Tacikistan Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tacikistan seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 6 ay 60 günü aşmamak kaydıyla, Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 6 ay 60 günü aşmamak kaydıyla, Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tacikistan seyahatlerinde vizeden muaftır.
 

  • Tacikistan Vize İşlemleri Hakkında;
  • Tacikistan’a yapacakları seyahatlerinde, T.C. Diplomatik Pasaport sahipleri, Tacikistan’a giriş tarihinden itibaren 90 gün süre ile ikamelerinde vizeye tabi değildirler. T.C. Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise Tacikistan’a yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde, 6 ay içerisinde 60 günü geçmemek kaydıyla ziyaretlerinde vizeden muaftırlar. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidirler. Ayrıca, Tacikistan Cumhuriyeti’nde akredite diplomatik, konsolosluk veya uluslararası örgütler nezdindeki dış temsilciliklere atanan; Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları görevleri süresince, Tacikistan'a giriş-çıkışlar ve ya transit geçişlerinde vize almaktan muaftırlar. Bu vize muafiyeti uygulaması, T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerinin aile fertlerini de kapsar.