Norveç Vizesi

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olan kişiler Norveç’e yapacakları seyahatler için Norveç vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Polonya, Schengen Bölgesi’ne dahil olan bir ülkedir. Bu nedenle, verilen vizenin uygun olması halinde, seyahatinize Norveç’ten başlamak koşulu ile diğer Schengen Bölgesi üye devletlerine de seyahat edebilirsiniz.

Vize başvurusu sırasında gerekli bütün belgeleri özenle hazırlamanız önerilmektedir. Bazı belgelerin İngilizce olması veya yeminli tercümanlara İngilizceye çevirisinin yaptırılması gerekmektedir. Online başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra kapak mektubunu alıp imzalamanız gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edilmeli ve belgeler o şekilde hazırlanmalıdır.

Norveç Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Pasaport – En az iki boş sayfası bulunmalıdır ve seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. 10 yıldan eski ve hasar görmüş pasaportlar kabul edilmemektedir. Eski pasaportlar varsa bunların da işlenmiş sayfalarının A4 boyutundaki fotokopileri eklenmelidir.
2. Başvuru Formu – Online olarak doldurulması gereken formdur. Türkçe veya İngilizce doldurulabilmektedir. Formda yazılan bilgiler gerçeği yansıtıyor olmalı ve teslim edilen belgelerle örtüşüyor olmalıdır.  Resmi internet sitesinden “want to apply” seçeneğini tıklayarak işleme başlayabilirsiniz.
3. Kapak Mektubu – Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanızın ardından ekrana gelecek olan kapak mektubunun çıktısını almanız gerekmektedir. İmzalanmış kapak mektubu olmayan başvurular kabul edilmemektedir.
4. BiyometrikFotoğraf – Kapak mektubuna yapıştırılmak üzere, beyaz fonda, 35 x 45 mm ebatlarında, kişinin güncel halini yansıtan ve daha önce herhangi bir vizede veya pasaportta kullanılmamış olan 1 adet fotoğraf.
5. Mesleki Belgeler
Çalışanlar için: SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü (fotokopileri dahil); faaliyet belgesi; kişinin bağlı bulunduğu şirketin ticaret odası kaydı, vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi alınmalı; ve ayrıca yetkili bir kişi tarafından şirketin antetli kağıdına hazırlanmış imzalı ve kaşeli izin belgesi (İngilizce veya İngilizceye çevrilmiş olmalıdır).
Öğrenciler için: Öğrenci belgesi aslı (İngilizce olmalıdır veya noter onaylı tercümesi yapılmış olmalıdır).
6. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren son 3 aylık aktif banka hesap dökümü (imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte).
Çalışanlar için: Son 3 aylık maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli);
Emekliler için: Emeklilik cüzdanının aslı ve fotokopisi ile emekli maaş hesap dökümü (imzalı ve kaşeli).
Öğrenciler için: Sponsor gösterdikleri ebeveynlerinin finansal durumlarına göre gerekli belgeleri hazırlamadırlar.
Başvuruda bulunan kişinin üzerine varsa tapu ve diğer ek gelirler de belgelerle kanıtlanmalıdır.
7. Seyahat Planını Destekleyen Belgeler – Norveç’te kalınacak tarihlerle uyumlu otel rezervasyonları ile uçak bileti rezervasyonları.
8. Seyahat Sağlık Sigortası – Norveç’te kalacağınız tarihlerin tamamını kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan en az 30.000 Euro teminatlı orijinal belge olmalıdır.

Norveç Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Norveç Schengen vize başvuruları doğrudan Norveç Konsolosluğu’na yapılmak yerine İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu üzerinden alınmaktadır. Başvuru öncesinde Macaristan Konsolosluğu’ndan randevu almanız gerekmektedir.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu
Adres: Polat Kağıthane Ofis İmrahor Caddesi No: 23 B Blok 34400 Kağıthane
Bunun haricinde, diğer illerde ikamet eden vatandaşlar İstanbul’a gitmek yerine aşağıdaki vize merkezlerinden kendilerine en yakın olan merkez aracılığı ile de vize başvurularını gerçekleştirebilirler.
Norveç Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Norveç Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Norveç Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Vize merkezine gitmek için randevunuzu buradan alabilirsiniz. Yardım için 0212 373 58 16 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak belgelerinizin eksiksiz olması durumunda dahi Norveç Konsolosluğu tarafından ek belge talebi gelebilmektedir. Bu doğrultuda gerekli belgenin eklenmesi ve yeniden gönderilmesi işlemleri vizenizin çıkış sürecini de uzatacaktır. Ayrıca, vize başvurunuzun aksaklığa uğramaması için resmi tatilleri de kontrol etmenizde fayda vardır. Bu dönemlerde konsolosluklar açık olmayacağı için sonrasında yoğunluk yaşanabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu sebeplerle, vize başvuru sürecinize seyahat tarihlerinizden en az bir ay önce başlamanız önerilmektedir. Başvuruların Macaristan Konsolosluğu üzerinden veya vize merkezleri aracılığıyla yapılmasının işlem veya sonuç üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize onay kararı her koşulda Norveç Konsolosluğu tarafından verilmektedir.