Google+

Arama formu

Bolivar Gezilecek Yerler

Bolivar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitaciones Cartagena La Española, Casa Patricia Y Beppe, Habitaciones Victoria güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Acogedor Apartamento Con Gran Capacidad En Zona Morros Cartagena, Apartamentos Laguito, Habitacion Deluxe Edificio Urpive Bocagrande. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Edificio Palmetto Beach, Casa Campestre Tipicosta, Casa Campestre Cartagena gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Holiday Inn Express - Cartagena Bocagrande, NH Cartagena Urban Royal, Holiday Inn Cartagena Morros tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bolivar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bolivar Gezilecek Yerler

Venezuella’nın en büyük eyaletinin başkenti olan Ciudad Bolivar, Bolivar’ın ve Venezuella’nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yer turan tarihi bir merkez olduğu kadar nadide doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri büyülemektedir. Canaima Doğa Parkı, Angel şelaleleri, Katedral ve eski sömürge döneminden kalma tarihi şehir merkezi, Bolivar’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Başkent Caracas’ta ise Colonia Tovar kasabası, Plaza Sucre, Chachoia, Parque Cara Bobo, Parque Central, Miranda Hayvanat Bahçesi, Bolivar Birthplace, San Fransisco Kilisesi, Basilica Menor Santa Capillagörülmesi gereken yerlerdendir.Teatro Baralt, Santa Lucia, Lake Maracaibo, Centro de Bellas Artes de Maraciabo, Museo de Arte Contemporaneo del estadu Zulia ise Maraciabo’nun en gezilesi yerleridir

Angel şelalesi

Angel şelalesi

Ciudad Bolivar yakınlarında bulunan Angel Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinmektedir. Venezuela'da gezilecek yerler listesinin başında yer alan Angel Şelalesi, tam bir doğa harikasıdır ve ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ülkenin en turistik yeri olan Angel Şelalesi'nin resmi ölçümlere göre yüksekliği, 979 metredir. 1 kilometreye yaklaşan yüksekliğe sahip olan şelaleden akan sular, en tepe noktadan tabana kadar 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan düşmektedir. Şelalenin suları, Churun Nehri'ne karışarak çevredeki yemyeşil bitki örtüsüne can verirler.

Angel Şelalesi; İspanyolca Salto Angel, Venezuela yerlilerinin dilinde ise Kerepakupai Vena olarak geçmektedir. Araştırmacılar, Angel Şelalesi'nin ilk keşfinin 1912 yılında Venezuelalı kaşif Ernesto Sanchez La Cruz tarafından yapıldığını düşünmektedir. Fakat Ernesto Sanchez La Cruz, bu keşfini gizli tutmuştur. Batı dünyasının bölgeyi keşfi ise 1935 yılında Amerikalı pilot, Jimmie Angel sayesinde gerçekleşmiştir. Her yıl binlerce turist, dünyanın en büyük şelalesini görmek için bu şehre gelmektedir. Şelaleyi görmek için en uygun zamanlar, Haziran ve Kasım ayları arasıdır. Bu dönemde şelalenin suyu, oldukça fazla olmaktadır. Aralık-Mart döneminde ise şelale suyu azalmaktadır. Fotoğraf meraklıların fotoğraf makineleri ellerinden bırakamayacakları bu bölgede, fotoğraf çekmek için oldukça güzel alanlar mevcuttur.

Angel şelalesi-1

Eski Şehir

http://www.mintur.gob.ve/mintur/wp-content/uploads/2015/05/Casco-Hist%C3...

Sömürge mimarisinin sadece ülkede değil tüm Latin Amerika’daki en güzel örneklerinden biri kabul edilen Ciudad Bolivar’ın eski şehir bölgesi, şehrin küçüklüğünün de kolaylaştırması ile hızlıca gezilebilir. Ancak bu gezi için dijital kameralarınızın hafızasını boşaltmanızda fayda var. Her adımda “bu hayatımda gördüğüm en güzel bina,” diyecek ve en sonunda her yeni gördüğünüz binada aynı cümleyi yenilediğinizi fark edeceksiniz. Eğer tamamiyle bu bölgeyi fotografik belgeye almayı düşünürseniz eski şehir gezinin bir hayli uzayacaktır. Burada yer alan en ilgi çekici yapılar, San Isidro Müzesi, Parochial House, eski hapishane, hükümet sarayı, Angostura Kongre Sarayı, Katedral ve elbette eski şehrin tam ortasında yer alan Bolivar Meydanı. Sanat severler yine bu bölgede yernalan Modern Sanat Müzesi’ni gezmekten keyif duyacaklardır. Ressam heykeltraş Jesús Rafael Soto tarafından kurulan müze, hem yerel hem uluslararası sanatçıların eserlerine yer vermektedir.

Ciudad Bolivar tarihi merkezindeki Katedral de dahil olmak üzere Plaza Bolivar etrafında yer alan orijinal sömürge mimarisi son derece iyi korunmuş durumdadır.

Orinoco Nehri

Orinoco Nehri’nin Ciudad Bolivar’dan geçen bölümü UNESCO Tabiat Mirası Listesi’ndedir ve koruma altındadır. Orinoco, 2140 kilometre uzunluğuyla Güney Amerika'nın en uzun nehirlerinden biridir. Nehir yatağının tümü Venezuela mülkiyetindeki topraklardadır. Nehrin üzerinden geçen Angostura Köprüsü, nehir üzerine kurulmuş ilk köprüdür ve tarihi zenginlikler arasındadır.

Orinoco'nun kaynağı Venezula-Brezilya sınırı yakınlarında Parima civarında bulunur. Buradan başlayarak geniş ve batıya doğru oluşan bir kavisle kuzeye doğru Atlas Okyanusu'na akar. Bu esnada ilk olarak Venezuela ve Kolombiya arasındaki sınır boyunca ilerleyip, akabinde alt kısımlarında Venezula'yı boydan boya kateder. Deltası 41 bin kilometrekarelik büyük bir hayvan zenginliği olan bataklık coğrafyası oluşturur. Brazo Casiquiare ile Orinoco Nehri ve Rio Negro birbirlerine bağlanırlar. Üzerinde Orinoco'nun gösterildiği ilk harita 1529 yılından gelir ve Diego Ribero'ya dayanır. Ancak ilk büyük keşif 18. yüzyılda José Solano önderliğinde yapılmıştır. Keşif gezisi Yukarı Orinoco Vadisi'nden Rio Negro'ya kadar ilerler. 1800 yılında Alman araştırmacı Alexander von Humboldt ve Fransız botanik Aimé Bonpland, Rio Apure ağzından başlayan ve Yukarı Orinico Vadisi'ne kadar süren bir keşif gezisine girişirler ve nehrin flora ile faunasıyla ilgili önemli veriler toplarlar. Buna karşın Orinoco'nun kaynağı, henüz Kasım 1951'de Venezuellalı araştırmacılar tarafından Brezilya sınırı yakınındaki Sierra Parima'da keşfedilir. Orinoco'nun bir özelliği, çok ender doğal fenomen bifurkationdur. Bifurkation bir nehir yolunun çatallanıp kollara ayrılmasının bilimsel tabiridir. Orinoco'nun bir kolu Brazo Casiquiare Nehri, yüksek su seviyesindeyken, Amazonlara açılan Rio Negro'ya da akar. Orinoco kaynağından doğan su, belli şartlar altında Orinoco Deltası üzerinden Karayib Denizi'ne dökülmeyip, bilakis çok daha güney doğudaki Atlas Okyanusu'na dökülür.

Orinoco Nehri

Simon Bolivar Anıtı

Şehrin en etkileyici yapılarından biri Venezuella’nın bağımsızlık mücadelesinin kahramanı ve Bolivar eyaletine adını veren Simón Bolívar Anıtı’dır. 1999 yılında dikilen heykel, 10 metre yüksekliğinde ve bronzdan yapılmıştır. Ülkede, Bolivar’a ait dikilmiş en yüksek anıt olma özelliğini taşımaktadır.

Aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğan Bolivar; çocuk yaşta ailesini kaybeder. Ailesinden kalan mirasla devam ettiği askeri eğitimini İspanya'da tamamlar. 1810'da Venezuela'ya döner ve sömürge yanlısı güçler ile Karakas'ta savaşır ve Venezuela'nın bağımsızlığını ilan eder. Sonra İngiltere'ye gidip tarafsızlık sözü alır, ülkeye döner ve Karakas'ı Napolyon'un kardeşi Joseph'in komutasındaki İspanyol ordusunun elinden alır. İspanyollar tarafından yakalanıp Kolombiya'ya sürgün edilir. Burada Kolombiya ordusunun başına geçip, Kolombiya'nın başkenti Bogota'yı ele geçirir (1814). İmkânsızlıklar nedeniyle zamanla Kolombiya'da ağır yenilgiler alır ve Jamaika'ya gitmek zorunda kalır. Haiti'de yeni güçler toplar ve Venezuela'ya tekrar saldırır. Ciudad Bolivar şehrini ele geçirdi ve tek başına yönetmeye başlar.Uzun yıllar boyunca bu bölgeden İspanyollar'a karşı mücadele edip 1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru'nun bulunduğu, o zamanlar Büyük Kolombiya olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtarır ve ilk başkanı olur.Kurduğu bu bölgede Peru'nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrılır. Bolivya'nın anayasası bizzat Bolivar tarafından yazılmasına ve yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri olmasına rağmen hiç uygulanamaz. Generaller arasındaki kişisel çatışmalar iç savaşa dönüşür ve Büyük Kolombiya bölünmeye başlar (1827). Verem hastalığına ve hayalinin bölünüp yok olmasına dayanamayan Bolivar 1830'da hayata veda eder.

Simon Bolivar Anıtı

Ciudad Bolivar’da görülmesi gereken diğer yerler

Centro de les Art, Casa Piar, Museo de Ciudad Bolivar, Rio Caroni Airplanr, Airplane of Jimmy Angel, Fortin el Zamuro.

Ciudad Bolivar’da görülmesi gereken diğer yerler