Valencia Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ulaşımın en kullanışlı yolu otobüslerdir. Tüm şehri gezebilecek şekilde hizmet veren otobüs hatları ile yolculuk yapılabilmektedir.

Valencia Eski Şehir'de görülmesi gereken noktalar birbirine oldukça yakındır, bu nedenle yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Fakat yürümek istemez ve otobüsten daha hızlı bir toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz metrodan yararlanabilirsiniz. Valencia'da metro hattı gelişmiştir ve birçok noktaya ulaşım sağlayabilmektedir.

Şehir içinde toplu taşımayla ulaşım sağlamak için en uygun seçenek VLC Turist Kart'tır. 24, 48 ve 72saat geçerli versiyonları olan bu kartı havaalanı içerisinde bulunan Turist Bilgi Ofisi içerisinden satın almanız mümkündür. Kişesel seçeneklere ek olarak, ailece gelen turistlerin kullanabilmesi için VLC Aile Turist Kartı da bulunmaktadır. Kartı satın alanlar otobüs, metro gibi ulaşım araçlarının yanında bazı müzelere de ücretsiz girme avantajına sahip olmaktadırlar.

VLC Turist Kartı ücretleri:

  • 24 saat geçerli VLC Kart: 13,50 Euro
  • 48 saat geçerli VLC Kart: 18 Euro
  • 72 saat geçerli VLC Kart: 22,50 Euro

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Valencia Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek oldukça kolaydır. Merkezin 8 km batısında bulunan havaalanından taksi, otobüs ya da metroyla şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Metro ile şehir merkezine ulaşmak, en hızlı ulaşım yoludur. Havalimanından şehir merkezine gitmek için Kırmızı 3, metro hattına binmek yeterlidir. Her 7 dakikada bir kalkan trenler yaklaşık 25 dakikada sizi şehir merkezine ulaştıracaktır. Biletler 2017 yılı fiyatlandırmasına göre 3.90 Euro'dur fakat metroya ilk kez binmek için alacağınız kart da ekstra1 Euro olarak ücretlendirilmektedir.

Valencia merkezine otobüsle ulaşım da oldukça pratiktir. Havalimanının B bölgesinden çıktıktan sonra binilebilecek olan 150 numaralı otobüsle yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Otobüs biletleri, otobüs şoföründen alınabilmekte ve 2017 fiyatıyla 1,45 Euro olarak ücretlendirilmektedir.

Havalimanından taksi ile şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürmekte ve 20 Euro gibi bir bedelle ücretlendirilmektedir.