İspanya Vizesi

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin İspanya Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu vizeye başvuran kişiler Schengen Bölgesi’nde bulunan diğer ülkelere de seyahat etmek isterlerse, İspanya’dan başvuru yaptıkları için seyahatlerine ilk olarak buradan başlamaya dikkat edilmelidir.

İspanya vize başvurusunun ilk adımı bnu temin etmek ve doldurmak olacaktır. Bu formda belirtilen tüm bilgilerin gerçeği yansıtması ve sunulacak diğer belgelerle bunun desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca, teslim edilecek tüm belgelerin güncel tarihli olmasına ve gerekli koşulları taşıyor olmasına dikkat edilmelidir.

İspanya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Vize başvuru formu – Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Ayrıca, sunacağınız diğer belgeler bu formda verdiğiniz bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Formu doldurduktan sonra imzalamayı unutmayınız. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
2. Pasaport – Aslı ve işlenmiş kısımlarının fotokopisiyle birlikte varsa eski pasaport ve son 3 yılda alınmış olan Schengen vizelerinizin de fotokopileri sunulmalıdır. Pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Ayrıca, pasaportun seyahatin sonundan itibaren 105 gün daha geçerlilik süresi olmalıdır.
3. Biyometrikfotoğraf – 2 adet. Beyaz fonda, 35x45 mm ebatlarında olması gereken fotoğrafta yüzün boyutu ise çene altından saçlar da dahil olacak şekilde 30 ile 36 mm olması zorunludur. Ayrıca, fotoğrafın daha önce bir vize başvurusunda kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.
4. Seyahat sağlık sigortası – 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerinin tamamını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Seyahat süresinin bir gün öncesi başlayıp bir gün sonrası bitecek şekilde ayarlanması önerilir.
5. Nüfus cüzdanı fotokopisi – Ankara ve Gaziantep’te ikamet eden kişilerden ayrıca ikametgah belgesi de istenmektedir.
6. Finansal durumu gösteren belgeler – Son 3 aya ait aktif banka hesap dökümü (kaşeli, imzalı ve imza sirkülerli).
Çalışanlar son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli, ıslak imzalı); emekliler ise emeklilik maaşı hesap dökümü belgeleri eklenmelidir.
Ayrıca, varsa başka gelir veya gayrimenkul tapuları da belgelenmelidir.
7. Vize talep dilekçesi – Vize talebinde bulunan kişi tarafından kendi el yazısıyla, İspanya Konsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliği’ne hitaben yazması ve seyahat amacı ile seyahat planının ayrıntılarının belirtilmesi gerekmektedir (Diğer Schengen ülkelerine geçilecekse onlara ait planlara da yer verilmelidir.)
Çalışanların çalıştıkları şirketin antetli kağıdına yetkili biri tarafından, başvuran kişinin şirketteki pozisyonu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve seyahatin ardından çalışmaya devam edeceğini taahhüt eden, imzalı ve kaşeli bir izin dilekçesi hazırlaması gerekmektedir.
Öğrenciler ise, seyahatlerine sponsor olacak kişinin (anne, baba vs.) finansal destek vereceğini taahhüt eden imzalı bir dilekçe hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsorun da mesleğine dair belgeler sunulmalıdır.
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, 4A SGK Hizmet Dökümü.
Öğrenciler, Öğrenci Belgesi (güncel olmalıdır) ve fotokopisi.
Şirket sahibi olanlar için; Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı veya Faaliyet Belgesi, Şirketin Vergi Levhası fotokopisi (sadece son yılın), Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve İmza Sirküleri.
9. Seyahat belgeleri – Otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak biletleri.

 

İspanya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği kısa süreli (90 günün altında) vize başvurularını almamaktadır. Sadece uzun süreli oturum vizesi (eğitim, çalışma vb. nedenlerde) başvurularını kabul etmektedir. Kısa süreli vize başvuruları için konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezi veya turizm acenteleri aracılığıyla yapmalıdırlar. İspanya Konsolosluğu kısa süreli vize başvuruları için BLS International şirketini yetkilendirmiştir. Size daha yakın olan şehirlerden birine giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BLS International İstanbul Türkiye
Adres: Yeşilce mah. Destegül Sk. Polatcan Plaza No:5 D: 3 Kağıthane

BLS International Ankara Türkiye
Adres: Yıldızevler, 714 Sk. No:5 kat:1 daire 6 Vizyon Plaza, Çankaya

Uzun süreli (oturum izni) vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler doğrudan İspanya Büyükelçiliği veya İspanya Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.

İspanya Ankara Büyükelçiliği
Adres: Prof. Dr. Aziz Sancar Cd. (Eski Abdullah Cevdet Sk.) 8 - Çankaya

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu 
Adres: Nispetiye Caddesi, Profesörler Sitesi, A-3 Blok, Kat:8, Daire:27, Etiler/Beşiktaş

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi işlemleri tüm evrakların eksiksiz sunulması halinde 10 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak, İspanya Konsolosluğu’nun her zaman ek belge talep etme durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız ve ek belgeleri tamamlayabileceğiniz yeterli sürenizin olması için vize işlemlerine seyahat tarihinizden en az 30 gün önce başlamanız önerilmektedir. İşlemlere başlamadan önce resmi tatil günlerini kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Tatil günlerinden hemen önce ve sonra konsoloslukların daha yoğun olacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Başvurunuzu aracı kurumlarla gerçekleştirseniz bile, bu kurumların işlem süresini kısaltma veya vize onay süreci üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Onay yetkisi sadece İspanya Konsolosluğu’nun yetkisi dahilindedir.