Letonya Vizesi

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya’ya yapılacak 90 günü aşmayan seyahatlerde Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muafken, Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamillerinin vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Schengen Bölgesi’ndeki tüm ülkelerde geçerli olacak Letonya Schengen vizesini aldığınızda seyahatinize ilk olarak bu ilkeden başlamanız gerekmektedir. Aksi bir davranış vizeniz olsa dahi sınırdan giriş yapamamanıza yol açabilir veya daha sonraki vize başvurularınız için sorun teşkil edebilir.

Letonya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Letonya Vize Başvuru Formu – Online başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Daha sonra çıktısı alınıp imzalanarak diğer belgelerle birlikte sunulmalıdır. Başvuru formunuzda yazan bilgilerin sunduğunuz belgelerle teyit ediliyor olması gerekmektedir.
Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
2. Pasaport – Seyahat dönüşünden sonra en az 6 ay geçerliği olmalı ve 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. 10 yıldan eski ve yıpranmış pasaportlar kabul edilmemektedir.
3. BiyometrikFotoğraf – Fonu beyaz olan, daha önce kullanılmamış, 35x45 mm boyutlarında 2 adet fotoğraf. Başvuru yapan kişinin güncel halini yansıtmalıdır.
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, başvuran kişinin güncel ikametgah adresini ve aile bilgilerini içermelidir.
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Son 3 aya ait aktif banka hesap dökümü
Çalışanlar için: Son 3 ayın maaş bordrosu, şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşeli;
Emekliler için: Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi.
Öğrenciler için: Seyahat masrafları için ebeveynlerinden birini sponsor göstermeleri ve onların mesleğine ait belgeleri de hazırlamaları gerekmektedir.
Başvuran kişinin başka geliri (kira vb.) veya üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu, araç ruhsatı vs. varsa, bunlar da belgelendirilmelidir.
6. Vize Talep Dilekçesi – Başvuru yapan kişinin çalıştığı yerde yetkili olan bir kişi tarafından şirketin antetli kağıdına, Finlandiya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır (kaşeli ve imzalı). İlgili kişinin şirketteki görevi ve maaş bilgileri ile seyahatinin amacını, seyahat edeceği tarihlerin detaylarını, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını belirtmeli ve seyahat sonunda kişinin işine geri döneceği taahhüt edilmelidir.
Emekliler, bu dilekçeyi şahsen yazmalıdır.
Diğer Schengen ülkelerine de geçilecekse, bu seyahatlerin planları da dilekçede belirtilmelidir.
7. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Vergi Levhası (bir önceki yıla ait), Faaliyet Belgesi, Şirketin İmza Sirküleri, Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve şirketin antetli kağıdına işveren tarafından yazılacak izin belgesi.
Öğrenciler için: Öğrenci Belgesi’nin aslı ve güncel tarihli olmalıdır.
9. Seyahat Belgeleri – Finlandiya’da kalınacak otele ait rezervasyon belgeleri ile gidiş-dönüş uçak bileti/rezervasyonları.
10. Seyahat Sağlık Sigortası – Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsayan ve en az 15 gün daha fazla olacak şekilde, 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.

Letonya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

İstanbul’da ikamet eden ve 2014 yılı itibari ile herhangi bir Schengen ülkesinde parmak izi vermiş olan kişiler Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu’ndan başvurularını gerçekleştirebilirler. Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu’na gitmek için randevu alma zorunluluğu yoktur; ancak yine de randevu almış olmak size işlem önceliği tanınması açısından faydalı olacaktır.

Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu

Adres: Eski Bağdat Cad. Çamlık (Kozalak) Çıkmazı No:1 Küçükyalı Maltepe
Letonya Ankara Büyükelçiliği istisnai durumlar haricinde kısa süreli (90 güne kadar) vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvuruları, onun yerine yetkilendirdiği vize merkezleri ve turizm/seyahat acentelerinden yapılmalıdır. Kısa süreli vize başvurularınız için yetkilendirilmiş şirket olan VFS Global aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Bodrum – Merkez Mah. Atatürk Bulvarı No:25 Bodrum Kat No:8 Avenue AVM Konacık
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Trabzon – Pazarkapı Mahallesi Sahil Caddesi, No:103, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Kat:6 Ortahisar
Letonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Edirne – 1. Murat Mah. Talatpaşa Cad. No:80 Kat 1 (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası)
Randevunuzu internet sitesinden veya 0212 373 58 17 numaralı çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vize başvurularında süreç, belgelerin teslim edildikten sonra Ankara’ya gönderilmesi ve kontrollerinin sağlanması ve pasaportun geri gönderilmesi ile yaklaşık 10 gün kadar sürmektedir. Ancak yine de yoğunluk, tatil dönemi vb. gibi nedenlerle bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle seyahatinizin başlangıç tarihinden en az bir ay öncesinde vize başvuru işlemlerine başlamanız önerilmektedir.