Amerika (ABD) Vizesi Nasıl Alınır? 

Amerika’ya seyahat edecek olan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip oldukları pasaport türüne (Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport/Bordo, Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport/Yeşil, Türkiye Cumhuriyeti Hizmet Pasaportu/Gri ve Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport/Siyah) bakılmaksızın Amerika Vizesi başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

Başvuru yapmadan önce kendinize uygun vizeyi belirlemeniz çok önemlidir; çünkü Amerika’daki vize çeşitliliği oldukça fazladır. Tatil, ziyaret, eğitim, fuar ve konferanslara katılma veya çalışma amacıyla gerçekleştirilecek seyahatler için genel kategorideki iki vize türünden biri olan Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusu yapılması gerekir. Bunlardan B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi turistik, mesleki toplantı ve tıbbi amacı olan kişiler için uygunken; F1, F2 Öğrenci Vizeleri Amerika’da dil veya akademik eğitim görecek kişilere yöneliktir; J1, J2 Değişim Programı Vizeleri ise, Work&Travel gibi çalışmaya imkan tanıyan değişim programlarına katılmak isteyen kişiler içindir.

Başvuru için atılacak ilk adım, resmi internet sitesi üzerinden DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu’nu tam ve doğru bir şekilde İngilizce olarak doldurmaktır. Bu başvuru formuna, aşağıda belirtilen niteliklere uygun güncel ve ilk defa kullanılan bir dijital fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Gerekli tüm bilgileri doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olduğunuzda, en son olarak “Sign Application” (Formu İmzalayın) seçeneğini tıklayıp formun konsolosluğa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra çıkan barkodlu onay sayfasının bir çıktısını alıp vize mülakatında seyahatinizi kanıtlayan diğer evraklarla birlikte mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Vize mülakatına gitmeden önce vize ücretini internet üzerinden kredi kartıyla veya bankadan ödemeniz mümkündür. Ancak, mülakat sırasında orijinal dekontunu da diğer evraklarınızla birlikte yanınızda bulundurduğunuzdan emin olunuz. 

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu 

Pasaport – Geçerlilik süresinin seyahat sonrasında bile en az 6 ay olması ve en az 2 boş sayfasının bulunması gerekir. (Eski pasaportunuz varsa bunu da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.)

Biyometrik Fotoğraf – Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fonlu, 5x5 cm boyutlarındaki fotoğrafta başın 25-35 mm ebatlarında olması veya fotoğrafı % 50-70 oranında kaplaması ve çözünürlüğünün 600x600 piksel ile 1200x1200 piksel aralığında olması koşulu aranmaktadır.

DS-160 Vize Başvuru Formu – Amerika Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinde bulunan bu formun vize görüşmesinden birkaç gün öncesine kadar elektronik ortamda İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Form üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik “İmzala” ve “Gönder” seçeneğini tıklamadan önce yapılmalıdır. Sistem bu noktadan sonra değişim yapılmasına imkan vermemektedir. (Başvuru Formuna buradan ulaşabilirsiniz: https://ceac.state.gov/genniv)

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Evli olan kişilerin Evlilik Cüzdanı fotokopisini de sunmaları gerekmektedir.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi – Vize başvurusu yapan kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştireceği seyahatin amacını ve seyahatin kim tarafından finanse edileceğini belirten bu dilekçe, başvurunun yapılacak kuruma göre Amerika Konsolosluğu’na veya Amerika Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. (Eğer seyahate bir başkası sponsor olacaksa, sponsorun bunu belirten bir dilekçe yazması ve kendi finansal ve mesleki durumunu gösteren belgeleri eklemesi gerekir.)

Çalışanlar için; çalıştığı yerdeki yetkili bir kişi tarafından, vize başvurusu yapan kişinin seyahat ayrıntıları ile şirketteki pozisyon, maaş vb. bilgileri belirtilerek şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak hazırlanan dilekçe imzalanmalıdır. Dilekçe mühürlü olmalıdır.

Öğrencilerin; güncel bir öğrenci belgesi ile transkript belgesi ve kendilerine sponsor olacak kişinin (anne, baba, kardeş gibi) yazacağı başvuru talep dilekçesi ile finansal ve mesleki durumlarına ilişkin belgeleri ibraz etmelilerdir.

Mesleki Duruma İlişkin Belgeler - SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.

Başvuru Sahibinin veya Sponsorun Şirketine Ait Belgeler – Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, faaliyet belgesi (son 3 ayda alınmış olmalıdır) ve vergi levhası fotokopisi (son yıla ait)

Finansal Duruma İlişkin Belgeler - Banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü (son 3 aya ait hesap hareketlerini gösteren, bir haftadan eski tarihli olmayan, imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli olmalıdır.)
Çalışanlar için; son 3 aylık maaş bordroları (ıslak imzalı ve kaşeli)
Emekliler için; son 3 aylık emekli maaşı hesap dökümü, emeklilik kartı fotokopisi (varsa)

Seyahat Planını DestekleyenBelgeler – Kişinin seyahati boyunca konaklayacağı yerin bilgileri; ziyaret amaçlı veya dil kursu vb. gibi nedenlerle gidiliyorsa davet mektubu; gidiş-dönüş uçak biletleri (Bu belgelerin vize talep dilekçesinde belirtilen amacı ve tarihleri destekliyor olması gerekir.)

Yukarıdaki belgelere ek olarak; seyahat tarihleriniz ile uyumlu bir seyahatsağlıksigortası da yaptırmanız faydalı olacaktır.


Amerika Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Amerika Ziyaretçi Vizesi başvurularınızı Ankara ve İstanbul’da bulunan ABD temsilciliklerinde gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumlarla yapılacak başvurularda, vize görüşmesi için yine Amerika Konsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliği’ne gitmeniz gerekecektir.

Ankara ABD Büyükelçiliği – Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere

A.B.D Başkonsolosluğu İstanbul – Üçşehitler Sokak No:2 İstinye

Randevu almak ve için takip etmeniz gereken adımlara şuradan ulaşabilirsiniz: https://tr.usembassy.gov/tr/u-s-citizen-services-tr/acs-appointments-tr/

Eğer internetten randevu alamıyorsanız, hafta içi (Pazartesi-Cuma) 07.00-19.00 saatleri arasında +90 850 252 63 55 nolu telefonu arayarak Vize Bilgi Servisi üzerinden de randevu alabilirsiniz. 

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Amerika Ziyaretçi Vizesi başvuruları yapılan mülakatta sonuca bağlanmaktadır. Vize almaya hak kazandığınız takdirde, pasaportunuz başvuru sırasında seçtiğiniz PTT şubesine gönderilecektir. Gönderilme süresi, Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği’nin iş yoğunluğuna, resmi günlerin etkisine, ek belge veya yeniden mülakat talebi gibi durumlara göre değişiklik gösterebilecektir. Ancak yine de seyahatinizin 6-8 hafta öncesine kadar vize başvuru işlemlerini başlatmanız aksiliklerden oluşabilecek riskleri engelleyecektir.