Finlandiya Vizesi

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Bölgesi ülkelerinden olan Finlandiya’ya seyahat edecek, Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri Finlandiya Schengen vizesi başvurusu yapmalılardır. Seyahat süresi 90 günü aşmayacak olan kişiler kısa süreli vize başvurusunda bulunmalıdır. Diğer Schengen Bölgesi ülkelerine geçiş yapılacaksa bile, seyahatinize vize başvurusu yaptığınız Finlandiya’dan başlamanız gerekmektedir.

Finlandiya Schengen vizesi başvuru süreciniz, online başvuru formunu doldurmakla başlamaktadır. Form için kayıt oluşturduktan sonra gerekli bilgileri 14 gün içerisinde tamamlamanız veya değişiklik yapmanız mümkündür. Bu işlemi tamamlayıp formu yazdırdığınız anda, form konsolosluğa iletilmiş olacağından herhangi bir değişiklik yapılamaz. Kağıt üzerinde kalemle yapışacak değişiklikler geçersiz sayılacaktır. Yazdırma işleminin ardından başvuru formunu imzalamayı unutmayınız. Baskı işleminden sonra formun diğer belgelerle birlikte 14 gün içerisinde vize başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvuru formunda yazacağınız tüm bilgiler gerçeğe uygun ve sunduğunuz diğer belgelerle desteklenir nitelikte olmalıdır. Formda yazılanlar ile ek belgeler birbirleriyle uyuşmuyorsa vize başvurunuz geçersiz sayılabilir.

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

Tüm evraklar aşağıda belirtilen sırada sunulmalıdır:

1. Vize başvuru formu – İngilizce olarak doldurulan form, fotoğraflı ve imzalı olmalıdır. (Fotoğrafın beyaz fonda, 47x36 mm ebatlarında ve kafa uzunluğunun 25 ila 35 mm arasında olması gerekir.) Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.
2. Pasaport ve fotokopisi
3.Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
4.Seyahat belgeleri – Finlandiya’da konaklayacağınız adresle ilgili ayrıntılar (otel rezervasyonu vs.) ve uçak biletleri/rezervasyonları.
5. Gelir belgeleri – Son 3 aya ait aktif Banka Hesap Dökümü (kaşeli, imzalı ve imza sirkülerli); sürekli geliri gösteren belge (ÖRN: son 3 ayı gösteren maaş bordrosu).
6. Mesleki belgeler
Çalışanlar için: İşveren tarafından hazırlanacak izin belgesi; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü.
İşveren/Şirket sahibi olanlar için: Ticaret Odası Kaydı, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Vergi Levhası.
Emekliler için: Emeklilik belgesi veya emeklilik hesap dökümü.
Öğrenciler için: Öğrenci Belgesi
Reşit olmayanlar için: Muvafakatname
7. Seyahat sağlık sigortası – Orijinalini yanınızda bulundurmak kaydıyla fotokopisini teslim edebilirsiniz. Tüm Schengen ülkelerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı ve acil durumlarda yapılması gerekecek tüm müdahaleleri kapsamalıdır.


Finlandiya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Finlandiya Büyükelçiliği, kısa süreli (turistik, ziyaret vb. sebeplerle) vize başvuruları için Ankara ve İstanbul’daki VFS Global şirketini yetkilendirmiştir. Vize merkezlerinden şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.
 
Finlandiya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Finlandiya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Randevunuzu resmi internet sitesinden yapılabileceğiniz gibi +90 (212) 373 58 12 numaralı çağrı merkezini arayarak da alabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vizesi işlemleri 15 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak tüm evrakları eksiksiz teslim etmiş olsanız dahi, gerekli gördüğü takdirde Finlandiya Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilmektedir. Böyle durumlarda işlem süresi 30 güne kadar çıkabilmektedir. Konsolosluğun yoğun olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak, vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başlamanız faydalı olacaktır.

Vize işlemlerinizi bir aracı kurum ile gerçekleştirmeniz vize onayı alacağınızı garanti etmemektedir. Bu kurumlar sadece evrakların takibi ve başvurunun gerçekleştirilmesi için yetkilidirler. Vize onay kararını sadece Finlandiya Konsolosluğu vermekle yetkilidir.