Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından T.C. Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi olanlar haricinde, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil) ve Hizmet Pasaport (Gri) sahiplerinin Hindistan’a yapacakları seyahat için vize almaları gerekmektedir. Hindistan vizeleri genelde tek girişli olacak şekilde verilmektedir. Ayrıca yeniden giriş yapılmadan önce 2 ay süre geçmesini zorunlu kılmaktadır. Ancak çok acil durumlar söz konusu olduğunda, belgelenmesi şartıyla bu kararda değişiklik yapılması mümkündür.

Hindistan Vize Başvurusu ilk olarak internet üzerinde yapılması gereken bir vize başvuru türüdür. Konsolosluğun resmi internet sitesinden gerekli adımları takip ederek online formun eksiksiz ve doğru bir şeklide doldurulması gerekmektedir. Gerekli yere aşağıda belirtilen kriterlerdeki biyometrik fotoğrafı yüklemeyi unutmamalısınız. Formu doldurma işlemi tamamlandıktan sonra, bu formun çıktısını alıp yazdığınız bilgileri destekleyen tüm belgelerle birlikte şahsi müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sunulan evrakların 3 aydan daha eski olmamasına özen gösteriniz.

Hindistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

Pasaport
En az 6 aylık geçerlilik süresi ve 2 boş sayfası olmalıdır. İlk iki sayfasının fotokopileri ve varsa önceki pasaport ve vizeler de fotokopileriyle birlikte eklenmelidir.

Hindistan Vize Başvuru Formu
İnternet üzerinden doldurulan formun çıktısı alınıp ıslak imzalı ve fotoğraflı olarak teslim edilmelidir. Formun İngilizce doldurulması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf
5x5 cm ebatlarında, beyaz fonda çekilmiş ve yüzün tamamen görünür olması gerekir.

İkametgah Belgesi ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Güncel ve detaylı adresin bulunduğu İkametgah Belgesi ile başvuru yapan kişinin üzerine varsa elektrik, su veya doğal gaz faturası ibraz edilmelidir.

Finansal Durumu Gösteren Evraklar
Banka Hesabı Dökümü/Banka Hesap Cüzdanı kaşeli, imzalı ve imza sirkülerli olmalıdır. 1 haftalık seyahat için hesabınızda en az 2.500 TL bakiye olması önerilmektedir. Ayrıca, varsa tapu veya kira geliri gibi belgelerinizi de sunmanız faydalı olacaktır.

Hindistan Turistik Vizesi Talep Dilekçesi
Hindistan Konsolosluğu’na hitaben, Hindistan’a yapılacak olan seyahatin amacı ve tüm seyahat ayrıntılarını içeren bir vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Vereceğiniz belgeler, seyahat planlarınızla örtüşüyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir ve bu dilekçe mutlaka ıslak imzalı olmalıdır. Başvuran kişi işveren ise, bu dilekçe çalıştığı kurumun antetli kağıdına yazılmalıdır.

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
Başvuran kişinin çalıştığı yerin antetli kağıdına yetkili kişi tarafından yazılması gereken ve kişinin şirketteki pozisyon, maaş vb. bilgileri ile seyahatine dair ayrıntıların yer aldığı bir izin yazısı ıslak imzalı olarak ve İngilizce hazırlanmalıdır. Ayrıca, başvuran kişinin işine geri döneceği de taahhüt ediliyor olmalıdır.

Ayrıca;
Vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesi orijinali, şirketin imza sirküleri fotokopisi, şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve şirketin Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti de şirketten temin edilmelidir.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler
Hindistan’a gerçekleştirilecek seyahate dair uçak bileti/rezervasyonu ile otel rezervasyonları veya seyahatin ayrıntılarını gösteren belge.

 

Hindistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Hindistan vizesi başvurusu için tıklayın: http://indianvisaonline.gov.in/visa/
İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale’de ikamet edenler, Hindistan Vize Başvurusunu İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdırlar.

Hindistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu – Cumhuriyet Cad., No:18, Dörtler Apt., No:11-12, 34367, Elmadağ, İstanbul

Hindistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği – Çankaya, Cinnah Caddesi, 77 / A 06680

Vize onay yetkisi tamamen Hindistan Büyükelçiliği ve Hindistan Başkonsolosluğu yetkisi dahilindedir. Bunların haricinde İzmir, Bodrum ve Gaziantep’te bulunan Hindistan Fahri Konsoloslukları sadece vize başvurularını kabul etmekle yükümlüdür.

Hindistan Bodrum Fahri Konsolosluğu – Yalıkavak Yat Limanı, Yatırımlar AŞ, Bodrum

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğu – Anadolu Caddesi, No: 37 / 39 Koyuncu Han, İzmir

Hindistan Gaziantep Fahri Konsolosluğu – 2. Organize Sanayi Bölgesi, Vali Muammer Güler Bulvarı, Batı 2, Cadde No:17 Başpınar – Şehitkamil, Gaziantep

Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan, en kısa sürede vize veren ülkelerden bir tanesidir. Eksiksiz ve doğru belgelerden oluşan bir başvuru dosyası sunulduğu takdirde vizeniz 1 iş günü içinde çıkabilmektedir. Ancak, başvuru yaptığınız dönemin Türkiye veya Hindistan resmi tatillerine denk gelmediğinden emin olmak için önceden kontrol etmeniz önerilir. Ayrıca, bu resmi tatillerin ardından da yığılmadan kaynaklanan yoğunluk olabileceğini unutmamak gerekir. Tüm evrakları teslim etmiş olsanız dahi, Hindistan Konsolosluğu gerekli gördüğü ek belgeleri de talep edebilmektedir. Buna paralel olarak da vize onay süreniz uzayabilmektedir.

Vize başvurunuzu konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurum (seyahat acentesi, vize merkezi gibi) ile gerçekleştirmiş olsanız dahi bu kurumun vize alabilmenizi garantilemeyeceğini, vize onay kararını Hindistan Konsolosluğu’nun vereceğini unutmayınız.