Google+

Odessa

Odessa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

inyourpocket.com
 
Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti olma özelliğini taşıyan Odessa aynı zamanda Asya’yı ve Doğu Avrupa’yı Akdeniz’e bağlayan ve bu bağlamda bir köprü görevi üstlenen önemli bir liman kentidir.
 

Ukrayna’nın güneybatısında konumlanan Odessa, Karadeniz'in kuzey kıyısında yer almaktadır.
Şehir, Moldova ile sınır komşusudur.

Geolocation

Odessa’nın para birimi Grivna’dır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500’lük banknotlar kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 7 Grivna’ya eşittir. Kuruş karşılığı olarak Odessa’da Kapik kullanılmaktadır. 100 Kapik 1 Grivna’ya eşittir.

Türkiye (GMT+2) ile Odessa (GMT+2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

 • Adres: Lidersovsky Boulevard, No:3 Odesa
 • Tel: (380-48) 722 79 11 / 722 79 39

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna’ya gitmeleri için vize almalarına gerek yoktur.

Odessa'da ılıman - karasal iklim hakim olduğu için yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir.


vashgid.od.ua
Kış ayları Odessa’da sert geçtiği için önerilen aylar; Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür.

İstanbul’dan Odessa'ya uçuş ortalama 90 dakika sürmektedir. Bir başka seçenek ise İstanbul’dan Odessa’ya kalkan ve ortalama 36 saat süren feribotlardır.

Odessa büyük bir şehir sayılmaz fakat yine de merkezde kalmanız tavsiye edilir. Şehir merkezi olarak üç yerden söz edilebilir: Primorski Bulvarı, Catherina Meydanı ve Deribasovskaya Caddesi. Özellikle Deribasovskaya caddesi üzerinde çok sayıda hotel ve hostel bulunmaktadır. Cadde tarihi opera binasına, Potemkin Merdivenlerine ve limana çok yakındır bu sebeple ulaşımda bir sıkıntı çekmemiş olursunuz. Bölgede çok sayıda bar ve mağaza bulunduğu için genelde insanlarla dolu olan bu bölge ziyaretçiler tarafından konaklama için tercih edilir. Aynı zamanda buradan Odessa’nın en ünlü ve büyük ihtimalle en güzel sahili olan Arcadia’ya tramvay yada taksiyle gitmek oldukça kısa sürmektedir.

Diğer bir konaklama bölgesi merkezden uzak olmasına rağmen Arcadia’dır. Arcadia’nın çevresinde çok sayıda otel bulunmaktadır fakat özellikle temmuz ayında otellerin çoğunda yer bulmak oldukça zordur. Merkezde olduğu gibi bu bölgede de çok sayıda gece kulübü ve restoran bulunmaktadır.

Odessa Şehir İçi Ulaşım

wikimedia.org

Odessa’da şehir içi ulaşımda en çok kullanılan araç otobüstür. Türkiye ile kıyaslandığında fiyatları oldukça uygundur. Günlük biletlerdense haftalık bilet alarak ulaşımınızı çok daha ekonomik hale getirmeniz mümkündür. Otobüs biletlerini şehirdeki büfelerden ya da direkt olarak otobüs şoföründen alabilirsiniz. 10’lu halde satılan biletlerin fiyatları 5 Grivna yani yaklaşık 1 Dolar tutarındadır. Otobüse bindiğinizde biletinizi içerde bulunan makinada damgalamanız gerekmektedir fakat biletler neredeyse hiç kontrol edilmediğinden çoğu yerli bile bu kurala uymamaktadır.

Odessa Gezilecek Yerler

allworldtowns.com
 
Odessa’da görülecek en ilginç şey eski şehrin kendisidir. Şehir bir zamanlar, Çarlık Rusya’sında ticaretin merkezi konumunda bulunmuştur, bunun yanı sıra entelektüel ve sanatsal olarak da Sovyetlerin merkezi olarak anılmıştır.
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Odessa Turistik Gezi Biletleri

Odessa şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Ukrayna Mutfağı

activeukraine.com
 
Odessa mutfağının başlıca elementleri kök sebzeleridir. İklim nedeniyle genelde soğuk havaya dayanıklı şalgam, pancar, patates ve lahana çokça tüketilmektedir. Çoğu yemekte ya da tatlıda Smetana isimli krema çeşidi kullanılmaktadır. Çokça tercih edilen bir diğer yemek türü de balıktan, etten ya da tavuktan üretilen fümelerdir. Yemeklerden sonra votka ile esmer ekmek üzerime dilimlenmiş peynir ve kornişon turşu tüketilmektedir. En çok tüketilen içki votkadır fakat bunun yanında şarap ve bira da fazlaca tüketilen alkollerin başında gelmektedir.
 

Odessa Gece Hayatı

ma.tt
 
Ukrayna’nın gece hayatı oldukça renkli ve eğlence doludur. Odessa’da gece hayatının en hareketli olduğu bölge Arcadia’dır. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında uzun kuyruklara mahsur kalan bu popüler bölgede gitmek istediğiniz yerlere gece yarısından önce gitmeniz gerekmektedir.


colinsnotes.com
 
Bir liman şehri olan Odessa Ukrayna’nın en büyük alışveriş yerlerinden biridir. Deribavoskaya Caddesi’nde yol boyunca uzanan sağlı sollu çeşitli butikler bulunmaktadır. Pazar günleri şehirde kurulan antika pazarı da meraklıları için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki elli seneden eski olan ürünleri ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaktır.
Hediyelik eşya olarak elde boyanmış ve Sovyetlerin sembolü haline gelmiş iç içe geçmiş tahtadan olan matruşka bebekler çok sayıda satılmaktadır. Bunun yanında Ukrayna’dan en çok alınan hediyelik eşyaların başında votka gelmektedir.


homethatwebuilt.files.wordpress.com
 • Humorina Festivali - 1 Nisan: Tüm dünyada kutlanan ve şaka günü olarak adlandırılan 1 Nisan Odessa’da festival havasında kutlanmaktadır. Neredeyse tüm şehir komik kostümler giyerek ana meydanda eğlenirler.
 • Müzeler Gecesi - 15 Mayıs
 • Odessa Uluslararası Film Festivali - 16-24 Temmuz
 • Odessa’nın Doğum Günü - 2 Eylül
 • Odessa Uluslararası Film Festivali - 16-24 Temmuz
 • Jazz - Odessa Festivali - 24-26 Eylül
 • Odessa’nın Doğum Günü (2 Eylül)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Noel (7 Ocak)
 • Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs)
 • Anayasa Bayramı (28 Haziran)
 • Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)
 • Polis: 112
 • İtfaiye: 112
 • Ambulans: 112
 • Turist Yardım Hattı: 123

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.

devamını oku