böreği, incir uyutması gibi tahıl ve et ağırlıklı yemeklerle şekillenmiştir.

Popüler Restoranlar

İhtiyarin Yeri Karadeniz Et Mangalı: Yozgat-Sorgun yolu üzerinde bulunan restoran yöresel yemekleri ile öne çıkıyor. Bahçesinde ailenizle vakit geçirebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz fiyatları genel standartlarda olan bir et mangal restoranı burası.

Desti Restaurant: Yozgat'ın meşhur desti kebabını ağız tadıyla yiyebileceğiniz Yozgat merkezde bulunan güzel bir mekândır. Farklı yörelere ait yemekler de bulunuyor.

Kervan Pide ve Kebap Salonu: Özellikle pide ve kebap ızgara çeşitleri ile birlikte künefesi de tavsiye ediliyor. Yapılan yemeklerin açık ızgarada servis edildiği bir pide ve kebap salonu.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.