Polonya Vizesi

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili kişilerin Polonya Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Polonya Schengen vizesi tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacağından bu vize ile diğer ülkelere geçiş yapmanız mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki vize Polonya’dan alındığı için Schengen Bölgesi’ne giriş yapılacak ilk ülke olarak Polonya tercih edilmeli ve diğer ülkelere buradan geçiş yapılmalıdır. Aksi yönde bir davranış sınır kapısından geri dönmenize yol açabilmektedir.

Polonya Schengen vizesi başvurusu için ilk yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Form internet üzerinden eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra çıktısı alınıp gerekli yerlere imza atılmalıdır. Formda yazılan bilgiler kesinlikle doğruyu yansıtmalıdır ve sunulan diğer belgelerlerle desteklenmelidir. Ayrıca, sunulan belgelerin tümünün güncel tarihli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Polonya Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu

1. Polonya Vize Başvuru Formu – Form Türkçe, İngilizce veya Lehçe olarak doldurulmalıdır. Tek imza yeterli değildir, imza atılması gereken iki yere de imza atılmış olmalıdır. Aksi halde form geçersiz kabul edilmektedir. Ayıca, elde doldurulmuş formlar da geçerli değildir. (Başvuru formuna randevu linkinden ulaşabilirsiniz.)
2. Pasaport – Polonya vizesi için pasaportta en az iki boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Eski ve yıpranmış pasaportlar kabul edilmemektedir ve pasaportun geçerlilik süresi seyahatin bitiş tarihinden itibaren 3 ay olmalıdır. Pasaportun işlenmiş tüm sayfaları ile varsa eski pasaport ve Schengen, Amerika, İngiltere vizelerinin de fotokopileri de sunulmalıdır.
3. BiyometrikFotoğraf – Beyaz fonda çekilmiş, kişinin güncel halini yansıtan, 35x45 mm ebatlarında 2 adet fotoğraf.
4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Başvuruda bulunan kişinin güncel ikametgah adresinin ve aile bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt Örneği ile kimliğinin fotokopisi.
5. Finansal Durumu Gösteren Belgeler – Başvuran kişinin düzenli gelirini gösteren son 3 aylık aktif Banka Hesap Dökümü veya Banka Hesap Cüzdanı (imzalı, kaşeli ve imza sirkülerli).
Öğrenciler için: Ebeveynlerini sponsor göstermelidir ve bu noter onaylı taahhütname ile desteklemelidir. Ayrıca, sponsorun mali durumlarını gösteren belgeler ile mesleki belgeleri de eklenmelidir.
Çalışanlar için: Son 3 aya ait maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli);
Emekliler için: Emeklilik cüzdanı ve emekli maaşı hesap dökümü (imzalı ve kaşeli);
Başvuruda bulunan kişinin üzerine varsa tapu ve diğer ek gelirler de belgelerle kanıtlanmalıdır.
6. Vize Talep Dilekçesi – Başvuran kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alacağı, yetkili bir kişi tarafından Polonya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış, seyahatin tarihi ve ayrıntılarını belirten, kişinin şirketteki pozisyonuna dair bilgileri içeren ve kişinin seyahat sonrasında işine geri döneceğini taahhüt eden, imzalı ve kaşeli olmak üzere şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe veya işveren mektubu/izin belgesi.
Emeklilerin bu dilekçeyi kendileri yazıp imzalamaları gerekmektedir.
Polonya’nın ardından diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılacaksa, bu ülkelerle ilgili seyahat planları da ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.
7. Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait belgeler – Vergi Levhası; Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopileri.
8. Mesleki Belgeler – SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü.
Öğrenciler için: Öğrenci belgesi aslı.
9. Seyahat Belgeleri – Polonya’da kalınacak otel için yapılmış olan rezervasyon ile gidiş-dönüş uçak biletleri veya rezervasyonları sunulmalıdır.
10. Seyahat Sağlık Sigortası – Seyahat tarihlerinin tamamını kapsayacak şekilde, en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Polonya Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu

Polonya kısa süreli (90 günü aşmayan) vize başvurularınızı konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerinden size en yakın olanında gerçekleştirebilirsiniz.
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Ankara – Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Cumhuriyet Cad. No: 193 Kök Apt. Harbiye
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İstanbul – Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 31 Euro İş Merkezi B Blok 34662 Altunizade
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), İzmir – Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Bursa – Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global), Gaziantep – İncilipınar Mah. C Nolu sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil
Polonya Vize Başvuru Merkezi (VFS Global),Antalya – Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa
Randevu almak için web sitesini ziyaret edebilir ve size uygun olan gün ile saati seçebilirsiniz.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesi için konsolosluk tarafından belirlenen işlem süresi 15 gündür ve bu işlem süreci en fazla 30 güne kadar uzayabilmektedir. Bunun nedeni, başvuru yaptığınız tarihlerin herhangi bir resmi tatile (Türkiye veya Polonya için) denk gelmesinden veya konsoloslukta yoğunluğun yaşandığı bir dönem olmasından kaynaklanabilir. Vize merkezleri aracılığı ile yapılan başvurularda da evrakların konsolosluğu gönderilmesi süreyi uzatabilmektedir. Ayrıca, tüm evraklarınızın eksiksiz hazırlanıp teslim edilmesi halinde bile konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda ek belge talebinde bulunabilmektedir.