Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almaları gerekmektedir. Özbekistan ile Türkiye arasında karşılıklı olarak vize uygulaması bulunurken, sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 gün kalma koşulu ile Özbekistan vizesi işlemlerinden muaf olacaklardır. Yeşil pasaport ve hizmet pasaportu bulunan vatandaşların ise bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizelerini almış olmaları gerekmektedir. 

Özbekistan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Özbekistan kapı vizesi uygulamasıdır. Özbekistan kapı vizesi uygulaması bulunmazken, seyahatinizi riske atmama adına vizelerinizi Özbekistan Türkiye Konsolosluklarından veya Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten firmalar aracılığı alabilirsiniz. Özbekistan vizesi için başvurular direkt olarak; Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Konsolosluğu İstanbul vize bölümü, Özbekistan Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne gerçekleştirebilirler. Özbekistan Konsolosluğu şahsi vize başvurularını kabul ederken aynı zamanda Özbekistan vizesi için başvurularınızı danışmanlık firmaları aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Danışmanlık firmaları; Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlar olurken şahsi başvuru yapmanıza gerek kalmadan Özbekistan vizelerinizi almanızı sağlar.

T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2018’de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar  tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir.

Özbekistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Özbekistan Vize Başvuru Formu – Form tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır ve hiçbir Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Yazılan bilgiler doğru olmalıdır ve ek belgeler ile desteklenmelidir. Form doldurulup çıktısı alındıktan sonra gerekli yerlere mutlaka imza atılmalıdır. Online başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
2. Pasaport – Son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Eğer eski pasaport varsa fotokopisi eklenmeli, yoksa da olmadığını belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır.
3. BiyometrikFotoğraf – Kişinin güncel halini yansıtan, beyaz fonda çekilmiş, 45 x 60 mm boyutlarında 2 adet fotoğraf.
4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – T.C. nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopileri.
5. Teleks Numarası – Özbekistan vizesi başvurusu esnasında size verilecek olan bu numarayı kesinlikle kaybetmemeniz ve belgeleriniz arasına eklemeniz gerekmektedir.
6. Vize Talep Dilekçesi – Özbekistan vize başvurusunda bulunan kişinin, Özbekistan Konsolosluğu’na hitaben yazılacak, seyahat amacını ve seyahat planına dair tüm ayrıntılar ile (tarihler, konaklanacak yer vs.) vize talebinde bulunulduğu açıkça belirtilen bir dilekçe hazırlanmalıdır.
7. Seyahat Belgeleri – Seyahat tarihlerinizle doğru orantılı olacak şekilde gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu.

Özbekistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Kısa süreli (90 günü aşmayan) Özbekistan vizesi başvurularınız için doğrudan Özbekistan Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekmemektedir. Bunun yerine konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine gidip başvurularınızı bu şirketler aracılığı ile yürütebilirsiniz. Aşağıda bulunan vize merkezlerinden size en yakın olanını tercih edebilirsiniz:
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Vize merkezinden randevu almak için tıklayınız.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Özbekistan vizesi işlemlerinin tamamlanması için 2-3 hafta gibi bir süre öngörülmektedir. Ancak bu sürenin evraklarınızın konsoloslukta değerlendirileceği süre olduğunu unutmamak gerekir. Vize merkezleri aracılığıyla yapacağınız başvurularda evrakların gönderilmesi ve geri gelmesi için de belirli bir süreye ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, vize başvurusunda bulunduğunuz dönemin Özbekistan veya Türkiye için resmi tatillerin bulunduğu bir zamana denk gelmesi halinde vize işlemleriniz kesintiye uğrayacaktır. Böyle durumlarla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurarak, seyahatinizin en az bir ay öncesinde vize başvuru işlemlerinize başlamış olmanız önerilmektedir. Özbekistan vizesi için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve onay verilip verilmeyeceği sadece Özbekistan Konsolosluğu’nun yetki alanına girmektedir. Vize merkezleri aracılığıyla yapılan başvurularda sadece evrak hazırlığı ve takibi konusunda yardımcı olunabilmektedir.