Google+

Wadi Rum

Wadi Rum - : - / -
--℃
1 JOD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon14℃
 • Şubweather-icon16℃
 • Marweather-icon19℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon31℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon32℃
 • Eylweather-icon30℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon21℃
 • Araweather-icon16℃
Genel Bilgiler / Rehber

Wadi Rum, Ürdün'ün güneyinde, muhteşem manzaralı bir çöl vadisidir. Ayrıca "Ay Vadisi" olarak da bilinen Wadi Rum, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. Vadi boyunca dar kanyonların rehberlik ettiği coğrafi oluşumun toprak, pembe-kırmızı tonlarla renklendirilmiş taş ve kum manzarası ziyaretçilerine bir çöl masalı vadediyor. Wadi Rum, Amman ve Akabe arasında yer almaktadır. Buraya ulaşmak için İstanbul’dan Amman’a direkt uçuşla gelebilir, sonrasında vadiye doğrudan gidiş hizmeti veren taksilerle yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Wadi Rum’da tipik çöl iklimi özelikleri hâkimdir. Hava yaz sıcağında ve kış soğuğunda anormal derecelere ulaşabilmektedir.  Ayrıca gün içerisinde ne kadar sıcak olursa olsun, geceleri aniden soğuyabilmektedir. Güneşin şafak vakti kanyonlar arasından yüzünü eşsiz güzellikte gösterdiği vadide, Bedevi Kültürünü de gözlemleme imkânınız olacaktır. Çoğu ziyaretçinin, Akabe ya da Petra'daki yarım günlük ya da tam günlük gezilere katılabileceğiniz Wadi Rum’daki çöl kamplarından birinde geceyi geçirebilir, şehrin ışıklarından uzakta yıldızların altında uyuyabilirsiniz.

Wadi Rum’un İklimi

Wadi Rum kumlu çöl olmaktan ziyade dağ çölüdür. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, mart ve mayıs ayları arası dönem ile eylül ve kasım arası dönemdir.  Wadi Rum, Akabe, Eilat ve Taba ile oldukça benzer bir iklimi paylaşmaktadır. Günlük sıcaklıktaki yüksek değişim, yılın hangi zamanında olunduğuna bağlıdır. Yaz saati sıcaklıkları 45 derece ila 48 derece arasında değişirken, gece sıcaklıkları 15 dereceye kadar düşebilir. Kış aylarında, kar veya buz olmamasına rağmen, gün boyunca sıcaklık 20 derece civarında olabilir ve gece sıcaklıkları 5 dereceye kadar düşebilir. Wadi Rum, her ay en az 12 saat güneş ışığı görmektedir. Dolayısıyla bölgeye ziyarete giderken hem gece ani soğumalara, hem de gün içerisindeki aşırı hava sıcaklığına hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. Wadi Rum kuru ve kumlu bir iklime sahip olduğundan, bölgede kum fırtınaları da çokça yaşanmaktadır. Bu yüzden ziyaretçilere kendilerini sadece soğuk ve sıcak güneşten korumakla kalmayıp, aynı zamanda vücutlarını kum fırtınalarından korumak için kapalı giysiler giymeleri tavsiye edilir. Bedevi kabileleri tarafından giyilen başlıklar iyi bir seçenektir

Wadi Rum’da Görülmesi Gereken Yerler

Lawrence’ın Evi: Bu bina, Nabataean kalıntıları yakınlarındaki bir su deposunun üzerine inşa edilmiştir. Bununla birlikte efsaneye göre Lawrence, Arap İsyanı sırasında burada kalmıştır. Binanın yakınında, bölgenin eski adı olan Iram'dan bahseden, Nabataean’a ait bir yazıt vardır. Kırmızı kum tepelerinin uzak konumu ve kesintisiz görünümüyle bu ev, Wadi Rum’un ana cazibe merkezidir.

Merkez Müzesi: Wadi Rum'a girmek için biletinizi aldıktan sonra yarım saatinizi çöl ziyaretiniz için size yardımcı olmayı amaçlayan bu bilgilendirici müzeye ayırmalısınız. Göstergeler, İngilizce bilgi panelleri ve doğal tarih sergileri ile Wadi Rum’un çevresel konularını da açıklayan müzenin sinemasında gösterilen, Wadi Rum'un bazı önemli olaylarının anlatıldığı 10 dakikalık kısa filmi mutlaka izleyin.

Siq Umm Tawaqi: Wadi Rum’un popüler noktalarından olan Siq Umm Tawaqi, kayaların yüzeyinde filizlenen olgun ağaçlarıyla oldukça çekici bir alandır. Alanda ayrıca yerliler tarafından kayalara oyulmuş Lawrance ve Arap Devrimi figürleri de görülmeye değerdir.

Wadi Rum’da Neler Yapılır

Wadi Rum'un asıl cazibesi çölün kendisidir ve çölü deneyimlemenin en iyi yolu dört tekerlek üzerinde 4x4 cipler, pick-up kamyonlar veya develer ile dolaşmaktır. Wadi'yi birkaç saat gezip geceyi de Bedevi Kampları'nda geçirerek, birkaç gün süren rehberli bir geziye katılmak, Wadi Rum’da en çok tercih edilen seçenektir. Dört tekerlekten çekişli araçlar, üstü açık kamyonetlere göre daha az zorlu olsa da; üstü açık kamyonetler fotoğraf çekme açısından çok daha avantajlıdır.

4 tekerlekli tur, rehberliği yapan Bedevi sürücüsüne bağlıdır. Bu noktada rehberinizin İngilizce konusundaki yetkinliğine dikkat edin deriz. En iyi rehberlerin birçoğu önceden yapılan rezervasyon ile çalışmaktadır. Rehberlik hizmeti için oteliniz aracılığıyla önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Vadinin tarihini ve kültürünü öğrenmek açısından iyi İngilizceye sahip bir rehberle dolaşmak tavsiye edilmektedir. Otel ve tur kılavuzlarının pek çoğunda web siteleri bulunmaktadır, siz de bu vasıtayla turunuzu düzenleyebilirsiniz. Ne olursa olsun, siz ve rehberiniz arasında fiyat ve tur kapsamında yer alan güzergâh ve duraklar konusunda açık bir anlaşmaya vardığınızdan her zaman emin olmanız konusunda da sizi en başından uyaralım.

Yürüyüş özellikle havanın daha serin olduğu mevsimde mümkündür. Tırmanış vadideki popüler bir başka etkinliktir ve kılavuzların birçoğu eğitilmiş dağcılardır. Antik Bedouin Yolları’nı bu yolla dolaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra vadide her yaz temmuz ayında The Distant Heat Festivali düzenlenmektedir. Trance ve elektronik müziğe meraklıysanız, çöl ikliminde unutulmaz bir deneyim yaşamak için bu festival de aklınızda olsun deriz.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu  hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.