Google+

Ho Chi Minh (Saigon)

ASYAVietnamHo Chi Minh (Saigon)
Ho Chi Minh (Saigon) - : - / -
--℃
1 VND=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon30℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
Ülke: Vietnam Nüfus: 8.224.400 Resmi Dil: Vietnamca Para Birimi: Vietnam Dongu (VDN) İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 2.81 (Türkiye $ 3.87)

Ho Chi Minh, eski adıyla Saigon, Vietnam’ın en büyük kentidir.

Ho Chi Minh, eski adıyla Saigon, Vietnam’ın en büyük kentidir. Adını, Vietnam’ın bağımsızlığına kavuşmasında önemli rol oynayan devrimci lider Ho Chi Minh’den alır. 17. yüzyılda basit bir Vietnam köyü olan Ho Chi Minh, 1800’lü yılların ortalarında Fransız işgaline uğramış ve Fransız kolonisi Cochinchine’in (Koçinçin) başkenti olmuştur.

Fransızların ardından Amerikalıların egemenliği altına giren kent; 1975’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin desteklediği Güney Vietnam yönetiminin merkezi olmuştur. Kuzey ve Güney Vietnam’ın birleşmesinden sonra şehrin ismi Ho Chi Minh olarak değiştirilmiştir. Ho Chi Minh, Vietnamca “etrafına ışık saçan” anlamına gelmektedir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


mailce.com

Ho Chi Minh kentinde Vietnam Dongu (VDN) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 7.500 Vietnam Donguna denk gelmektedir.

Vietnam’ın resmi dili Vietnamca'dır. 

Ho Chi Minh (UTC+7) ile Türkiye (UTC+2) arasında 5 saat fark bulunmaktadır. Ho Chi Minh, Türkiye’den 5 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Ho Chi Minh’de 17.00’dir.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Vietnam’a yapacakları seyahatlerde 90 güne kadar vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.

Türkiye Cumhuriyeti Hanoi Büyükelçiliği

 • Adres: Ly Thuong Kiet Str., Hanoi Central Office Building,44B,14th Floor, Hanoi-VIETNAM
 • Telefon: +84 43 822 24 60
 • Resmi websitesi: hanoi.be.mfa.gov.tr


travelnoire.com

Ho Chi Minh kentinde nemli tropikal iklim etkilidir. Şehirde yağışlı ve kurak olmak üzere iki mevsim yaşanır. Yağışlı mevsimin yaşandığı Mayıs – Ekim aylarında şehir yüksek miktarda yağış alır. Yıl boyunca yüksek sıcaklıkların görüldüğü Ho Chi Minh’de 26 derece ortalamayla ağustos, en soğuk aydır. Ho Chi Minh’e gitmek için en uygun zaman yağışların az olduğu Kasım – Mart aylarıdır.

Ho Chi Minh’e havayolu şirketinin Bangkok aktarmalı uçuşlarıyla gitmek mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 12 saattir. Ayrıca uluslararası havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla da kente ulaşabilirsiniz.

Ho Chi Minh şehri; hareketliliği ve çeşitli aktiviteleri ile Vietnam’daki en çok tercih edilen yerlerden biridir. Spa merkezleri ile ünlü bu kentte birçok etkinliğe ve şova katılabilir, hafta sonunuzu çok farklı yaşayabilirsiniz. District 1 bölgesinde alışverişin keyfine varabilir, sinema ve tiyatroyla sanata doyabilirsiniz. Burası Vietnam barlarını ve restoranlarını keşfedebileceğiniz bir bölge olma özelliği de taşır. District 2 ise genç nüfusun çoğunlukta olması sebebiyle eğlence dünyasının kapılarını sizlere aralamaktadır. Gece hayatını burada doyasıya yaşayabilirsiniz. Binh Thanh bölgesi ise orta sınıfın en çok tercih ettiği, sakin bir bölgedir. Bu bölgede lüks restoranlarda yerel yemeklerin tadına varabilirsiniz.


Ho Chi Minh'te Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ho Chi Minh otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Vietnam’ın en büyük kenti olan Ho Chi Minh, koloni döneminden kalma tarihî yapıları ziyaret eden turistlerle dolup taşar. Bu şehrin mistik havası, kozmopolit şehir hayatı, renkli binaları ve müzeleri görülecekler arasındadır. Ho Chi Minh’de en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve yeraltı tünelleri olup ulaşım açısından bu yerlere en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir.  


Ho Chi Minh Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Ho Chi Minh otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Ho Chi Minh Şehir İçi Ulaşım
agreenbean.files.wordpress.com

Ho Chi Minh’de şehir içi ulaşım ağı gelişmemiştir. Yerel halkın ulaşımda en çok kullandığı araç motosiklettir. Öyle ki şehrin nüfusu 8 milyon, şehirdeki motosiklet sayısı ise 6 milyondur. Motosiklet haricinde şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanır.

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler
buffalotours.com

Vietnam kültürünün Fransız esintileriyle harmanlandığı eşsiz kent Ho Chi Minh; koloni döneminden kalan tarihi yapıları, kozmopolit ve renkli yapısı, müzeleri, mistik atmosferi ile Vietnam’ın en ilgi çekici duraklarındandır.

Vietnam Mutfağı
vntourist.com

Yerel Vietnam yemekleri, Çin ve Fransız lezzetlerinin bir karmasını oluşturan Vietnam mutfağının olmazsa olmaz malzemeleri; pirinç, sebzeler, egzotik meyveler, baharatlar, domuz eti, deniz ürünleri, tavuk ve sığır etidir. Yemekler hazırlanırken ying ve yang dengesine oldukça dikkat edilir. Ying ve yang dengesinin sağlanması için yemeğin içinde yer alan soğuk ve sıcak malzemelerin dengeli olması gerekir.

Ho Chi Minh Gece Hayatı
wp.com

Ho Chi Minh, eski bir Fransız sömürgesi olması sebebiyle Vietnam’ın en Avrupai şehridir. Ho Chi Minh gece hayatı Avrupa ve Amerika’nın büyük kentlerine göre biraz sönük kalsa da, oldukça hareketlidir. Şehirde gece hayatının merkezi Pham Ngu Lao bölgesi; 1. Bölge’de Dong Khoi, Hai Ba Trung, Ba Huyen Thanh Quan caddeleri ve 3. Bölge’de Dong Du ve Thi Sach caddeleridir. Gece hayatı kültürünün kalbinin attığı bu bölgeler çok sayıda karaoke bar, gece kulübü, disko, pub ve bara ev sahipliği yapar. Gece kulüpleri genellikle 01.00’de kapanır ancak barlar geç saatlere kadar hizmet vermektedir.

Dört bir yanı açıkhava pazarları, hediyelik eşya dükkanları, mağazalar ve butiklerle çevreli Ho Chi Minh, tam anlamıyla bir alışveriş cennetidir. Şehirden alınabilecek hediyelik eşyalar olarak; bambu süs eşyaları, bambu aksesuarlar, ipek giysiler ve kumaşlar, el yapımı çantalar, Vietnam şapkaları, genelsek Vietnam elbisesi “ao dai” ve dekoratif ev eşyaları sıralanabilir.
Ho Chi Minh’de alışverişin merkezi “Dong Khoi”, “Hai Ba Trung”, “Le Thanh Ton” “Nguyen Hue” ve “Le Loi” bölgeleridir. Fransız koloni döneminde inşa edilmiş olan tarihi yapı Ben Thanh Pazarı da popüler bir alışveriş noktasıdır. Burada ipek ürünlerden yerel yiyeceklere kadar Vietnam’a özgü her türlü ürünü bulabilirsiniz. Ho Chi Minh’in önde gelen modern alışveriş merkezleri ise “Diamond Plaza” ve “Parkson Saigontourist Plaza”dır.


leoncanerotphotography.com

 • Tet Festival: Ocak – Şubat
 • Spring Flower Festival: Şubat
 • Lantern Festival: Şubat
 • Southern Fruit Festival: Haziran
 • Mid Autumn Festival: Eylül – Ekim
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Vietnam Yeni Yılı – 6-12 Şubat
 • Hung Krallarını Anma Bayramı – 16-17 Nisan
 • Yeniden Birleşme Günü – 30 Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 2 Eylül
 • Ambulans: 15
 • İtfaiye: 14
 • Polis: 13
 • Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı: +84 8 3848 5383

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.