Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) Pasaport ile Hizmet (Gri) Pasaportu sahibi olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaportu olan vatandaşlar ise en fazla 90 gün süreyle vizesiz seyahat edebilirler. Etiyopya turistik vize başvurularında genellikle tek giriş hakkının olduğu 1 aylık veya 2 giriş hakkı tanınan 3 aylık vize verilmektedir. Etiyopya için sınır kapısında vize alma durumu söz konusu değildir. Seyahat edecek kişi gidiş amacına bağlı olarak gerekli vizeye başvuruyu önceden yapmakla mükelleftir.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Etiyopya Vize Başvuru Formu – İngilizce veya Türkçe olarak tam ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Sunulan diğer belgeler formda yazılanlarla uyumlu olmak zorundadır. Islak imzalı olması şarttır. (Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.)
2. Pasaport – Seyahatin bitiminden sonra 6 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Ayrıca, başvuran kişinin resminin bulunduğu sayfanın fotokopisi de eklenmelidir.
3. BiyometrikFotoğraf – 2 adet, beyaz fonlu, 35 x 45 mm boyutlarındaki fotoğraf güncel olmalıdır.
4. Vize Talep Dilekçesi – Etiyopya Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak seyahat amacını ve seyahate dair ayrıntıları belirten, çalışılan yerin antetli kağıdına yazılacak dilekçe, yetkili tarafından imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Başvuru yapan kişinin seyahat sonrasında işe devam edeceği taahhüt edilmelidir.
Emekliler ise, bu dilekçeyi kendi el yazılarıyla yazmalı ve imzalamalıdır. Ayrıca, emekliliklerini kanıtlayacak belgeleri de eklemelidir.
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Başvuruda bulunan kişinin güncel bakiyeli banka hesap dökümü.
6. Seyahat Belgeleri – Otelin kaşesi bulunan ve imzalı konaklama rezervasyonu ile gidiş-dönüş uçak rezervasyonu. (Etiyopya Konsolosluğu sahte veya göstermelik otel rezervasyonlarını kabul etmemektedir.)

Etiyopya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Etiyopya vizesi başvurusunda bulunmak isteyenler için iki seçenek mevcuttur. İlki direkt olarak Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaktır. Diğer illerde bulunan Etiyopya Fahri Konsoloslukları vize müracaatı kabul etmemektedir. Türkiye’deki bütün şehirler için sadece Ankara Etiyopya Büyükelçiliği vize başvurularını değerlendirmektedir.

Ankara Etiyopya Büyükelçiliği
Adres: Uğur Mumcu sok. No: 74/1-2, 06700 G.O.P.
Diğer şehirlerde bulunan vatandaşlar konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri veya turizm/seyahat acenteleri aracılığı ile başvuru yapabilirler.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vize başvurularının sonuçlandırılması için öngörülen süre 3 iş günüdür. Zaten kısa sürede sonuca ulaşan bir vize olduğu için ekspres vize hizmeti bulunmamaktadır. Ancak yine de, vize başvurusunda bulunan kişilerin her iki ülkede geçerli olan resmi tatilleri ve yoğun olabilecek günleri hesaba katarak, seyahat tarihlerinden en az 15 gün önce başvuru işlemlerine başlamış olmaları önerilir. Başvurunuzu vize merkezi aracılığıyla yapmış olmanız, evrakların Ankara’ya gönderilmesi için de ek bir süre gereksinimine neden olacaktır. Ayrıca,  büyükelçiliğin her zaman ek belge talep edebileceğini de unutmamak gerekir.