Malta Vizesi

Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Bölgesi dahilinde olan Malta’ya seyahat etmek için tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) hamilleri vize almakla yükümlüdür. Vize başvuru sürecinin daha sağlıklı bir süreç olması açısından, planlanan seyahat tarihinin en geç iki hafta öncesine kadar bu sürecin başlatılması tavsiye edilir.

Başvuru sürecinde ilk yapılması gereken başvuru formunu doldurmak olacaktır. Formda yazdığınız her şeyin gerçeğe uygun olması temel zorunluluktur. Burada verilecek bilgiler, gerekli yerlerden alınacak belgeler ile desteklenecektir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda, vize başvurusu sürecinizde aksaklıklar ve hatta ret alma ihtimali doğacaktır. Başvuru formu İngilizce veya Türkçe olarak doldurulmalıdır. Ayrıca büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurulması gerekmektedir. Formun sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf kısmına, aşağıda belirtilen ebat ve niteliklerdeki biyometrik fotoğrafınızı yapıştırıp en alt kısımdaki gerekli yere de imza attığınızda başvuru formunuz hazır hale gelir.

Malta Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

Pasaport – Seyahat sonrasında en az 3 ay geçerlilik süresi ve en az 2 boş sayfasının olmalıdır. Daha önce alınmış vize veya eski pasaport varsa bunların fotokopileri de eklenmelidir.
BiyometrikFotoğraf – Beyaz fonda çekilmiş, kişinin güncel halini yansıtan, 35x45 mm ebatlarında,  baş ve çene aralığı 36 mm olacak şekilde 2 adet fotoğraf hazırlanmalı ve bir tanesi başvuru formu üzerindeki belirtilen yere yapıştırılmalıdır.
Malta Vize Başvuru Formu – Islak imzalı olmalıdır. (Başvuru formunu Malta Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinden alabileceğiniz gibi yetkili kurumlardan da temin edebilirsiniz.)
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Teslim edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, aile bilgilerini ve ikamet edilen adresi tam ve doğru bir şekilde göstermelidir.
Vize Talep Dilekçesi – Malta Konsolosluğu’na hitaben yazılacak bu dilekçede, seyahat amacı ve seyahat planının ayrıntıları yazılmalıdır. İngilizce veya Almanca hazırlanması tavsiye edilir.
Çalışanların, bağlı bulundukları kurumdaki yetkili kişi tarafından antetli kağıda İngilizce yazılmış, imzalı ve kaşeli olarak almaları gerekir. Kişinin şirketteki görev ve maaşı ile ilgili ayrıntıları da içermelidir.
Öğrencilerin, kendisine sponsor olan kişiler tarafından hazırlanan dilekçeyi sunmaları gerekir ve o kişinin mesleği doğrultusundaki ek belgeler de sunulmalıdır.
Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Son 3 aya ait banka hesap dökümü kaşeli, imzalı ve imza sirkülerli olarak temin edilmelidir. Varsa tapu, araç ruhsatı ve diğer gelirlere ait belgelerin fotokopileri de eklenmelidir. Ayrıca, çalışanların maaş bordroları ve emeklilerin de son 3 aya ait emekli maaşı hesap dökümü ile emeklilik cüzdanı gerekmektedir.
Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve İzin Belgesi.
Öğrencilerin, Öğrenci Belgesi ile fotokopisi sunmaları gerekmektedir.
Şirket sahibi olanlar için; Şirketin Ticaret Odası Kaydı, şirketin vergi levhası (sadece son yıla ait), şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri.
Seyahat Belgeleri – Ulaşım ve konaklamaya dair belgeler (otel vs. rezervasyonu ve gidiş-dönüş ulaşım için bilet/rezervasyon) Bu belgelerin vize talep dilekçesinde belirtilen planı ve tarihleri destekliyor olması gerekmektedir. Ayrıca, Malta dışındaki Schengen kapsamındaki ülkelere geçmek isteyen kişiler bu seyahatlerine ilişkin belgeleri de sunmalıdırlar.
Seyahat Sağlık Sigortası – Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve seyahatinizin tamamını kapsıyor olması gerekmektedir. (30.00 Euro’luk teminatlı)
Bu belgelere ek olarak;
Devlet dairesi çalışanları için: Çalışma Belgesi ve görev kimlik kartı fotokopisi ve resmi izin gelgesi
Şirket Sahipleri için: Faaliyet Belgesi.
Ayrıca, vize ücretini ödedikten sonra verilen dekontu da belgelerin arasına eklemeyi unutmayınız.
 
Eğer Malta vizesi için ilk kez başvuruyorsanız, sunacağınız bütün belgelerin orijinalleriniz yanı sıra fotokopilerinin de bulundurulması faydalı olacaktır. Ayrıca, tüm evraklarınızın güncel tarihli olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Malta Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Malta vize başvuruları İstanbul’da bulunan Malta Başkonsolosluğu’nun yetki alanı dahilindedir.

Malta İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Kocatepe, Aydede Cad. No: 16/11 Taksim, 34437 Taksim/Beyoğlu
Bunun haricinde, İzmir ve İzmit’te bulunan Malta Fahri Konsoloslukları da vize başvuru taleplerini almaktadır.

Malta İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Atatürk Caddesi, No: 378 / 6 Alsancak

Malta İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi – İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Muğla, Manisa, Uşak

Malta İzmit Fahri Konsolosluğu 

Adres: Dolphin İş Merkezi, Kat: 4 / İZMİT
 
Diğer şehirlerde ikamet edenler, başvurularını konsolosluk tarafından belirlenmiş yetkili aracı kurumlar vasıtasıyla yapabilirler. Yetkili kurumlardan yapacağınız vize başvurularınızla ilgili, vize onay kararını verme yetkisi yine Malta Konsolosluğu’na aittir. Bu tür kurumlar sadece evrak takibini yürütmekle mesuldür.
 
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Bodrum – Merkez Mah. Atatürk Bulvarı No:25 Bodrum Kat No:8 Avenue AVM Konacık
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Trabzon – Pazarkapı Mahallesi Sahil Caddesi, No:103, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Kat:6 Ortahisar
Malta Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Edirne – 1. Murat Mah. Talatpaşa Cad. No:80 Kat 1 (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) 

Malta Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta vizesi başvurularınız bir hafta içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak, başvuru yaptığınız dönemin resmi tatile veya yaz gibi yoğun bir döneme denk gelmesi sonucu süre uzayabilir. İstenen tüm belgeleri eksiksiz teslim etmiş olsanız dahi Malta Konsolosluğu’nun ek belge talebinde bulunabileceğini unutmayınız.