Danimarka Vizesi

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olanlar, bu seyahatlerinden önce Danimarka Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Danimarka, Schengen Bölgesi’ne dahil olduğundan diğer Schengen ülkelerine de bu vize ile geçiş yapılabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, Danimarka Schengen vizesi alındığında seyahate ilk olarak buradan başlamak gerekmektedir. Başka bir ülkeden başlamak isterseniz sınırda sorun yaşanabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.   

Danimarka Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Pasaport – En az 2 boş sayfası bulunan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve yıpranmış görünümlü olmayan pasaportunuz, işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileriyle birlikte sunulmalıdır. Bu koşulları sağlamayan pasaportlara vize verilse dahi sınırdan geri çevrilme ihtimali çok yüksektir. Ayrıca, eğer başvuru sahibinin eski pasaport var ise onun da fotokopileri sunulmalıdır.
2. Danimarka Vize Başvuru Formu – İngilizce veya Danca doldurabilir. Eksiksiz ve doğru bilgiler yazılmalıdır. Form doldurulduktan sonra imzalamayı unutmayınız. Formda yazılan bilgiler sunulan diğer belgelerle desteklenir nitelikte olmalıdır.
Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
3. BiyometrikFotoğraf – 2 adet, beyaz fonlu, son 6 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm boyutlarında olmalıdır. Yüzün boyutu fotoğrafın toplam alanının %70 – %80’ini kaplamalıdır.
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, son 1 ayda alınmış olmalıdır ve güncel ikamet adresi ile aile bilgilerini içermelidir.
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Son 3 aya ait aktif Banka Hesap Dökümü, kaşeli, imzalı ve imza sirkülerli.
Çalışanlar için: Son 4 aya ait maaş bordrosu, imzalı ve kaşeli;
Emekliler için: Emekli hesabı maaş dökümü, emeklilik kartı;
Öğrenciler için: Sponsorlarının mesleği doğrultusunda belge hazırlamalılardır. Başvuru sahibinin öğrenci belgesi de bunlara eklenmelidir.
Ayrıca, başvuran kişinin ek geliri veya üzerine tapu varsa belgeleri eklenmelidir.
6. Vize Talep Dilekçesi – Başvuru yapan kişinin seyahat planına dair ayrıntılar ve geri döneceğini taahhüt eden dilekçe. Diğer Schengen ülkelerine de geçilecekse, bu seyahatlerin planları da dilekçede belirtilmelidir. Çalışanlar, ayrıca çalıştıkları şirketin antetli kağıdına yazılmış izin belgesi de hazırlatıp yetkili kişice imzalatmalı ve kaşeletmeliler.
7. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Vergi Levhası (bir önceki yıla ait), Faaliyet Belgesi, Şirketin İmza Sirküleri, Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü.
Öğrenciler için: Öğrenci belgesinin orijinali.
9. Seyahat Belgeleri – Seyahat tarihlerini kapsayan otel rezervasyonu ile gidiş-dönüş uçak bileti veya rezervasyonu.
10. Seyahat Sağlık Sigortası – Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan en az 30.000 Euro teminatlı ve Danimarka’da kalış süresini tamamen kapsayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. 


Danimarka Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu kısa süreli (90 günü aşmayan) vize başvurularını kabul etmemektedir; sadece uzun süreli ve oturum vizesi başvuruları direkt buralara yapılabilmektedir. Kısa süreli vize başvurularınız için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Ancak yine de Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde, başvuru yapan kişileri mülakat için çağırabilmektedir. Vize başvurularınızı VFS Global şubelerinden size en yakın olanı tercih ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Danimarka Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Danimarka Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Danimarka Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Danimarka Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Danimarka Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa

Randevunuzu internet sitesinden veya 0212 373 58 03 numaralı çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka Konsolosluğu vize başvurularının sonuçlanması için 12 günlük bir süre öngörmektedir. Ancak, belgelerin tam olması halinde bile konsolosluk ek belge talebinde bulunabilmektedir. Bu durumda belgelerin tamamlanması ve teslim edilmesiyle birlikte süre uzayabilmektedir. Ayrıca, vize başvurusu yapmadan önce konsolosluğun resmi tatillerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu dönemlerin ardından yoğunluk olacağını da göz önünde bulundurarak, seyahat tarihinizden en az 30 gün önce vize başvurusu işlemlerine başlamanız önerilmektedir. Vize başvurunuzu aracı kurumlar ile yapmış olmanız vize alımında sadece evrak takibi kolaylığı sağlamaktadır. Vize onayı için yetkili merciler sadece Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu’dur.