Türkmenistan Vizesi

Türkmenistan Vizesi Nasıl Alınır? 

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) hamilleri Türkmenistan’a seyahat edebilmek için vize almak zorundadır. Türkmenistan vizesinin Türkmenistan’ın dış temsilciliklerinde veya sınır kapılarında alınabilmesi için, Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi tarafından düzenlenen resmi davetiyenin gösterilmesi gerekmektedir. Türkmenistan’a seyahat etmek isteyen kişi hakkında davetiyenin düzenlenebilmesi için, Türkmenistan’da resmi veya özel kişi veya kuruluşlar tarafından Türkmenistan Göçmenler Dairesi’ne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Türkmenistan vizesi hakkında en önemli konulardan birisi de şudur: Kişinin Türkmenistan vizesi alabilmiş olması, Türkmenistan’ın tamamını seyahat edebileceği anlamına gelmez. Özellikle Daşoğuz vilayeti ve sınır bölgeler olmak üzere, bu yerlere seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının davetiye başvurusu sırasında bu durumu Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi’ne bildirmeleri gerekmektedir. 

Türkmenistan Vizesi Gerekli Evraklar ve Başvuru Formu 

  • Pasaportun orijinali

  • Pasaportun renkli fotokopisi

  • Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden alınan resmi davetiyenin orijinali (Renkli fotokopisi de kabul edilmektedir; fakat eğer vizenin sınır kapısından alınması planlanıyorsa davetiyenin orijinali gerekmektedir. Vize nereden alınırsa alınsın, her ihtimale karşı, davetiyenin orijinalinin başvuru sırasında yanınızda bulunmasında yarar vardır.)

  • Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş vize başvuru formu (Pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalanmalıdır.)

  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 3x4 cm ebatlarında iki adet vesikalık fotoğraf 

Türkmenistan vize ücreti, talep ettiğiniz vizenin uzunluğuna ve vize acilliğine göre değişmektedir. Ağustos 2017 verilerine göre, 10 günlük normal Türkmenistan vizesi 35 dolarken, 10 günlük acil Türkmenistan vizesi 55 dolardır. Bir yıllık normal vize ücreti ise 385 dolardır. Konsolosluk tarafından belirlenen bu ücretler, başvuru sırasında gerekli evrakların tesliminden sonra ödenmelidir.

 

Türkmenistan Vizesi Başvuru Merkezi ve Randevu 

Vize başvuruları kişisel olarak Türkmenistan Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Konsolosluk pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri 09.00-12.00 arası vize başvurularını kabul etmektedir. Çarşamba günü vize başvuru kabulü alınmamaktadır.
 
Konsolosluğun vize için telefonla iletişim saatleri ise 14.00-17.00 arasıdır. Telefon numarası: 0(212) 662 02 21/22/23
 
Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu: Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. No:13, Yeşilköy, İstanbul
 
Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği: Kazım Özalp, 06700 Çankaya/Ankara

Türkmenistan İzmir Fahri Konsolosluğu: Cumhuriyet Bulvarı No.77 İzmir   

Türkmenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Türkmenistan vizesi için gerekli belgeleri verip başvurunuzu yaptıktan sonra vize durumunuzun sonuçlanması 10-15 günü bulmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre artabilir ya da daha az yoğun bir dönemde başvuru yaptıysanız daha kısa bir zaman zarfında işlemleriniz sonuçlanabilir. Türkmenistan vizesinin acil uygulaması ile daha fazla para ödeyerek işlemlerinizi hızlandırmanız mümkündür.