Google+

Arama formu

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Geçmişte birçok medeniyeti ağırlayan Yozgat’ın görmeye değer birçok tarihi mekanı ve doğal güzellikleri sizi bekliyor. Mimarisiyle öne çıkan konaklar, camiler ya da kaplıcalar ilginizi çekebilir.

Görülmesi gereken diğer yerlerAkdağmadeni Ormanları, Behramşar Kalesi, Çeşka Kalesi, Karabıyık Köprüsü, Kerkenes Harabeleri, Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi

Yozgat Merkez İstanbulluoğlu mahallesinde yer alır. Vasilika ve Joannaki’den hazineye kalan sonra da Abdullah Kızı Fatma Hanım’a, ondan da Nizamzade Ali Efendi’ye geçen bu yapı 1871’den önce yapılmıştır. Yapının kendisi gibi içinde de sergilenen birçok tarihi eser mevcuttur.

Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu Konağı

İl merkezinde Sungurlu sokakta bulunan bu konak Yozgat'ın geleneksel ev mimarisinin örneklerinden biridir. Yapımı 1883 yılına dayanmaktadır. Atatürk Yozgat'a ikinci kez geldiğinde Karslıoğlu Konağı'nda kalmıştır. Yozgat sınırları içerisinde yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserler Karslıoğlu Konağı Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Basilica Therma

Basilica Therma

Roma İmparatorluğu dönemine ait olan, Anadolu'daki ilk termal tedavi merkezi olarak adlandırılan Basilica Therma, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır.

Başçavuş Camii

Başçavuş Camii

Yozgat Merkez, İstanbulluoğu Mahallesi'nde yer alan caminin yapımı 1800-1801’li yıllara dayanmaktadır. Banisi Başçavuş Halil Ağa'dır. Başçavuş Camii, gerek çiçek motifleri ve nal kemerli alçı işleriyle, gerekse ahşap oyma süslemeleriyle görülmeye değer bir tarihi eserdir.

Saraykent Kaplıcaları

Saraykent Kaplıcaları

Yozgat'ın Saraykent ilçesinde bulunan bu kaplıca, merkez ilçeye 71 kilometre uzaklıktadır. Şehir dışından gelen turistlerin uğrak noktası olan bu kaplıcaların birçok hastalığın tedavisi amacıyla kullanıldığı söylenmektedir.

Çapanoğlu Camii

Çapanoğlu Camii

Osmanlı döneminde dış ülkelerin etkisiyle meydana gelen Türk mimari stilinin Anadolu’da meydana getirilen nadide eserlerinden bir tanesi de Yozgat Çapanoğlu Camii’dir. Genel görünüşüyle İstanbul’da sayısız örneklerini gördüğümüz abide eserlerin sade bir örneğidir.