Google+

Simferopol

AVRUPAUkraynaSimferopol
44.952117,34.10241700000006
Genel Bilgiler / Rehber

Simferopol, Osmanlı dönemindeki ismiyle "Akmescit" Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Simferopol politik, eğitim, ekonomik ve kültürel açıdan Kırım'ın en önemli kentidir. Uzun süre Çarlık Rusyası'na ve Sovyetler Birliği'ne bağlı bir bölge olan Simfertopol şehrinde Rus etkisi açıkça görülmektedir. Simferopol ve Yalta şehirleri arasında bulunan Troleybüs Hattı, dünyanın en uzun troleybüs hattıdır.

Nüfus : 360.000
İklim / Hava Durumu

Nemli kıtasal iklimin etkisinde olan şehirde yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Kış aylarındaki yağış çoğunlukla kar yağışı şeklindedir. En soğuk ay ocak ayıdır. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 3 derecedir. En sıcak ay ise temmuz ayıdır. Ortalama hava sıcaklığı yaz aylarında 25 derece civarındadır.

Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan Simferopol'e direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 40 dakikadır.

Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarında havalar oldukça soğuk olduğu için, Simperefol'u ziyaret etmek için en elverişli dönemler Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kırım Tatarları'nın yoğun olduğu şehirde daha çok Tatar mutfağı yaygındır. Özellikle hamur işlerinin yoğun olduğu Tatar mutfağına ait pek çok restoran şehirde hizmet vermektedir. Şehirde bulunan pek çok yerde çiğ börek yeme şansına sahipsiniz. Şehirdeki bir başka önemli lezzet de kömür ateşinde pişirilmiş şiş kebap benzeri "Shashlik" adlı yemektir. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar: - Kafe Marakand - Café Putra Jaya - Kafe Motivi - Piroga - Flamingo - Prinzesa - Kiyazha Vtikha'dir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Şehirdeki gece hayatı Ukrayna'nın diğer kentlerindeki kadar renkli ve eğlenceli değildir. Gece hayatı kültürü çok gelişmemiş olmasına karşın çeşitli kafe ve barlarda keyiflice zaman geçirebilirsiniz. Bu mekanların bir çoğu şehir merkezinde toplanmıştır. Kofein, Falstaff ve Martini Bar tercih edebileceğiniz mekanlardan sadece birkaçıdır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Kebir Camii,
 • Neapolis Antik Kenti
 • Bahçesaray
 • Simferopol Tarih Müzesi
 • Ülke Müzesi
 • Simferopol Sanat Müzesi
 • Lenin Meydanı
Ne Yapılır?

Şehrin içinde bir kaç müze, Kebir Camii ve çeşitli parklar dışında çok fazla gezilip görülebilecek yer bulunmamaktadır. Şehrin ortasından geçen Salgır Nehri'nin kenarında bulunan parklar ve gezinti yollarında keyiflice vakit geçirebilirsiniz. bu parklar, özellikle hafta sonları Ukraynalı'ların sayfiye yerleridir. Şehrin dışında bulunan İskitlerden kalma Neapolis harabeleri görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Arkeolojik kazıların devam ettiği bu bölgedeki harabeler oldukça etkileyicidir. Yine şehrin dışında bulunan Kırım Hanlığı'na uzun süre başkentlik yapmış Bahçesaray da görülmesi gereken yerlerdendir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Silpo adlı süpermarkette tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi, burada bulunan butik dükkanlardan yerel ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde bulunan pek çok mağazadan da hem ünlü markalara ait tekstil ürünlerini hem de yerel ürünleri bulabilirsiniz.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Noel (7 Ocak),
 • Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart),
 • İşçi Bayramı (1-2 Mayıs),
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs),
 • Anayasa Bayramı (28 Haziran),
 • Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir içindeki toplu taşıma diğer Ukrayna kentlernde olduğu gibi oldukça gelişmiştir. Şehrin dışında bulunan turistik noktalara da toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Taksilere binmeden önce ise mutlaka pazarlık yapmalısınız. Şehir genel manada oldukça güvenlidir. Ancak gece geç saatlerde dışarıda çok insan bulunmadığından dışarıdaysanız taksileri kullanmaya özen göstermelisiniz.

İlgili İçerikler

Gezimanya
Editör
17 Oca 2013
Fotoğraf
Simferopol
+8 Fotoğraf
Simferopol
Simferopol
Simferopol
Simferopol
Gezginnes
Gezgin
30 dak önce
Ben de Gittim
NEVİN SALMAN
Gold Yazar
35 dak önce
Gezi Notu

SKADAR MİLLİ PARKI - SKADARSKO

Karadağ'daki ikinci günümüzde otelimizdeki güzel kahvaltının ardından Budva'ya doğru yola koyuluyoruz, ancak yolumuzu biraz uzatarak Balkan Yarımadası’nın en büyük gölü ve ülkenin dört milli parkından birisi olan, Zeta-Skadar vadisindeki Skadar Gölü'ne uğrayarak oradaki eşsiz güzellikleri görecek, günün en sıcak saatlerini göl esintisi ile geçireceğiz. 391 kilometrekarelik... daha fazla

SKADAR MİLLİ PARKI - SKADARSKO
Özlem Mete
Editör
3 saat önce
Duyuru

Aeroflot, Transaero'nun % 75'ini satın alacak

Rusya'nın önde gelen havayolu şirketi Areoflot, ülkenin 2. büyük havayolu şirketi Transaero'nun % 75'ini satın alacağını açıkladı. Transaero yetkilileri, konunun yönetim kurulunda ele alınacağını bildirdi. 100 uçağı bulunan Transaero’nun bir süreden beri mali sıkıntı içinde olduğu biliniyordu. Yardım edilmezse iflas edebileceği duyurulan hava yolu şirketinin satın alma durumu... daha fazla

3 saat önce
Ben de Gittim
NEVİN SALMAN
Gold Yazar
20 saat önce
Gezi Notu

BUDVA’NIN EŞSİZ PLAJLARI VE GÜZELLİKLERİ

Dün eski şehrin dar sokaklarında dolaşırken insan selinden güzel dar ve tarihi sokaklardan istediğim kareleri alamadığım için, karar verdiğim gibi sabah erkenden kalkıyorum. Hani sokakları boş bulup daha güzel fotoğraflar çekeceğim ya, çok erken kalkmama da gerek yokmuş, saat 8.00 ve sokaklarda tek tük dükkân açan, işyerinin önünü yıkayan insancıklardan ve kalın hortumlarla... daha fazla

BUDVA’NIN EŞSİZ PLAJLARI VE GÜZELLİKLERİ
Özlem Mete
Editör
20 saat önce
Duyuru

Dünyanın en iyi tasarlanmış 12 oteli listesinde Türkiye'den 3 tesis

Dünya Mimarlık Festivali, en iyi tasarlanmış binaları ödüllendiriyor. 338 aday arasından seçilen 12 otel arasında Türkiye'den 3 otelin yer aldığı açıklandı. İşte Llstede yer alan oteller ve mimarları: Edison Residence by KANVA (Montreal, Kanada) G Kelawai Hotel - K2LD Architects Pte. Ltd. and Architect T.Y. Au (Penang, Malezya) Lanserhof Lake Tegern - Ingenhoven Architects (... daha fazla

NEVİN SALMAN
Gold Yazar
20 saat önce
Gezi Notu

KARADAĞ’IN SEVİMLİ KIYI KENTİ: BUDVA

Skadar Gölü ve Milli Parkının güzel, tabiat harikası manzaraları, harika bitki örtüsü ve zarif kuşlarını gördük, rüzgarın yüzümüze vuran ılık esintisi ile sıcak havayı biraz daha az hissederek keyifli 4-5 saat geçirdikten sonra Budva'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Podgorica ile Adriyatik Kıyısındaki tatil kentleri arasında yapılan yeni yol ve yol üzerindeki 4,189 metre... daha fazla

KARADAĞ’IN SEVİMLİ KIYI KENTİ: BUDVA
21 saat önce
Gezi Notu

BALİNALAR VE ENDER TÜRLER: MADAGASKAR

2014'ün son çeyreğinde, yine bir iş saati sonrası, yakın dostum ve dalış arkadaşım ile güzel bir sezon finali yapmaya karar verdik. Birimiz haritada gidilecek ve dalınacak enteresan yerler ararken, diğerimiz o mevkiilerdeki dalış sezonuna ve yorumlara dalmıştı... Geçen birkaç saat sonrasında, Güney Afrika ile başladığımız 2014'ü, yine kıtanın çevresinde yer alan ve pek de öyle... daha fazla

BALİNALAR VE ENDER TÜRLER: MADAGASKAR
Özlem Mete
Editör
21 saat önce
Duyuru

İran turizm sanayisine iddialı hazırlanıyor

Uygulanan ambargo sonucu sıkıntılar yaşayan İran, ambargonun kaldırılmasının ardından turizmiyle öne çıkmaya karar verdi. Kültür turizmi bakımından iddialı olan İran'ın ilk hedefinin, 2025 yılında 20 milyon turisti ağırlamak olduğu belirtiliyor. Turistlere vize konusunda zorluk çıkartmamayı hedef alan İran, artık dünya ekonomisine ayak uydurmaya hazırlanıyor. (Tourexpi)

21 saat önce
Galeri
Cezayir
Cezayir

Dünyanın en büyük 10. ülkesi ve Afrika’nın en büyük ülkesi. Toplam 2,38 milyon kilometrekare alana sahip. Topraklarının % 90’ının çöllerle kaplı olması, "büyüklüğü değil, işlevi önemli" sözünü bir kez daha hatırlatıyor.

Fotoğraf: http://www.picswalls.com/

Kazakistan
Kazakistan

2,72 milyon kilometrekare ile 9. sıradaki Kazakistan, çevresi diğer ülkeler ile kapatılmış dünyanın en büyük ülkesi.

Fotoğraf: http://opentravel.com/

Arjantin
Arjantin

2,78 milyon kilometrekare ile en büyük 8. ülke olan Arjantin, nüfus bakımından ise en büyük 32. ülke. İnsanlar yerleşmek için alan sıkıntısı çekmeyecek demek ki!

Fotoğraf: http://www.letstravelsomewhere.com/

Hindistan
Hindistan

3,29 milyon kilometrekare ile 7. sıraya yerleşen Hindistan, hala sınır sorunları yaşıyor. İleride sınırları daha da büyüyebilir.

Fotoğraf: http://www.edencollection.co.uk/

Avustralya
Avustralya

7,69 milyon kilometrekare ile en yakın rakibine 2 kat fark atmış olan Avustralya o kadar büyük ki ada yerine bir kıta olarak nitelendiriliyor. Topraklarının çoğu verimsiz olmasına rağmen; verimli toprakların büyüklüğü, Avustralya halklarına yetiyor.

Fotoğraf: http://www.holidaybazaar.travel/

Gözünü Toprak Doyursun Diyeceğiniz 10 Büyük Ülke

Dünyanın en büyük 10. ülkesi ve Afrika’nın en büyük ülkesi. Toplam 2,38 milyon kilometrekare alana sahip. Topraklarının % 90’ının çöllerle kaplı olması, "büyüklüğü değil, işlevi önemli" sözünü bir kez daha hatırlatıyor.

Fotoğraf: http://www.picswalls.com/