Almanya Vizesi

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? 

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri Almanya vize başvurusu yapmak zorundadır. Schengen Bölgesi’ne dahil olan diğer ülkelere de seyahat etmeyi düşünen kişiler, eğer seyahatlerine Almanya’dan başlayacaklarsa yine Almanya vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu koşulda Almanya’dan vize alındıysa Schengen Bölgesi’ne giriş de mutlaka bu ülkeden yapılmalıdır.

Turistik gezi, tatil, kültürel araştırma vb. gibi sebeplerle Almanya’da bulunmak isteyen kişiler, 90 günü aşmayacak seyahatleri için Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize başvurusunda bulunmalıdır. Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize başvuruları direkt olarak konsolosluktan yapılmak yerine, konsolosluğun yetki verdiği kurumlar (Vize Merkezleri, Turizm Acentesi gibi) aracılığıyla gerçekleştirilir. Almanya vizesi için yetkilendirilmiş kurum Idata’dır. 

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu 

Pasaport – Geçerlilik süresinin en az 6 ay olması ve en az 2 boş sayfasının bulunması gerekir.

Biyometrik fotoğraf – Son 3 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm boyutlarında ve 2 adet olmalıdır.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi – Başvuran kişinin güncel ikametgah adresini belirtmesi gerekir.

Başvuru formu – Başvuru formunun eksiksiz ve doğrup doldurulması ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.

Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri – Seyahat sırasında Almanya’da kalınacak yere ait bilgileri (otel rezervasyonu, kurum veya orada ikamet eden kişiden davetiye vb.) içerir. Bu bilgiler seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini tamamen kapsayacak nitelikte ayrıntılı olmalıdır. Ayrıca, uçak bileti/rezervasyonu veya turla gidilecekse bu belgeler de eklenmelidir.

Seyahat sağlık sigortası – Seyahat süresinin tamamını kapsamalıdır ve 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Ayrıca;

Vize başvurusunda bulunan kişilerin varsa daha önce kullandıkları pasaportun fotokopileri ve daha önce Schengen vizesi alındıysa yine bu sayfaların fotokopileri belgelere eklenmelidir.

Çalışanlar İçin:

Finansal durumu gösterir belgeler – Kaşeli ve ıslak imzalı olmak üzere son 3 aya ait maaş bordrosu; aktif banka hesabının son 3 aylık özeti (ıslak imza ve imza sirküleri bulunmalıdır); ayrıca kişinin üzerine kayıtlı tapu vb. ile diğer gelirlerin belgeleri de ibraz edilmelidir.

Almanya vize talebini belirten dilekçe – Çalışılan yere ait antetli kağıda işveren veya yetkili bir kişi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Bu dilekçenin, vize başvurusu yapan kişinin görevini ve maaş bilgisini, seyahat edeceği tarihleri ve seyahati finanse edecek kişi bilgisini içermesi gerekir. (Kişinin kendisi işveren ise veya emekli ise bu dilekçe tamamen kendisi tarafından hazırlanmalıdır.)

İş yerine ait belgeler – Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi (terfi vb. gibi bir durum gerçekleşmişse belirtilmelidir).

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler – SGK belgeleri ve iş yerinin antetli kağıdına yetkili kişi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olarak hazırlanacak seyahat izni yazısı.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak;

Emekliler için, emekli olduğunu kanıtlayan belgeler (maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi) gereklidir.

Öğrenciler için, Öğrenci belgesinin aslı ibraz edilmelidir. Ayrıca, öğrenciler seyahatleri ile ilgili ayrıntıların belirtildiği ve finanse edecek kişiye (anne, baba gibi) ait bilgilerin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmelidirler. Bu dilekçe, finanse edecek kişi tarafından yazılmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Finanse eden kişilerin, çalışan veya emekli olduklarına dair belgeleri hazırlamaları gerekir.

 

Almanya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Size yakın olan Idata şubesinden başvurunuzu gerekli evraklarla birlikte tamamlayabilirsiniz.

İstanbul Avrupa (Harbiye) – İnönü Mah. Cumhuriyet Cad. No: 123 Giriş Kat Harbiye/Şişli

İstanbul VIP (Harbiye) – Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No: 133 K: 1 D: 1 Harbiye/Şişli

İstanbul Asya (Kadıköy) – Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sok. Cazım Bey Apt. No: 11 Giriş Kat Bahariye/Kadıköy

Ankara – Remzi Oğuz Arık Mah. Atatürk Bulvarı Ata apt. No: 231/A Çankaya

İzmir – Akdeniz Mah. Gaziosmanpaşa Bulvarı No: 10/A Pasaport/Konak

Bursa – Muradiye Mah. Çekirge Cad. No: 31/A Sevilen Apt. Osmangazi

Gaziantep – İncilipınar Mah. Muammer Aksoy Bulvarı 1 nolu Sok. Emir İş Merkezi No: 8 Dükkan No: 27 Şehitkamil

Antalya – Çağlayan Mah. 2053 Sok. No: 28 Ateşoğulları Apt. D: 1 Lara/Muratpaşa

Trabzon – Gülbahar Hatun Mah. İnönü Cad. Trabzon Valiliği karşısı No: 91 Kat: 1 D: 1 Ortahisar/Merkez

Randevu almak için tıklayın. (https://randevu.idata.com.tr/

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Almanya vize başvuruları konsolosluk tarafından değerlendirilip ortalama 15 iş gününde çıkmaktadır. Bu süre yoğunluğa göre azalabilir veya artabilir.

Ayrıca, evraklarınızın tam olması halinde bile konsolosluğun bazı ek belge taleplerinde bulunabileceğini ve bunun da süreyi uzatabileceğini unutmamak gerekir.