Kamboçya Vizesi

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türk vatandaşlarının vize almaları zorunludur. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) olmak üzere diğer tüm pasaport türlerine sahip kişiler 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Kamboçya’ya gerçekleştirilecek turistik geziler için başvurulan vize türünde (kısa süreli) 30 günlük kalış hakkı tanınmaktadır.

Kamboçya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Vize Talep Dilekçesi – Kamboçya Konsolosluğu Vize Departmanı'na hitaben, seyahat amacınızı ve seyahat planınızı ayrıntılarıyla açıklayan bir dilekçe hazırlanmalıdır.
2. BiyometrikFotoğraf – Kişinin güncel halini yansıtan, beyaz fonlu, 40x40 mm ebatlarında, iki tane fotoğraf gereklidir.
3. Vize Başvuru Formu – Dikkatli ve özenle doldurulması gerekir. İmza kutucuğuna imza atamayı unutmayınız.
4. Pasaport – Vizenin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır. Ayrıca, işlenmiş tüm sayfaları ve son sayfasının fotokopisi eklenmelidir. 1, 2, 3 temdit ve son sayfa fotokopileri
5. Seyahat Belgeleri – Kamboçya’da konaklanacak yere ait bilgiler ile gidiş-dönüş uçuş rezervasyonları veya biletleri.

Kamboçya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Kamboçya vizesi başvurusu yapabilmek için Ankara’da veya İstanbul’da bulunan fahri konsolosluklar tercih edilebilmektedir. Aşağıdaki adreslerden size yakın olana başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Ankara Fahri Başkonsolosluğu
Adres: Cinnah Cad. Nihat Erim İş Merkezi No:37 Kat:4 Daire:25 Çankaya
İstanbul Fahri Başkonsolosluğu
Adres: İnönü Cad. No:53 Kat:7 Daire: 13 Işık Apt. Gümüşsuyu
Başvurular sabah 09.00 itibari ile öğlen 12.00’a kadar aşağıdaki adreslerden yapılabilmektedir.

Kamboçya Konsolosluğu’na yapılacak başvurular için önceden randevu alınması gerekmektedir. Bu adresten başvurunuzu yapabilirsiniz: http://www.kambocya.org.tr/vize_basvurusu.htm
NOT: Kamboçya vizenizi ayrıca sınır kapısında da almanız mümkündür.

Kamboçya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamboçya vize başvurusu işlem süresi Kamboçya Konsolosluğu tarafından 1 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak, bu süre içinde Kamboçya Konsolosluğu’nun ek belge talebinde bulunabileceğini de unutmamak gerekir. Böyle durumlarda işlem süresi uzayacaktır. Seyahatinizi riske atmamak adına, vize başvuru sürecinize seyahatinizden en az 15 gün önce başlamış olmanız önerilmektedir. Kamboçya Konsolosluğu buna ek olarak işlemlerin hızlandırılması için express vize hizmeti de vermektedir. Express vize için öngörülen süre ise 2 iş günü olarak belirlenmiştir.