Google+

Lviv

Lviv - : - / -
12℃
1 RUB-UAH=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-3.1℃
 • Şubweather-icon-2.2℃
 • Marweather-icon1.9℃
 • Nisweather-icon8.3℃
 • Mayweather-icon13.8℃
 • Hazweather-icon16.4℃
 • Temweather-icon18.3℃
 • Ağuweather-icon17.7℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8.1℃
 • Kasweather-icon2.6℃
 • Araweather-icon-1.8℃
Ülke : Ukrayna Nüfus : 723.605 Dil : Ukraynaca Para birimi : Grivna İklim : Yarı Tropik İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2- 3 gün Big Mac Index: 1.55 $(Türkiye 3.87 $)

Lviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hürrem Sultan’ın Roxselena olarak doğduğu, Ukraynaca “Lion” anlamına gelen aslan şehir Lviv, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerini almıştır. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Lvivde "% 85’i kadınlardan oluşur" şehir efsanesi şeklinde kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor. Nostaljik tramvayıyla, eski sokakları ve tarihi dokusuyla Lviv’de kendinizi başka bir dünyaya ait hissedeceksiniz. 

Lviv, Ukrayna’nın kültür başkenti konumundadır. İkinci dünya savaşı zamanında Polonyalı’ların yaşadığı bir şehirken, savaş sonrası Polonya’nın batıya kaydırılmasıyla Ukrayna topraklarına katılmıştır. Kiliseleri, müzeleri ve opera binasıyla oldukça önemli bir tarihi kent kabul edilir. Şehrin % 85’inin kadın olduğu efsanesi ise tamamen yanlış. 860.000’lik nüfusunun  % 88 ‘i Ukraynalı, % 1’i Polonyalı’dır. Mimarisi ve kalitesiyle tam bir Avrupa kenti niteliğindedir. 2006 yılında 750. yaşını kutlayan şehrin ambleminde aslan simgesi yer alıyor. Lviv, 2. Dünya Savaşı’nın en fazla izlerini hissedeceğiniz şehirlerden biridir. 5. yy’da kurulan Lviv uzun yıllar Avusturyalı’ların, Rus’ların, Galiçyalı’ların egemenliği altında kalmıştır. Ayrıca uzun seneler Polonya egemenliğinde olan şehirde, Polonya’nın en büyük konsolosluğu yer alıyor. 2012 Euro şampiyonası da Lviv’de gerçekleşmiştir. Lviv'de yüksek öğrenime çok fazla önem verilir. Kent 2 büyük üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna’nın batısında yer alır. Polonya’nın batıya kaydırılmasından sonra Ukrayna sınırlarına dahil olmuştur.  

Geolocation

Lviv lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Lviv lokasyonunu gezmek isterseniz; Lviv & Bukovel Kayak Turu (4 Gece) (Ukrayna) - 349 EUR , Promosyon Şehir Kaçamakları Lviv (Otel+ Uçak) - 249 EUR , Promosyon Lviv Turu (Ukrayna) - 199 EUR , Promosyon Lviv Turu (Ukrayna) - 249 EUR , Lviv & Bukovel Kayak Turu (4 Gece) (Ukrayna) - 349 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Lviv turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Lviv Para birimi Grivna’dır. 10 Türk Lirası = 40 Grivna. Bizim için Lviv, para değerimizin artması sebebiyle ucuz bir şehirdir.  Çok az  parayla burada gezebilirsiniz. Döviz büroları havaalanlarında ve şehir merkezlerinde  bulunmaktadır.

Lvivde halkın neredeyse hepsi, Ukraynaca konuşmaktadır. Rusça konuşulmasına karşı çıksalar da diğer dillere karşı aynı tutumu göstermezler. Şehirde kaybolmamak için bir kaç kelime Ukraynaca bilmenizde fayda var. Çünkü burada  İngilizce, Almanca gibi diller  pek konuşulmuyor

Lviv saati ile Türkiye saati aynıdır, zaman farkı yoktur.

Lviv’de hava Mayıs ve Eylül arası yaklaşık 20 derecedir. Ekim ayından Nisan ayına kadar  hava sıcaklıkları düşüktür. Yaz mevsiminde giderseniz Lviv’in tadını çıkarabilirsiniz. Fakat  kış mevsimini sevenler için Batı Ukrayna Kasım ve Ocak ayında kış zamanının en  keyifli yaşandığı zamandır. Noel dönemi gitmek isteyenler tabi ki Ocak ayının soğukluğunu göz ardı etmeliler.

Yaklaşık 2 saat  süren uçak yolculuğuyla Lviv’e gitmeniz mümkün. Türkiye’de son zamanlarda Lviv’e uçuş seferleri artış göstermiştir.
 

Lviv ekonomik olarak, diğer Avrupa şehirlerine oranla daha ucuz bir şehir olduğundan oldukça fazla turist çekmektedir. Özellikle dünyaca ünlü Opera Binası’nı, kilise ve müzeleri görmek için gelen turistler, konaklama yerlerinin daha çok şehir merkezinde olmasını tercih etmektedirler. Ucuz olmasının yanında nicel olarak da oldukça fazla konaklama seçeneğinin olması Lviv’i daha cazip bir hale getirmektedir. Bu nedenle, konaklama yerini seçerken pek çok farklı seçeneği araştırarak, sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Lviv'de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lviv otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Lviv İçi Ulaşım

Lviv’de gezilmesi gereken birçok yer yürüme mesafesinde. Şehrin güzelliğinin tadına vararak yürüyüş yapabiir,  istediğiniz  yere ulaşabilirsiniz.  Ayrıca 31 numaralı otobüslere binerek  istasyondan şehir merkezine gidiebilirsiniz. Lviv’de ulaşım araçları oldukça eski görünümde... Sarı renkte olan “Avtobusy” markalı minibüslere binebilirsiniz. 

Tramway ile; Lviv’de tramway yaygın ulaşım biçimidir.  Biletinizi Vysoky Zomok büfelerinden alabilirsiniz. Yolculuk boyunca  biletinizi yanınızdan ayırmayın, çünkü bilet denetimi Lviv’de önemlidir.
 
Tramway Bilet Fiyatları

 • Tam:  2 UAH
 • Öğrenci: 1 UAH

 Otobüs ile;   Lviv’de  halk arasında otobüse  “masrshrutka” derler.  Lviv’in populer ulaşım  aracıdır. Bu otobüslerin başlangıcı lviv’in bağımsızlığına kavuştuğu zamana dayanıyor, Başlangıçta küçük yerlere giden otobüsler daha sonra şehrin uzak yerlerine de gitmeye başlamış. Lviv’de 53 tane otobüs hattı mevcut. Durmaları için elinizi kaldırmanız yeterli olacaktır.

Rynok Square

509 Mar 2017Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Rynok Square şehrin en ünlü meydanıdır. Lviv’in kalbinin attığı meydanı 50 benzersiz mimari yapı çevreler. Bu yapılar şehrin 16-17.yy'a kadar uzanan tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar. Meydanın 500 yıllık geçmişi boyunca sürdürdüğü misyon, kentin politika, kültür ve ticaret merkezi olmasıdır. Bunun yanı sıra hemen hemen her yerinde çok sayıda müze yer alır. Rynok adını 14.yy'dan beri koruyan meydan Alman tarzı bir sistemle oluşturulmuştur. Yapılar halka şeklinde biraraya getirilmiştir ve hepsi asimetrik yapıdadır. Yüzyıllar boyunca farklı mimari tarzların etkisinde kalan kent, en son İtalyan ve Avusturalyalı mimarlar tarafından şekillendirilmiştir. Genel olarak kent mimarisi ve tarihi dokusuyla huzur ve barış dolu atmosferi korur.
Meydanın her köşesinde mitolojik heykellerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar Neptün, Diana, Amphitria ve Adonis heykelleridir. Meydanın tam ortasında da en üst orta pencereden borazan çalarak halkı selamlayan askerlerin yer aldığı belediye binası bulunmaktadır. Belediye binasının tepesinde seyir terası mevcuttur ve buraya belli bir ücret ödeyerek çıkabilirsiniz. Belediye binasının en tepesinde muhteşem bir Lviv manzarası sizi bekliyor olacak. Rynok Meydanı Çevresindeki cafelerde oturarak da meydanın keyfine varabilirsiniz.
Rynok Meydanı'nın kuşkusuz en önemli yapılarından birisi Latin Katedrali'dir. Eski çağa hakim mimari tarzlar olan barok, gotik mimarilerinin bir karışımı olan bu kilise oldukça güzel, ancak içeride resim çekmek yasaktır. Lubomirski Palace, King John Sobieski Palace, Bandinelli palace ve Black House ise meydandaki görülmesi gereken diğer önemli mimari yapılardır.
 

-

Lviv lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartments Panorama, Zdesj Zhivet Schastje, Belgian apartment with two bedrooms. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment on Korotka 11, Guest House Savkas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment on Doroshenka 12, Romantic apartment in the center of Lviv, Tri Dorogi otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lviv aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Opera Binası

509 Mar 2017Gezilecek Yerler

-1

Lviv’de ziyaret edilmesi gereken ilk yerler arasında Opera binası gelir. Burası hemen hemen haftanın her günü mutlaka bale, konser, opera ve ya tiyatroya ev sahipliği yapan Avrupa’nın en iyi opera binalarından biri. Ayrıca cepheleri heykellerle donatılmış ve farklı mimari tarzlara ait yansımaları rahatlıkla ayırt edebileceğiniz Opera Binası’nda dünyaca ünlü oyunlar da sık sık sergileniyor. Buranın ismi aslında Lviv Ulusal Akademik Opera, Bale ve Tiyatro Merkezi. 1900'de inşa ediliyor ancak Lviv'de opera performansları 18.yy'ın sonlarından beri düzenleniyordu.
Bu Opera binasının bir  de ünlü bir hikayesi var. 1895 yılında Lviv’de bir opera binası yapımı için yarışma düzenlenir. En iyi proje sahibi seçilen Zygmunt Gorgolevski adında bir mimar projeyi nehrin üstüne inşa etmeyi planlar ve büyük tepki alır. Bu tepki binanın sağlamlığına dair yaşanan kuşkudan doğar. Bunun üzerine şehirde dedikodular dolaşsa da Opera Binası sağlam temeller üzerine kurulur. Fakat  binanın yapımı biter bitmez mimar Zygmunt Gorogolevski hayatını kaybetmiştir. Ancak üzerinden yüz yıl geçmiş olmasına karşın bina hala sapasağlam duruyor. Binanın iç dekorasyonu ise oldukça çeşitli. Resim, rölyef süsleri, mozaikler, mermer ve altın detaylar oldukça çarpıcı bir atmosfer yaratıyor.
Mutlaka ziyaret edilmesi gereken dünyanın en iyi tiyatro ve opera binasının bu eşsiz güzelliğine şahit olmalısınız. Opera Binası Svobody Caddesi’nde yer alıyor. Seyahatiniz sırasında bir gösteri varsa mutlaka katılmalısınız. Gösteri takvimine Opera Binası'nın oldukça kullanışlı olan web adresinden ulaşabilirsiniz.

-

Lviv Ermeni Katedrali

509 Mar 2017Gezilecek Yerler

-2

Lviv’e  14. yy’da yerleşen Ermeniler burada kendi semtlerini ve yerleşim alanlarını kurduktan sonra, ibadetlerini yapabilmek için de Ermeni Kilisesi’ni inşa etmişlerdir. Yüz elli bine aşkın Ermeni’nin yaşadğı Lviv’de Ermeni Kilisesi'nin önemi hayli büyük. 1363 yılında inşa edilen yapı Lviv'e gitmişken görülmeye değer. Lviv'deki Ermeni toplumunun sembolü olan kilise, 10. yüzyıldan kalma Ani Katedrali örnek alınarak inşa edilmiştir. Lviv’deki en eski yapılardan biri ve aynı zamanda UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alır. Lviv’deki Ermeni toplumunun geçmişi Selçukluların Anadolu'ya yerleşmesi dönemine kadar eskiye dayanıyor olsa da, bugün şehirde yaşayanların büyük kısmı göçlerle gelmiş. Burada yaşayanlar çoğunlukla II. Dünya Savaşı’ndan sonra Azerbaycan gibi bölgelerden gelmiş Ermenilerdir. Lviv şehri farklı cemaatlere ayrılmış küçük küçük mahallelerden oluşuyor. Şehrin merkezinde de Rynok Meydanı ve meydanın ortasında belediye binası var. Ermeni mahallesi ise bu merkeze en yakın yerlerden olup Ermeni Sokağı boyunca cemaate ait okul, hastane, tiyatro, matbaa ve kütüphane bulunuyor.

 •  Adres : Virmenska St. / Giriş ücretsiz 
-

Lviv Mutfağı

Dünyanın en zengin ikinci mutfağı kabul edilen Ukrayna mutfağı, 20. yüzyılda gelişimini tamamlamıştır. Bu tarihe kadar Polonya ve Beyaz Rusya mutfağına daha yakındır. Türkiye’deki yağda kızartma tekniğini benimseyen ve adına "smajeniye" veren Ukraynalılar birçok farklı kültürden etkilenmişlerdir.

Ukrayna mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri denilince akla domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu gelmektedir. Farklı tekniklerle hazırlanan domuz etinden yapılan salam ve sucuklar, Ukrayna halkının en sevdiği yiyeceklerden biridir. Örneğin; Kyshka, karabuğday ve kan ile yapılan meşhur bir sosis türüdür. İsli domuz sosisi olan Kovbasa ise çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinin birinci sırasında mutlaka Borch çorbası yer alır. Bu çorba aslında Eski Romalıların milli yemeği olup kök bitkilerden yapılır, etle lezzetlendirilir en son krema ile taçlandırılır.

Lviv Gece Hayatı

Lviv'de gece hayatı özellikle Türkler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Türk parasının Ukrayna'da değerli oluşu ekonomik olarak bir avantaj yarattığı gibi Ukrayna güzelleri de Lviv'in tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri. Avrupa ülkeleri arasında en gözde, en popüler yerlerden biri olan Ukrayna gece hayatı, Lviv'de biraz daha sakin geçse de oldukça tatmin edicidir. Ekonomik olarak uygun olmasının yanı sıra hizmet kalitesinde de başarıyı yakalayan eğlence sektörü; birçok kulüp, pub ve festival ile meraklılarına doyasıya eğlenme imkanı tanır. Kulüplerin arasında en elitinden en basitine çeşitli kalitede olanlar mevcut. Bunlardan biri olan Millennium Club, şehir merkezinden sadece bir kaç blok ötede bulunan bu mekan, Lvivlilerin iş çıkışı eğlendikleri kaliteli bir mekandır. Lviv Gece Hayatı’nın en büyük mekanlarından biri olan Millenium Club'da herkes için bir şeyler düşünülmüş. Gazino, restoran, tiyatro, bilardo gibi birçok alternatif bu yapının içerisinde bulunuyor. Lviv'in bu devasa kompleksinde sabaha kadar çılgınlarca eğlenen bir çok Lvivliye şahit olabilirsiniz. (Millenium Club Tel. +38 (032) 240 35 91)

Lviv'de Alışveriş

Batı Ukrayna'nın güzel kenti Lviv'de alışveriş yapmak çok zevkli. Çünkü Türk Lirası, Grivna'ya göre  oldukça değerli, dolayısıyla ürünler uygun ve çeşitli. Lviv seyahatiniz sırasında Ukrayna'nın kendine özgü ürünlerinden mücevherlere ve kitaplara kadar çok farklı ürün yelpazesi ile karşılaşacaksınız. Şehirde alışverişin merkezi, şehir merkezi ile aynı. Tarihi dokusu içerisinde sakin bir yürüyüş yapmanızı sağlayan şehir merkezi, çeşitli hediyelik eşya dükkanlarını da karşınıza çıkarıyor. El yapımı ürünler satan dükkanlardan ikinci el kitapçılara kadar dolaşırken zamanı unutturacak birçok güzel şey sizleri bekliyor olacak. Hediye bakarken ve alışverişin keyfini çıkarırken şehin en önemli iki lezzeti olan kahve ve çikolatayı da unutmamak gerekir. Çikolatanızı alıp nefis kahveden yudumlamak alışverişe verdiğiniz kısa bir mola olarak düşünebilirsiniz. Şehirdeki alışveriş merkezlerinden King Cross Leopolis'de fazla sayıda restoranları ve alışveriş için çeşitli dükkan ve mağazaları bir arada gezme şansını bulabilirsiniz. Mücevher alışverişi için en popüler mağazalar da burada yer alıyor. Ayrıca en gözde spor mağazalarını da bulabileceğiniz bir katı var. alışveriş arasında Ukrayna'nın en güzel çikolatalarından alabileceğiniz Lviv Chocolate Factory Cafe and Shop bu alışveriş merkezinde yer alır. Alışveriş merkezinin içinde 5 boyutlu bir sinema bulunmakla birlikte bowling de oynayabilirsiniz.

,
 

 • Doughnut (Pampuh) Festivali:  7-11 OCAK (Rynok Meydanı)
 • Çikolata Festivali: 6-8 MART (Sanat Sarayı – The Palace Of Arts)
 • Lviv Moda Haftası: 25-29 MART: (Lviv Ulusal Havalimanı)
 • Pysanka Festivali: 1-19 Nisan (Lviv’in çeşitli noktaları)
 • Paskalya: 12 NİSAN (Şehir merkezi)
 • Lviv Geçit Töreni: Mayıs ayı (Şehir merkezi)
 • Flugery L’vova Uluslararası Jazz Festivali: Mayıs ayı (Rynok Meydanı)
 • Lviv Uluslararası Çocuk Festivali:  Mayıs ayı
 • Uluslararası Müzik Festivali: Mayıs – Haziran (Lviv Regional Philharmonic Society Concert Hall (7, Tchaikovsky Street)
 • Çocuklar İçin tiyatro Festivali : Mayıs – Haziran (Hava Müzesi)

Yılbaşı : 1 ocak 
Noel : 7 ocak  
İşçi Bayramı :  1 Mayıs  
Zafer Bayramı : 9 Mayıs 
Anayasa Bayramı : 24 Haziran

 • Lviv'de kapkaça dikkat etmek gerekir.
 • Taksicilerle mutlaka pazarlık yapılmalı 
 • Havalanı sağlık hizmeti numarası +38 (032) 229-83-03

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.