Google+

Ho Chi Minh Şehir İçi Ulaşım

82419 Oca 2016Lokasyon Detay

Ho Chi Minh Şehir İçi Ulaşım
agreenbean.files.wordpress.com

Ho Chi Minh’de şehir içi ulaşım ağı gelişmemiştir. Yerel halkın ulaşımda en çok kullandığı araç motosiklettir. Öyle ki şehrin nüfusu 8 milyon, şehirdeki motosiklet sayısı ise 6 milyondur. Motosiklet haricinde şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanır.

Ho Chi Minh’i keşfetmek için araç kiralama da uygun bir seçenektir ancak bazı kurallara tabidir. Turistlerin şoförsüz araba kiralamalarına izin verilmemektedir. Ho Chi Minh’de tüm yön tabelaları Vietnamca dilinde yazılmıştır. Bu nedenle turistlerin yol bulması imkansıza yakındır. Araç kiralama şirketleri turistlere özel İngilizce bilen şoförlü araçlar tahsis etmektedir.

Taksi

Taksiler Ho Chi Minh’de ulaşım sağlamanın en kolay ve konforlu yoludur. Ayrıca taksi ücretleri dünyanın diğer büyük kentlerine göre son derece düşüktür. Kentte çok sayıda taksi mevcuttur. Taksilerin büyük kısmı lisanslı olsa da korsan taksilere karşı dikkatli olmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise taksicilerin İngilizce bilmemesidir. Gideceğiniz adresi Vietnamca dilinde kağıda yazarak taksiciye vermelisiniz.

Taksi ücretleri:
 

  • Açılış: 12.000 Dong
  • Kilometre başına: 15.000 Dong

Otobüs

Şehirde 150’den fazla otobüs hizmet verir ve otobüslerle şehrin her bir noktasına ulaşım mümkündür. Ben Thanh Otobüs Terminali’nin karşısındaki Ben Thanh Market’te otobüs güzergahlarını gösteren haritaları bulabilirsiniz. Otobüsler güvenli, modern ve ucuzdur. Ancak güzergahlar Vietnamca dilinde yazıldığından doğru hattı bulmak zor olabilir. Biletinizi otobüsün içinde satın alabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 4.000 Dong’tur.

Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Otobüs ile,

Havalimanı terminal çıkışının sağ tarafında bekleyen 147 veya 152 numaralı otobüslerle 20 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Otobüs hatları 06.00 – 18.00 saatlerinde hizmet verir.

Taksi ile,

Havalimanındaki korsan taksilere karşı dikkatli olunmalı, Vinasun, Mai Linh, Sasco gibi güvenilir firmalara ait taksiler tercih edilmelidir. Taksi ücreti ortalama 130.000 Dong tutmaktadır.

Araç kiralama ile,

Avis, Budget, Europcar, Hertz ve Sixt gibi araç kiralama firmalarından bütçenize ve zevkinize uygun bir araç temin ederek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 

Ho Chi Minh (Saigon) ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-