Google+

Arama formu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Nerededir?
Kuzeyde Romanya, batıda Sırbistan ve Makedonya, güneyde Türkiye ve...
Devamı oku
Bulgaristan’da Konuşulan Diller
Zdraveyi / MerhabaHint-Avrupa dilleri ailesindeki Güney Slav dillerine...
Devamı oku
 Bulgaristan'da Din ve İnanç
Bulgaristan’da nüfusun yüzde 90’ınını Hristiyanlar oluşturmaktadır....
Devamı oku
Bulgaristan’ın Kısa Tarihi
Rumeli’nin 14. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmesi...
Devamı oku
Bulgaristan’a Ne Zaman Gidilir?
Ülkede yaz sezonu haziranda başlayıp ekim ayına kadar devam eder ve...
Devamı oku
Bulgaristan’da İklim ve Hava Durumu
Değişken ve karışık bir iklim coğrafyasına sahip olan Bulgaristan’da...
Devamı oku
Bulgaristan’ın Ekonomisi
Birinci ve ikinci Dünya Savaşları’nda yenik düşen Bulgaristan’ın...
Devamı oku
Bulgar Mutfağı
Değişik etnik gruplara ev sahipliği yapan Bulgaristan’ın bu özelliği...
Devamı oku
Bulgaristan’ın Festivalleri
Ocak ayının son haftası Pagan zamanlarından süregelmiş gelenekleri...
Devamı oku
Bulgaristan’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar
Bulgaristan’da gül kokulu parfümler ünlüdür. Parfüm kullanmayanlar gül...
Devamı oku
Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?
İstanbul’dan Sofya’ya aktarmasız olarak havayolu şirketleri ile uçmak...
Devamı oku
Bulgaristan Kültürü
Bulgaristan hemen her kitleye hitap edebilecek bir yaşam alanına...
Devamı oku
Bulgaristan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri
SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA...
Devamı oku
Bulgaristan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
· İşçi Günü (1 Mayıs), · Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs), · Bravery...
Devamı oku
Bulgaristan Hakkında Temel Bilgiler
110.994 kilometrelik yüzölçümüne sahip Bulgaristan, doğası, zengin...
Devamı oku
Bulgaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Filibe, Kırcaali, Mestanlı, Varna, Silistre, Vidin, Plevne, Rusçuk...
Devamı oku

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri Bulgaristan vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Turizm veya ziyaret gibi nedenlerle seyahat edecek olan kişiler kısa süreli vize (90 günü aşmayan) başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan devleti, 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ancak Schengen üye ülkesi kapsamında bulunmaz. Bu sebeple Bulgaristan vizesi bulunan veya Bulgaristan vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacakları Bulgaristan vizeleri ile Schengen üye ülkelerine seyahat edebilmeleri mümkün olmayacaktır. Bunun yanında pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunan T.C. vatandaşlarının söz konusu vizeleri ile Bulgaristan’a giriş yapmaları mümkündür ancak bazen bu vize de kabul edilmemekle beraber Bulgaristan'a giriş konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. 

Vize başvurusunun ilk adımı başvuru formunu doldurmak olacaktır. Başvuru formunda yazılan tüm bilgiler gerçeği yansıtmalıdır ve sunulan diğer belgeler bu bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Tüm belgelerin güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Bulgaristan vize başvuru formu – Türkçe doldurulmalıdır. Formun sonundaki imza bölümü boş bırakılmamalıdır. (Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.)
2. Pasaport – Pasaportun aslı ve işlenmiş sayfalarının fotokopileri. Son 10 yıl içinde alınmış ve yıpranmamış olmalıdır. En az iki sayfasının boş olması gerekir. Eğer önceden alınmış vize varsa bunların da fotokopileri sunulmalıdır.
3. Vize talep dilekçesi – Seyahat planı ve tarihleri ile başvuran kişinin iletişim bilgileri belirtilmelidir. Başvuru yapan kişinin dilekçeyi elde yazmalı ve imzalamalıdır.
4. Biyometrik fotoğraf – 34x45 mm boyutlarında, açık gri fonda çekilmiş, saçın en üst noktasından çene dahil olmak üzere 25-35 mm arasında olmalıdır.
5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi – İkamet bilgileri ve aile ile ilgili ayrıntılar yer almalıdır.
6. Finansal durumu gösteren belgeler – Masrafların karşılanacağını garanti etmek üzere banka hesap cüzdanı veya dokümanı, ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli olmalıdır (Seyahatinizin her günü için 100 Euro olacak şekilde). Varsa diğer gelir kaynakları sunulmalıdır. Belgelerin tümü son iki hafta içinde alınmış güncel belgeler olmalıdırlar.
7. Mesleki belgeler;
Çalışanlar için: SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü sunulmalıdır. Ayrıca şirketin antetli kağıdına yetkili kişi tarafından, başvuran kişinin görevi ile ilgili bilgilerin ve seyahatin ile ilgili ayrıntıların belirtildiği izin belgesi hazırlanmalıdır (imzalı ve kaşeli).
Öğrenciler için: Öğrenci belgesi sunulmalıdır ve belgenin güncel olması gerekmektedir. Ayrıca, seyahatine sponsor olacak kişinin mesleki belgeleri ve masrafları karşılayacağına dair dilekçe hazırlanmalıdır.
8. Seyahat planını destekleyici belgeler – Konaklama ve ulaşım için gerekli otel rezervasyonları ve gidiş-dönüş uçak bileti. (Sahte rezervasyon bilgileri vermeniz vizenizi riske atabilmektedir.)
10. Seyahat sağlık sigortası – Seyahat günlerini kapsayacak şekilde ve daha uzun süreli olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca acil durumlarda müdahale edilebilmek için 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
11. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası (sadece son yıla ait) ve faaliyet belgesi. (Şirket sahipleri de bu belgeleri hazırlamalıdır.)

Bulgaristan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Bulgaristan Konsolosluğu 2015 yılından itibaren kısa süreli (90 gün ve altı) vize başvurularını doğrudan değil, yetkilendirdiği Vize Merkezleri aracılığıyla almaktadır. Size en yakın vize merkezinin adresini aşağıdan bulabilirsiniz:
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bodrum – Merkez Mah. Atatürk Bulvarı No:25 Bodrum Kat No:8 Avenue AVM Konacık
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Trabzon – Pazarkapı Mahallesi Sahil Caddesi, No:103, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Kat:6 Ortahisar
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Edirne – 1. Murat Mah. Talatpaşa Cad. No:80 Kat 1 (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası)
Randevunuzu internet sitesinden veya 0212 373 58 17 numaralı çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vize başvuruları ortalama 5-7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak başvuru süreci içinde Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek belge talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Böyle durumlarda süreç uzayacaktır. Bu nedenle vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az iki hafta önce yapmanız önerilir. Başvuru sırasında aracı kurumların vize onayına dair hiçbir yetkisi yoktur; sadece evrakların teslimi ve takibiyle ilgilenmek durumundadırlar. Onay verilip verilmeyeceği tamamen Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkisi dahilindedir. 

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler