Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avustralya vizesine başvurmak zorundadır. Avustralya turistik vize kapsamında 3, 6 ve 12 aya kadar vize verebilmektedir. Seyahat tarihleriniz ve sunduğunuz belgeler doğrultusunda konsolosluk hangi vize kategorisine dahil olduğunuza karar verip başvurunuzu ona göre değerlendirecektir.

Başvuru formunda verilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olan belgelerin kopyaları sunulabilmektedir. Ayrıca belgelerin İngilizce haricinde olması durumunda, bu belgelerin noter onaylı veya yeminli bir tercüman tarafından tercümeleri gerekmektedir.

Avustralya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Avustralya Vize Başvuru Formu – Başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. (Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.)
2. Pasaport – Pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfasının fotokopisi. Eğer varsa daha önce diğer ülkeler için aldığınız vizeler ile giriş-çıkış tarihlerinin fotokopileri.
3. BiyometrikFotoğraf – 1 adet yeni çekilmiş renkli fotoğraf.
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Başvuruda bulunan kişinin anne, baba ve çocukları ile ilgili ayrıntıları gösteren nüfus kayıt örneği (noter tasdikli veya orijinal olmalıdır).
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Başvuruda bulunan kişinin seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren düzenli gelirine ait belgeler. Son 3 aylık aktif banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli).
Öğrenciler için: Kendilerine sponsor olan ebeveynlerine ait finansal ve mesleki durum belirten belgeler hazırlanmalıdır.
Çalışanlar için: Son 3 aya ait maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli);
Emekliler için: Emeklilik Cüzdanı ve emekli maaşı hesap dökümü (imzalı ve kaşeli);
Bunlara ek olarak, varsa başka gelir kaynakları ve başvuran kişinin üzerine kayıtlı tapu, ruhsat vs. de belgelenmelidir.
6. Vize Talep Dilekçesi – Çalışan kişilerin, çalıştıkları yerin antetli kağıdına yetkili biri tarafından Avustralya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış, başvuran kişinin seyahatine dair tüm detaylar ile şirketteki görevi ve maaş bilgilerini belirten, ayrıca seyahat sonrasında çalışmaya devam edeceğini taahhüt eden dilekçe veya izin belgesi.
Emekliler seyahatleri sırasındaki masrafları karşılayabileceklerini teyit eden bu ayrıntılı dilekçeyi elde yazıp imzalamalıdır.
7. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Vergi Levhası, şirketin Ticaret Sicil Kaydı.
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
Öğrenciler için: Öğrenci belgesinin aslı.

Avustralya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Avustralya vizesine internetten başvuruda bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapan kişiler öncelikli olarak kabul edilmektedir. Bunu yapmak için IMMI hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesap açarak vize başvurunuzu online yapmak için buraya tıklayınız.

Avustralya vizesi başvurularını online yapmaya uygun bulunmayan veya elden yapmak isteyen kişiler, doğrudan konsolosluğa gitmek yerine yetkili vize merkezlerinden kendilerine en yakın adresten vize başvurusu yapabilirler.

Avustralya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Avustralya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Avustralya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Vize merkezinden başvuru yapmak için buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz.

Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya vizesi ortalama 15 gün içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak konsolosluğun yoğun olduğu döneme denk gelirseniz veya resmi tatiller söz konusu ise bu süre uzayacaktır. Ayrıca, tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmiş olsanız dahi, konsolosluğun yeni belge talep etme ihtimali söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmanız halinde seyahatinizi riske atmamak adına, uçuş tarihinizden en az 1 ay önce vize başvuru işlemlerinize başlamış olmanız gerekmektedir.