Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişilerin, Hırvatistan seyahatleri için vize almaları gerekmektedir. Hırvatistan vizesi, Schengen ülkelerinde geçerli değildir. Geçerli, çok girişli Schengen vizesi bulunan veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli oturumu bulunan vatandaşlarımız ile resmi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi değildir. ​Ancak Schengen vizeniz varsa önce ilgili ülkeye girmek şartıyla Hırvatistan'a da gidebilirsiniz. Aksi takdirde girişiniz polisin inisiyatifinde olacağı için sorun yaşanma ihtimali vardır. Ayrıca, sınırdan geçiş sırasında ibraz edilmesi gerekirse diye seyahat mektubu veya diğer belgelerinizin fotokopileri hazır bulundurulmalıdır.

Sunulan tüm evraklar başvuru formundaki bilgilerle uyumlu olmalıdır ve gerçeği yansıtmalıdır. Resmi ve şirketlerden temin edilecek belgelerin güncel tarihli olmaları önemli bir husustur.

Hırvatistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Hırvatistan Vize Başvuru Formu – Form İngilizce doldurulmalıdır ve form ile birlikte ibraz edilen diğer belgeler buradaki bilgileri destekler nitelikte olmalıdır.
Başvuru formunu buradan indirip elde yazabilirsiniz veya çevrimiçi olarak doldurup çıktısını alabilirsiniz. Her iki koşulda da mutlaka imzalanmalıdır.
2. Pasaport – Yıpranmış veya 10 yıldan eski olmamalıdır ve en az 2 sayfası boş olmalıdır. Kimlik bilgilerinin yer aldığı ilk sayfalar ile işlem görmüş olan tüm sayfaların fotokopileri sunulmalıdır.
3. BiyometrikFotoğraf – Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış, 35x45 mm boyutlarında ve çene ile saç dipleri arası 30 ila 36 mm aralığında 2 adet fotoğraf.
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Güncel ikametgah adresi ile aile bilgilerinin bulunduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kimlik fotokopisi.
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Son 3 aya ait aktif banka hesap dökümü (imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli).
Çalışanlar için: Son 3 ayın maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli);
Emekliler için: Emeklilik cüzdanı fotokopisi ile emekli maaşı hesap dökümü;
Öğrenciler için: Ebeveynlerinden birini sponsor göstermeli ve onların finansal durumunu gösteren belgeleri eklemelidir.
Varsa tapu, ruhsat veya kira geliri gibi ek geliri gösteren belgelerin fotokopileri de sunulmalıdır.
6. Vize Talep Dilekçesi – Çalışanlar için, çalıştıkları şirketin antetli kağıdına yetkili kişi tarafından Hırvatistan Konsolosluğu’na hitaben yazılıp, imza ve kaşeli olarak hazırlanması gerekmektedir. Seyahat edecek kişinin şirketteki pozisyonu ve maaş bilgilerinin yanı sıra masrafların kim tarafından karşılanacağı belirtilmeli ve kişinin seyahatinin ardından çalışmaya devam edeceğini taahhüt etmelidir.
Emekliler, seyahat masraflarının kendileri tarafından karşılanacağını taahhüt ederek seyahat planlarını ayrıntılarıyla yazmalılardır.
Hırvatistan seyahati sonrasında diğer Schengen ülkelerine seyahatler devam edecekse, bunlara ait ayrıntılar da dilekçede belirtilmelidir.
7. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Vergi levhasının aslı; faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopileri.
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü.
Öğrenciler için: Öğrenci belgesinin aslı.
9. Seyahat Belgeleri – Gidiş-dönüş uçak bileti ile Hırvatistan’da kalınacak otelin rezervasyon bilgileri.
10. Seyahat Sağlık Sigortası – Tüm Schengen ülkelerini kapsayacak şekilde 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.


Hırvatistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Hırvatistan vizesi için tüm evrakları toplayıp randevu almadan direkt olarak Hırvatistan Konsolosluğu veya Hırvatistan Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilmektedir.

Randevunuzu internet sitesinden veya 0212 373 58 21 numaralı çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.
Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Çorum, Bayburt, Burdur, Çankırı, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden başvuru sahipleri, Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği’ne müracaat edebilirler.

Ankara Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres: Aziziye Mah. Kırkpınar Sokak 18/5 06690 Çankaya

İstanbul Hırvatistan Başkonsolosluğu
Adres: Asmalı Mescit Mah., Oteller Sok., No: 1,Tepebaşı- Beyoğlu

Ayrıca, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine de Hırvatistan Vizesi başvurusu yapılabilmektedir.
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vize başvuruları yaklaşık 7-10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Eğer vizenin daha hızlı sonuçlandırılmasını talep ederseniz, Hırvatistan ekspres vizesine başvurabilirsiniz. Bunun için de öngörülen süre 3 gündür. Ancak, bazı durumlarda konsolosluk ek belge talebinde bulunmaktadır. Belgelerin yeniden düzenlenmesi ve gönderilmesi süreyi uzatacaktır. Buna istinaden, vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat başlangıç tarihlerinden en az 1 ay öncesinde vize başvuru işlemlerine başlamaları önerilir. Ayrıca, Hırvatistan Büyükelçiliği’nin sizi yüz yüze mülakata çağırabileceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Vize başvurunuzu konsolosluk yerine yetkili vize merkezlerinden yapmanız sürenin kısalması veya vize onayın garantilenmesini sağlamamaktadır. Vize merkezleri sadece evrak takibi konusunda kolaylık sağlamak üzere yetkilendirilmişlerdir. Vize onay kararının verilmesi konsolosluğun yetkisindedir.