Google+

Hanoi

Hanoi - : - / -
--℃
1 VND=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon17℃
 • Şubweather-icon17℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon29℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon21℃
 • Araweather-icon18℃
Ülke: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Kent Nüfusu: 7,087 milyon Resmi Dil: Vietnamca Para Birimi: Đồng (₫) (VND) İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün  

Hanoi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Hanoi, Vietnam’ın başkenti ve en büyük ikinci kentidir. 2009 yılı sayımlarına göre şehir nüfusu 2,6 milyon, bölge nüfusu ise 6,5 milyona ulaşmıştır. 1010’dan 1802’ye kadar bu bölge Vietnam’ın en önemli siyasi merkezi idi. Ancak Nguyễn Hanedanı (1802 – 1945) döneminde Huế şehrinin gölgesinde kaldı. Buna rağmen Hanoi 1902-54 yılları arasında Fransız Çinhindi’nin başkenti olarak hizmet vermiştir. 1954-76 arasında Kuzey Vietnem’ın başkentliğine, Kuzey’in Vietnam Savaşı’ndaki zaferinin ardından birleşme ile de tüm ülkenin başkentliğine erişmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

 

Hanoi Vietnam’ım kuzey bölgesinde bulunur. Vietnam’ın Kızıl Nehir deltasına 90 km uzaklıktadır. Hanoi üç temel alandan oluşur; dağlık, iç ve delta. Deniz seviyesinden 20 metre yüksekliktedir. Dağlık alanın kuzeyi ve batısı şehrin bir parçasıdır. Bölgenin en yüksek konumu 1281 metre olan Ba Vi’dir. 

Geolocation

Vietnam kendi para birimi olan Đồng’u kullanır. Yürürlüğe 3 Mayıs 1987’de girmiştir. Simgesi  ₫’dir. Đồng'un bir alt birimi hào’dur. Ancak değerinin düşük olması itibari ile artık kullanılmamaktadır. 

Vietnam’ın resmi dili kendi dili olan Vietnamca'dır. Vietnamca 29 harften meydana gelen Vietnam alfabesi ile yazılmaktadır. Vietnam alfabesi Latin alfabesinden türemiştir. Ancak F,J,W ve Z harfleri bulunmaz. Bunun yerine harflerin üzerlerine eklenen işaretler ve bazı bitişik harfler kullanılır. Ayrıca Vietnamca ABD’de 1 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Vietnam ile Türkiye arasında 4 saatlik zaman dilimi vardır. Vietnam Türkiye’den 4 saat ileridedir.

 • Adres: 4 da Tuong Street, Hoan Kiem District Hanoi, Vietnam
 • Telefon: 00 84 4 822 24 60 / 23 / 24
 • Faks: 00 84-4 822 24 58
 • E-Posta: turkeyhn@fpt.vn
 • Görev Bölgesi: Vietnam
 • İnternet: hanoi.be.mfa.gov.tr/

Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.


 

Genel olarak sıcak ve nemli subtropikal iklim hakimdir. Mayıs-Ekim arası yaşanan yazlar sıcak, nemli ve yağışlı geçer. Kasım – Nisan arası yaşanan kışlar ılık ve yağışsız geçer. Sadece Mart – Nisan döneminde nadiren yağış görülebilir.
 

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Hanoi seferleri düzenlemektedir. Uçakla yaklaşık 10 saatlik bir uçuşun ardından Hanoi'ye ulaşmak mümkünken, aktarmalı olarak ulaşmak da diğer bir seçenek olarak yer almaktadır.
 

Hanoi, 6 milyon nüfusu ile Vietnam’ın ikinci büyük şehridir. Ha Noi şehrinin büyük bir bölümünün inşası Fransız işgali dönemine denk gelir. Bu yüzden, şehir geniş caddeleri ve Fransız etkisindeki mimarisi ile eşsiz güzelliğe sahip bir kenttir. Hanoi’nin şehir bölgelerinden biri olan Hoam Kiem bölgedeki Hoan Kiem Göl’ünden ismini alır. Bu bölge birçok şirketin ve bankanın bulunduğu yer olup iş dünyasıyla ilgilenen gezginlerin tercih ettiği bir lokasyondur. Politik merkez olan Ba Dinh’de ise pek çok ülke konsoloslukları bulunur. Ba Dinh, Fransız mimarisinin oluşturduğu atmosferi yaşamak isteyen gezginler için çok özel bir yerdir. Bir diğer bölge olan Cau Giay’da şehrin en uzun kulesi olan “Keangnam” bulunmaktadır. Turistik önem taşıyan bu bölge tarihi mekanlarıyla önemli bir yerdir.


Hanoi'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hanoi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Hanoi onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hanoi Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hanoi Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hanoi Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hanoi Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hanoi Otelleri

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, yakın tarihe ilgi duyanların ve doğa meraklılarının ilgisini çeken kentlerden biridir. Bu şehrin plajları, zümrüt yeşili denizi, şelaleleri, etnik yapısı, mimarisi ve komünist ordusunun savaş izleri görülecekler arasındadır. Hanoi’de en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve doğal alanlar olup ulaşım açısından en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir. Hanoi otel fırsatlarını görmek için tıklayın.


Hanoi Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hanoi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Hanoi Şehir İçi Ulaşım

Hanoi trafiğin yoğun olduğu bir kenttir. 7 milyonluk nüfusun 3 milyonu motosiklet kullanır. Bu yüzdendir ki kent  “Motosikletlerin Şehri” olarak anılır.

Şehre ilk varıldığında muhtemelen büyük bir kültür şoku hissedeceksiniz. Bunlardan ilki iki kişilik cyclo adında pedallı binecek olabilir. Trafikte o kadar yaygın ki bütün şehir bunlarla doludur. Hanoi şehrinin küçük bir şehir olmasından dolayı mesafeler arası yakındır.
 

Hanoi Gezilecek Yerler

 

Kızıl bayrağın gölgesi altında kenti keşfetmeye başlayabilirsiniz. Küçücük bir kara parçası uzun yıllar savaşlarla direnmiş ve Sosyalist Cumhuriyeti ilan etmiştir. Bir zamanlar tüm dünyanın gözü kulağı bu ülkede idi. Bugün o günlerin izleri hala daha görülmektedir. Kent uzun savaşların verdiği yoksulluğu henüz yeni yeni üzerinden atmaktadır. Dayanışma ve insan haklarının ön planda olduğu, işçi sınıfının ezilmediği bir dünya kuran Vietnam’da barışın ve kardeşliğin ne demek olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Burada üst sınıflar bulunmuyor burada büyük insanlıktan başka sınıf yok. İşte gösterdi gücünü bir kez daha büyük insanlık tüm dünyaya karşı ve kurdu kendi medeniyetini, devrimini…
 

Vietnam Mutfağı

Vietnam mutfağı bünyesinde yer alan birçok yiyecek ve içecekten meydana gelir. Sofra geleneğinde 5 temel tat bir arada yer alır. Her bir Vietnam yemeği de bu tatlardan birini ortaya koymaktadır. Balık sosu, karides sosu, soya sosu, pirinç, taze otlar, sebze ve meyveler Vietnam’ın ana yemek malzemeleridir. Bunlara ek olarak limon, nane, tarçın, kuş bakışı biber, ıhlamur ve tay fesleğen yaprağı gibi malzemeler de yemeklerde lezzet amaçlı kullanılır. Vietnam mutfağında et ve ot arasında bir denge gözlemlenir. 
 

Hanoi’de aktif bir gece hayatı bulunmaktadır. Gece hayatının eğlenceli mekanları Old Quarter’da ve Hoan Kiem Gölü etrafında bulunmaktadır. İsterseniz bu mekanları tek tek gezebilir ve beğendiğiniz yerde gecenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Önerilen Mekânlar;


 

Hanoi’ye alışveriş için geldiyseniz hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Kaliteli tekstilin adreslerinden biri olan Vietnam’da istemeyeceğiniz kadar kıyafet mağazası bulabilirsiniz. Bunun yanında gece pazarları ayrı, gündüz pazarları ayrı olan kentte birçok el işi ürüne ve gıdaya ulaşabilirsiniz. Buradan ne alınır sorusunun cevabı ise ipek olacaktır.

Popüler Alışveriş Adresleri;

 


 

Hanoi’de Vietnam kültürünü yansıtan yıl boyunca birçok festival sahne alır. Her yıl düzenlenen başlıca festivaller şu şekildedir;

 • Yeni Yıl; Tüm dünyada olduğu gibi 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece büyük bir coşku ile kutlanır.

 • Çin Yeni Yılı; 1-3 Şubat arasında birçok Uzak Doğu ülkesinde Çin yeni yılı kutlamaları düzenlenir.

 • Co Loa Festivali; Vietnam’ın kurucusu Duong Vuong’un anısına düzenlenen festivalde resmigeçitler ve konserler yer alır.

 • Dong Nhan Tapınağı Festivali; Mart ayında gerçekleşen festival kapsamında fener alayı, dans gösterileri ve satranç müsabakaları düzenlenir.

 • Pogoda Festivali; Nisan ayında gerçekleşen festival kapsamında eğlenceli dini etkinlikler düzenlenir.

 • 1 Mayıs dünyanın birçok noktasında olduğu gibi burada da resmi tatildir ve işçilerin haklarını savunduğu eğlencelerin düzenlendiği etkinlikler çerçevesinde kutlanır.

 • Chem Tapınağı Festivali; Haziran ayında Kızıl Nehir'de düzenlenen kürek yarışları ile festival kutlanır.

 • Aroma Festivali; Aralık ayında gerçekleşen festivalde en güzel yiyecekler bir araya toplanır ve sunumlar yapılır.

   

Yeni Yıl-1 Ocak
Çin Yeni Yılı- Ocak sonu ya da Şubat ortası (ay takvimine göre değişiyor)
Zafer Bayramı- 30 Nisan
İşçi Bayramı- 1 Mayıs
Milli Gün- 2 Eylül

 • 113 – Polis
 • 114 – İtfaiye
 • 115 – Ambulans / İlk Yardım

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.