Google+

Arama formu

Lviv Mutfağı

Lviv Mutfağı

Dünyanın en zengin ikinci mutfağı kabul edilen Ukrayna mutfağı, 20. yüzyılda gelişimini tamamlamıştır. Bu tarihe kadar Polonya ve Beyaz Rusya mutfağına daha yakındır. Türkiye’deki yağda kızartma tekniğini benimseyen ve adına "smajeniye" veren Ukraynalılar birçok farklı kültürden etkilenmişlerdir.

Ukrayna mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri denilince akla domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu gelmektedir. Farklı tekniklerle hazırlanan domuz etinden yapılan salam ve sucuklar, Ukrayna halkının en sevdiği yiyeceklerden biridir. Örneğin; Kyshka, karabuğday ve kan ile yapılan meşhur bir sosis türüdür. İsli domuz sosisi olan Kovbasa ise çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinin birinci sırasında mutlaka Borch çorbası yer alır. Bu çorba aslında Eski Romalıların milli yemeği olup kök bitkilerden yapılır, etle lezzetlendirilir en son krema ile taçlandırılır.

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden birisi olan Kiev Tavuğu; kemiksiz tavuk etinin içine tereyağının doldurulup yağda kızartılmasıyla yapılır. Bu lezzetli yemeği mutlaka Ukrayna'da denemelisiniz.

Ukrayna Mutfağı gibi zengin bir mutfağın yemekleri arasında elbette mantının bir türevi olan ve adına Vareniky denilen bir çeşit yemek mevcut. Üstelik de oldukça meşhur. İçi et, patates, mantar yada vişne ile doldurulan hamur yarım ay şekline getirilir. Üzerine ise olmazsa olmaz sour cream eklenir.

İçerisine dereotu ve tereyağ konularak pane harcına bulanan bir çeşit Cordon Blue'ya benzer tavuk yemeğinin adı ise Katliyeta'dır. Pişirilen tavuk, içerisinde erimekte olan tereyağı ve mis gibi kokan dereotunun aromasına bulanır.

Bir çeşit hamur tatlısı olan ve üzeri pudra şekeri serpiştirilerek servis edilen Pampushky tatlısı da oldukça bilinen bir lezzettir. Özellikle gül reçeli ile tatlandırılması gelenekselleşmiştir.

Votkadan sonra özel günlerin en çok tercih edilen içeceği, Ukrayna'nın meşhur Uzvar'dır. Uzvarkurutulmuş meyvelerden yapılan ve bal ile tatlandırılan bir çeşit komposto olup geleneksel bir içecektir.

Yemeklerin yanında servis edilen ve bir çeşit ekmek olan Paska da geleneksel lezzetlerden. Ekmeğin yanında da genellikle tuzlanmış iç yağ olan Salo tüketiliyor. Ukrayna mutfağı soğuk iklimin verdiği zorluklarla başa çıkmanın bir yolu olarak daha yağlı bir mutfağa sahiptir

Popüler Restoranlar