Pakistan Vizesi

Pakistan Vizesi Nasıl Alınır? 

Türkiye’den giden ziyaretçiler için Pakistan’da kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla Pakistan seyahatinizden önce seyahatinizin türüne göre gerekli vizeyi almalısınız. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bir sene içinde 90 güne kadar olan Pakistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Pakistan vizesi alabilmek için en önemli husus, vize türü ne olursa olsun Pakistan’dan alınacak olan davetiyenin varlığıdır. Bu yazıda turistik vizeden bahsediliyor olsa da tüm vize türlerinde davetiye alınması şarttır. Turistik vize için alınacak olan davetiye Pakistan’da bulunan turizm acentesi tarafından düzenlenebilmektedir.
 
Pakistan’a seyahat edenler, ülkenin güvenlik durumu sebebiyle, Pakistan’a giriş yaptıktan hemen sonra İslamabad Türkiye Büyükelçiliği veya Karaçi Türkiye Başkonsolosluğu’na bildirimde bulunmalıdır. Pakistan’a seyahat etmeden önce yaptırılacak aşılar bu linkten incelenebilir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr   

Pakistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu 

Pakistan vizesi alabilmek için gerekli olan evraklar Pakistan Konsolosluğu tarafından istenebilecek ek belgelere göre de değişebilir. Fakat aşağıdaki listenin vize başvurusu sırasında eksiksiz bir şekilde yanınızda olması gerekmektedir. 

  • Pasaport

  • Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş vize başvuru formu

  • Pakistan’da kayıtlı bir turizm acentesinden davetiye (Davetiye gönderen kişinin noter onaylı Pakistan pasaportu ve kimlik kartı fotokopisiyle birlikte teslim edilmelidir. Davetiye gönderen Pakistan’daki kişi Pakistan Büyükelçiliği’ne davetiye belgesini faks göndermelidir.)

  • Dilekçe (Konsolosluğa hitaben, çalışıyorsanız şirketin antetli kağıdına yazılmış, seyahat amacınızı, tarihlerinizi bildiren ve vize bitiş tarihinden önce ülkeden ayrılacağınızı taahhüt eden bir dilekçe hazırlanmalı, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır)

  • 2 adet biyometrik fotoğraf

  • TC kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi

  • En az 3 ayı kapsayacak ve en az 2500 TL bakiye olacak şekilde şahsi banka hesap özeti ile bankanın hesap sirküleri (Kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır)

  • Finansal durumunuzu kanıtlayan destekleyici belgelere ihtiyaç duyulabilir (Son 3 aylık faaliyet belgesi, son üç aya ait maaş bordroları, tapu, araç ruhsatı, vb.)

  • Uçak bileti ve otel rezervasyonu​ 

Pakistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Ankara Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Başkonsolosluğu’na başvurarak Pakistan seyahatiniz için vize alabilirsiniz.
 
Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu: Güllü Sokak No. 20, Levent/İSTANBUL
Telefon: 0212 324 58 27
Pakistan Ankara Büyükelçiliği: Gazi Osman Paşa Mah. İran Cad. No:37 Çankaya/ANKARA Telefon: 0312 427 14 10
 
Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu: Mithatpaşa Caddesi No. 1184/15 Güzelyalı/İZMİR Telefon: 0232 459 16 16 

Pakistan Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Pakistan vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bazı durumlarda Pakistan Konsolosluğu’nun ek belge talebine göre süre uzayabilir. Bu ek belgelerin temini ve yoğunluğa göre işlem süresi değişse de başvurudan sonra vizenizin yaklaşık yedi günde sonuçlanması muhtemeldir.