Meksika Vizesi

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika vizesi, Meksika’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşlarından Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaportlu kişilerin alması gereken bir vizedir. Diplomatik (Siyah) Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmez. Meksika turistik vizesinin iki çeşidi bulunmaktadır. İlki, Meksika’ya yalnızca SAE sistemine kayıtlı havayolu şirketleriyle seyahat edecek kişilerin alabileceği e-vizedir. Bu 30 günlük vize ile Meksika’ya tek giriş yapabilme hakkı tanımlanmaktadır. Ancak bu vizeye başvurmak için seçeceğiniz havayolunun da alacağınız vizeyi onaylıyor olması gerekmektedir. İkinci vize türünde ise, Meksika’ya başka bir ülke üzerinden, kara veya deniz yoluyla girişler için gerekli olan ve 6 ay konaklama hakkı tanıyan vizedir. Bu haktan yararlanabilmek için vizenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika’ya giriş yapılması gerekmektedir. Aksi halde aldığınız vize geçerliliğini yitirecektir. Bu uzun süreli turistik vizeyi almak için Meksika Ankara Büyükelçiliği’ne veya Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu’na başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ABD vizesi, oturum izni veya ABD, Japonya, İngiltere, Kanada ve Schengen Bölgesi ülkelerinden birinde daimi ikameti bulunan kişiler, en fazla 6 ay olmak koşulu ile vize almadan Meksika’ya seyahat edebilmektedir.

Meksika Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Meksika Vize Başvuru Formu – Başvuru formu doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır (İngilizce veya Türkçe). Formda yazan bilgilerin sunulan belgelerle çelişmiyor olması gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra imzalamayı unutmayın. E-vize başvurusu yapmak için tıklayınız.
2. Pasaport – 10 yıldan eski ve yıpranmış olmamalıdır, 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
3. BiyometrikFotoğraf – Güncel, beyaz fonda çekilmiş, 35 x 45 cm ebatlarında 4 adet fotoğraf. (Kişinin yüzünde şapka, gözlük vs. bulunmamalıdır.)
4. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahatini karşılayabilecek mali durumunun olduğunu göstermek için, son 3 aya ait maaş bordrosu ile aktif banka hesap dökümü (imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli olmalıdır).
5. Davet Mektubu – Eğer Meksika’ya bir kurumun daveti üzerine seyahat edilecekse, davetiyede seyahat edilecek kişinin kimlik bilgileri (ad, soy ad, uyruk) ile davet eden kurumun resmi sicil kaydı ve ismi (Razón Social de la organización o institución), resmi sicil kaydı no, faaliyet alanı ve bütün iletişim bilgileri yer almalıdır. Ayrıca, davete konu olan etkinlikle ilgili ayrıntılar ile seyahatin mali sorumluluklarını kurumun üstendiği belirtilmeli ve kişinin seyahat sonunda Türkiye’ye geri döneceği taahhüt edilmelidir.
6. Seyahat Belgeleri – Meksika’ya ulaşımın nasıl gerçekleşeceğine dair uçak, gemi vs. biletleri ile Meksika’da konaklanacak otelin rezervasyon çıktıları.
7. Seyahat Sağlık Sigortası – Meksika vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat tarihlerinin tümünü ve acil müdahale gereken durumlar vs. kapsayacak şekilde 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının aslı.

Meksika Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Meksika E-vize başvurusunda bulunmak istemiyorsanız, vize başvurunuzu doğrudan konsolosluğa giderek de yapabilirsiniz.

Meksika Ankara Büyükelçiliği

Adresi: Kırkpınar Sokak No. 18/6  Çankaya

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu

Adresi: Barbaros Bulvarı Balmumcu Mah. No:76/5 Beşiktaş

Diğer illerde bulunan kişilerin vize için direkt konsolosluğa başvurmaları gerekmemektedir. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden size yakın olanı seçip başvuru işlemlerinizi bu şirketler aracılığı ile yapabilirsiniz.

Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Meksika Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Vize merkezlerine başvurmak için randevunuzu internet sitesinden alabilirsiniz.

Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika Konsolosluğu’na yapılan vize başvuruları yaklaşık 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, konsolosluğun ek belge talebinde bulunabileceğini ve bunun da süreyi uzatabileceğini unutmamak gerekir. Vize başvuru sürecinizin Meksika ve Türkiye’deki resmi tatillere denk gelmemesine dikkat etmeniz de sürenin uzamaması için bir avantaj olacaktır. Her halükarda, seyahatinizin en az bir ay öncesinde vize başvuru işlemlerinize başlamış olmanız ortaya çıkacak aksiliklerin seyahat planlarınızı aksatmaması için iyi bir tercih olacaktır.
Diğer yandan, Meksika’ya kısa süreli (30 gün) seyahatleriniz için havayolu ile giriş yapabileceğiniz e-vize başvurusunda bulunduysanız, bunun sonucu için günlerce beklemenize gerek olmayacaktır. E-vize çok çabuk bir şekilde sonuçlanmaktadır. Ayrıca, e-vize talebinizin reddedilmesi durumunda eğer vaktiniz varsa konsolosluğa da müracaat edebilirsiniz.