Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.

Kısa süreli (90 günden az) vize başvuruları, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmekte olup, başvurular aracı kurum olan VFS Global aracılığıyla yapılmaktadır. Avusturya Başkonsolosluğu doğrudan başvuru kabul etmemektedir. VFS Global, vize alma sürecinde sadece aracı kurumdur; vize sonucu ile ilgili kararlarda bir etkisi bulunmamaktadır. Büyükelçilik/Başkonsolosluk, istenilen evraklara ek olarak bazı evrakları tekrardan talep etme hakkına sahiptir.

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu 

İstanbul’dan başvuru yapacak olanlar için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu; işyerinden çalışma ve izin belgesi, muvafakatname, taahütname ve şahsi dilekçe gibi yazılı beyan edilen bütün belgeleri Almanca veya İngilizce tercümesi yapılmış olarak talep etmektedir.

Aynı şekilde, Ankara’dan başvuru yapacaklar da; faaliyet belgesi, kayıt belgeleri (Baro oda kaydı, oda kaydı, ticaret odası kaydı gibi), işyerinden alınan izin belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, muvafakatname, taahütname ve şahsi dilekçe gibi yazılı beyan edilen bütün belgeleri İngilizce ya da Almanca tercüme edilmiş şekilde sunmalıdırlar. Tercüme edilmiş evraklar için noter onayı gerekmediği unutulmamalıdır.

Randevuya gidildiğinde, evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. Evrakların güncel (son 3 ay içinde) olmasına önem verilmelidir. Eğer ilk defa Avusturya turistik vizesi için başvuruyorsanız bütün evrakların orijinal ve fotokopisini birlikte sunmanız gerekmektedir. Evrakların eksiksiz olması vizenizin kesin çıkacağı anlamına gelmiyor, bazen konsolosluk ek belge talebinde de bulunabiliyor. 

Avusturya Schengen vizesi almak için gerekli belgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. 

 • Pasaportun aslı (Vize için en az 2 boş sayfası olmalı, 10 yıldan eski olmamalı ve seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)

 • Vize başvuru formu (Başvuruyu gerçekleştireceğiniz şehre göre başvuru formunuzu http://www.vfsglobal.com/austria/turkey/tourism.html  adresinden indirebilirsiniz.)

 • 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik fotoğraf

 • Pasaportun (varsa eski pasaportların) ve içindeki bütün vizelerin fotokopisi

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi

 • İkametgah belgesi

 • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri veya hesap cüzdanlarının orijinali (Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler)

 • Uçak/Tren/Otobüs bilet rezervasyonunu gösteren belgeler (Özel araçlı seyahatler için ruhsat fotokopisi, uluslararası ehliyet fotokopisi ve seyahat güzergahının detaylı beyanı yapılmalıdır.)

 • Seyahat sağlık sigortası (Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat ve kaza sigortası)

 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler

 • Başvuru sahibinin gelirinin olmaması durumunda seyahat giderlerinin kimin (ebevyn/eş/aile) tarafından karşılanacağına dair yazı ve banka evrakları 

Çalışanlar için:

 • İş yerinden izin belgesi (İzin onayı sabit iş telefonu ve adres, imzalayan kişinin ismi ve pozisyonu, göreve baslangıç tarihi, seyahat süresi, çalışanın pozisyonu bilgilerini içermelidir.)

 • Maaş bordroları (Son 3 ay için)

 • SGK giriş bildirgesi ve sigorta hizmet dökümü

 • Çalışılan şirketin Ticaret Odası kaydı, Ticaret Sicil Gazetesi kopyası, imza sirküleri, vergi levhası

 • Şahsi dilekçe (Vize başvurunuzla ilgili açıklama yapacağınız Almanca ya da İngilizce yazılmış dilekçe) 

Şirket Sahipleri için:

 • Şirketin Ticaret Odası Kaydı

 • Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

 • İmza sirküleri

 • Vergi levhası 

Emekliler için:

 • Emekli maaşını gösteren belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) 

Çiftçiler için:

 • Bağlı olunan ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi 

Öğrenciler için:

 • Öğrenci belgesi

 • Kendine ait bir geliri yoksa seyahat masraflarını karşılayacak kişiden noter onaylı taahhütname, finansal ve mesleki bilgiler 

Reşit olmayanlar için:

 • Ebevynleriyle ziyaret etmiyorsa, velinin noter tasdikli velayet hakkı belgesi ve seyahat izini

​ 

Avusturya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Randevu sistemiyle çalışan VFS Global’dan, online olarak ya da çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz. Randevu almadan önce gerekli evrakların eksiksiz hazırlanmış olması vize sürecinin sorunsuz yürütülmesine yardımcı olacaktır. Genel olarak randevuya başvurduğunuz tarihten itibaren birkaç gün içerisinde randevu alabiliyorsunuz. Ancak randevu tarihleri, konsolosluğun yoğunluğuna göre ileri tarihlere de verilebilir. Bu sebeple seyahat tarihinize göre randevu tarihinizi erkenden (seyahat tarihinizden ortalama 2 ay öncesinde) almanızda fayda olacaktır.

Online Randevu almak için:
http://www.vfsglobal.com/austria/turkey/schedule_appointment.html

Çağrı Merkezinden randevu almak için: 0212 373 58 25

Ankara’da Bulunan Avusturya Vize Başvuru Merkezi:
 
Adres: Atatürk Bulvarı No/154 Kavaklıdere Çankaya – Ankara 
Başvuru Saatleri: 08.30-12.00 ve 13.00-15.00 (Hafta içi her gün) 
Pasaport Teslim Saatleri: 14.00-16.00 (Hafta içi her gün)

İstanbul’da Bulunan Avusturya Vize Başvuru Merkezleri:

1)Harbiye
Adres: Cumhuriyet Cad. Kök Apt. No: 193 Harbiye/ISTANBUL 
Başvuru Saatleri: 08.30-12.00 ve 13.00-14.00 (Hafta içi her gün) 
Pasaport Teslim Saatleri: 14.00-16.30 (Hafta içi her gün)

2)Altunizade
Adres: Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade/ISTANBUL 
Başvuru Saatleri: 08.30-12.00 ve 13.00-14.00 (Hafta içi her gün) 
Pasaport Teslim Saatleri: 14.00-16.00 (Hafta içi her gün)

Diğer iller için başvuru merkezlerinin listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.vfsglobal.com/austria/turkey/contact_us.html

Avusturya Vizesi Ücreti 2017

Avusturya Schengen vizesi ücreti, 12 yaş ve üzeri için 60 Euro olup, 6-12 yaş arası çocuklar için 35 Euro’dur. 0-5 yaş arasından ücret alınmamaktadır. Ayrıca yapılan her başvuru için vize ücretine ek olarak 19,47 Euro hizmet bedeli de alınmaktadır. Tüm ödemelerin nakit ve Euro olarak yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda yatırılan ücretler geri alınamamaktadır.

* Yukarıdaki fiyat bilgileri Eylül 2017 verileridir. Vize ücretini randevu tarihinize göre ilgili sitelerden kontrol etmeniz önerilir.  

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Avusturya vize başvuruları konsolosluk tarafından değerlendirilip, ortalama 7-10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğa göre azalabilir veya artabilir. Ayrıca ek belge talep edilmesi durumunda da söz konusu sürede artış gözlenebilir. Tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak başvuruyu ayarlamakta fayda vardır.