Google+
ASYAÖzbekistan
08:09 AM
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃

Özbekistan Vizesi

343002 May 2016Vize

Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Özbekistan’a gerçekleştirecekleri seyahatler için Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Özbekistan vizesi almakla mükelleftir. Turistik seyahatler için başvurulması gereken Özbekistan vizesi kısa süreli olup bu vize ile Özbekistan’da en fazla 90 gün kalma hakkı tanınmaktadır. Turistik vize ile Özbekistan’a seyahat eden kişiler bu vizenin gerekliliklerine uymak zorundadır. Herhangi bir ticari faaliyette bulunmak veya fuar, konferans gibi etkinliklere katılmak turistik vize sahibi kişiler için suç sayılacaktır. Bu noktada, gerekli cezai yaptırımın uygulanacağını unutmamak gerekir. Ayrıca, Özbekistan’a giden kişiler seyahatlerini vizede belirtilen süreyi aşmayacak şekilde sonlandırmalıdırlar. Vize başvurusunda bulunurken evraklarınızı seyahat amacınız doğrultusunda hazırlamaya, güncel belgeler sunmaya ve asılsız bilgi ve belge beyanlarında bulundurmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Özbekistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Özbekistan Vize Başvuru Formu – Form tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır ve hiçbir Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Yazılan bilgiler doğru olmalıdır ve ek belgeler ile desteklenmelidir. Form doldurulup çıktısı alındıktan sonra gerekli yerlere mutlaka imza atılmalıdır. Online başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
2. Pasaport – Son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Eğer eski pasaport varsa fotokopisi eklenmeli, yoksa da olmadığını belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır.
3. Biyometrik Fotoğraf – Kişinin güncel halini yansıtan, beyaz fonda çekilmiş, 45 x 60 mm boyutlarında 2 adet fotoğraf.
4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – T.C. nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopileri.
5. Teleks Numarası – Özbekistan vizesi başvurusu esnasında size verilecek olan bu numarayı kesinlikle kaybetmemeniz ve belgeleriniz arasına eklemeniz gerekmektedir.
6. Vize Talep Dilekçesi – Özbekistan vize başvurusunda bulunan kişinin, Özbekistan Konsolosluğu’na hitaben yazılacak, seyahat amacını ve seyahat planına dair tüm ayrıntılar ile (tarihler, konaklanacak yer vs.) vize talebinde bulunulduğu açıkça belirtilen bir dilekçe hazırlanmalıdır.
7. Seyahat Belgeleri – Seyahat tarihlerinizle doğru orantılı olacak şekilde gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu.

Özbekistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Kısa süreli (90 günü aşmayan) Özbekistan vizesi başvurularınız için doğrudan Özbekistan Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekmemektedir. Bunun yerine konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine gidip başvurularınızı bu şirketler aracılığı ile yürütebilirsiniz. Aşağıda bulunan vize merkezlerinden size en yakın olanını tercih edebilirsiniz:
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Özbekistan Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Vize merkezinden randevu almak için tıklayınız.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Özbekistan vizesi işlemlerinin tamamlanması için 2-3 hafta gibi bir süre öngörülmektedir. Ancak bu sürenin evraklarınızın konsoloslukta değerlendirileceği süre olduğunu unutmamak gerekir. Vize merkezleri aracılığıyla yapacağınız başvurularda evrakların gönderilmesi ve geri gelmesi için de belirli bir süreye ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, vize başvurusunda bulunduğunuz dönemin Özbekistan veya Türkiye için resmi tatillerin bulunduğu bir zamana denk gelmesi halinde vize işlemleriniz kesintiye uğrayacaktır. Böyle durumlarla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurarak, seyahatinizin en az bir ay öncesinde vize başvuru işlemlerinize başlamış olmanız önerilmektedir. Özbekistan vizesi için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve onay verilip verilmeyeceği sadece Özbekistan Konsolosluğu’nun yetki alanına girmektedir. Vize merkezleri aracılığıyla yapılan başvurularda sadece evrak hazırlığı ve takibi konusunda yardımcı olunabilmektedir.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

-