Google+

Montevideo

Montevideo - : - / -
--℃
1 UYU=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon22℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon10℃
 • Temweather-icon10℃
 • Ağuweather-icon10℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon17℃
 • Araweather-icon20℃
Ülke: Uruguay Nüfus: 1.305.082 Resmi Dil: İspanyolca Para Birimi: Uruguay Pezosu (UYU) İklim: Step İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.63 (Türkiye $ 3.87)

Montevideo, Uruguay’ın başkenti ve en büyük şehridir.

Montevideo Hakkında Bilinmesi Gerekenler
britannica.com

Montevideo; Uruguay’ın başkenti en önemli limanı ve en büyük şehridir. “Montevideo” kelimesinin kökeni ile ilgili pek çok iddia vardır. Bunlardan en kabul göreni; kelimenin Portekizcede “bir dağ görüyorum” anlamına gelen “monte videeu”dan türemiş olduğudur. Bölgeye gelen Portekizli gemicilerden biri körfezin arkasındaki dağı gördüğünde bu cümleyi kurmuş ve şehrin adı buradan gelmiştir.

1724 yılında Montevideo’ya gelen İspanyol asker Bruno Mauricio de Zabala, bölgeye yerleşmiş olan Portekiz kolonisini yok etmiş, Montevideo şehrini kurmuştur. İki yüzyıldan fazla bir süre sömürge konumunda olan şehir, Uruguay’ın 25 Ağustos 1928’de bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin başkenti olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Montevideo; ülkenin güneyinde, Uruguay ırmağı ile Prana ırmağının birleşerek denize döküldüğü geniş Rio de la Plata koyunun kuzeyinde yer alır. Rio de la Plata’ın güneyindeki Buenos Aires'ten yaklaşık 193 kilometre uzaklıkta konumlanır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


do-apps.com

Montevideo’da Uruguay Pezosu (UYU) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 11 Uruguay Pezosu'na denk gelir.

Montevideo (UTC–3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 5 saat fark bulunur. Montevideo Türkiye’den 5 saat geridedir. Yani, Türkiye’de saat 15.00 iken Montevideo’da 10.00’dur.

Uruguay’ın resmi dili İspanyolca'dır. 

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan Uruguay seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti Buenos Aires Büyükelçiliği

 • Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN- La Ciudad de Buenos Aires/ Argentina
 • Telefon: +54 11 4785-7203 / 4788-3239 / 4788-5106
 • Website: buenosaires.be.mfa.gov.tr


wikimedia.org

Montevideo’da step iklimi etkileri görülür. Sıcak ve ılıman bir havanın hâkim olduğu kent yılın her döneminde yüksek miktarda yağış alır. Güney yarımkürede bulunması sebebiyle mevsimler ülkemize göre ters bir düzende yaşanır. En düşük sıcaklıklar 11 derece ortalama ile güney yarımkürede kış mevsimi olan Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yaşanır. Yaz mevsimi olan Aralık – Şubat arasında ise sıcaklıklar 35 dereceye kadar çıkar. İklim koşullarına göre Montevideo’ya gitmek için en uygun zaman Kasım – Mayıs aylarıdır.

Türkiye’den Montevideo’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Havayolu ile Avrupa yada Arjantin aktarmalı olarak Montevideo’ya gidebilirsiniz.

Montevideo’da her tercihe ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Şehrin en kaliteli hizmet sunan otelleri; Calle Victor Solino, Rivera, Plaza Independencia, Miraflores, San José, Calle 21 Septembre, Calle La Cumparsita caddeleri üzerinde yer alır. Konaklama için orta dereceli bir bütçe ayıranlar; Sarandi, Canelones, Luis de la Torre, Ituzaingó, Bartolome Mitre ve Andes bölgelerindeki alternatiflere göz atabilirler. Ayrıca Barrio Sur, Punta Carretas, Ejido ve Pocitos bölgeleri de içinde barındırdıkları kısa küreli kiralık daire seçenekleriyle konaklamak için idealdir.

Montevideo Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Montevideo’da şehir içi ulaşım ağı çok gelişkin değildir. Ulaşım otobüs ve taksiler ile sağlanır. Şehirde birkaç günden fazla konaklamayı planlıyorsanız araç kiralamak iyi bir çözüm olacaktır.

Montevideo Gezilecek Yerler

Uruguay’ın başkenti Montevideo; yerel geleneklerin İspanya gelenekleri ile birleştiği zengin bir kültüre sahiptir. Art deco ile neoklasik mimari stillerin bütünleştiği tarihi ve modern yapıları, renkli caddeleri, turistik plajları, tango ateşiyle eğlencenin günün ilk ışıklarına kadar sürdüğü hareketli gece hayatıyla Montevideo, geçmişi ve bugünü bir arada tutan önemli bir gezi durağıdır.

Montevideo Mutfağı
a.travel-assets.com

Geçmişte İspanyol sömürgesi olmasının getirdiği bir sonuç olarak Akdeniz mutfağının etkilerini de bünyesinde barındıran Uruguay, kendine özgü yöresel lezzetleriyle birlikte çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Uruguay mutfağı, et yemeklerinin ağırlıkta olduğu ana yemeklerden hamur işlerine, leziz tatlılardan taze sebze ve deniz ürünlerine kadar çok çeşitli seçenekler sunar. Ülke genelinde olduğu gibi Montevideo’da da dana etiyle hazırlanan yemekler ön plandadır. Özellikle ızgarada pişirilen bir biftek çeşidi olan “churrasco” Montevideo’da yoğun olarak tüketilir. 

Montevideo Gece Hayatı
kevinstravelblog.com

Rengarenk barları ve muhteşem tango performanslarının gerçekleştirildiği eğlence mekanları ile Montevideo gece hayatı son derece hareketlidir. Geçmişte İspanya sömürgesi olması nedeniyle pek çok alanda olduğu gibi şehirdeki gece hayatı da İspanya ile büyük benzerlik taşır. Akşam yemeğinin saat 21.00 sularında yenildiği Montevideo’da eğlence 22.00’den önce başlamaz. Gece hayatının kalbi olan Ciudadela, Bartolomé Mitre ve Parque Rodó bölgelerinde eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Ciudad Vieja, J Zorrilla de San Martín, Costa Rica ve Bartolomé Mitre bölgeleriyse İspanyol tarzı barları ve kafeleri ile ünlüdür. 


superamble.com

Montevideo’da yerel ve uluslararası mağazalar, alışveriş merkezleri, butikler, hediyelik eşya dükkânları ve açıkhava pazarları gibi sayısız alışveriş seçeneği bulabilirsiniz. Montevideo’da alışverişin kalbi, şehrin en popüler caddelerinden biri olan Avenida 18 de Julio’da atar. Cadde üzerinde yerel ve uluslararası pek çok ünlü markaların mağazaları yer alır. Ayrıca  Avenida 18 de Julio üzerinde bulunan küçük çaplı yerel butiklerden Uruguay’a özgü deri eşyalar, aksesuarlar, giyim ürünleri, bombilla ve termo gibi geleneksel objeler ve duvar kilimleri satın alabilirsiniz. La Paloma, Colonia ve Punta del Este bölgelerinde çok çeşitli hediyelik eşya seçenekleri mevcuttur.

Montevideo’nun öne çıkan modern alışveriş merkezleri ise; Luis Alberto de Herrera caddesinde bulunan “Montevideo Shopping Center”, Calle Ellauri'de bulunan “Punta Carretas Shopping”, Carrasco bölgesindeki “Portones de Carrasco”, ve Tres Cruces Otobüs Terminali'nde yer alan “Tres Cruces Shopping Terminal”dir.


worldfestivaldirectory.com
 

 • Montevideo Karnavalı: Ocak – Mart
 • Gaucho Festivali: Mart
 • Festival Cinematográfico Internacional Del Uruguay (Uruguay Uluslararası Film Festivali): Mart – Nisan
 • Globale Festival: Haziran
 • Festival de Jazz de Montevideo (Montevideo Caz Festivali): Kasım
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe – 24 Mart, her yıl değişir
 • Kutsal Cuma – 25 Mart, her yıl değişir
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Anayasa Bayramı – 18 Temmuz
 • Bağımsızlık Bayramı – 25 Ağustos
 • Ölüler Günü – 2 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 911
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Carrasco Uluslararası Havalimanı: +598 2604 0329

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.