Wewak Genel Bilgiler / Rehber

Wewak, Okyanusya’da bir ada ülkesi olan Papua Yeni Gine’nin Doğu Sepik eyaletinin başkentidir. Yeni Gine Adası’nın kuzey sahilinde yer alan kentte son sayımlara göre 25 bin insan yaşamaktadır. Nüfus bakımından ülkenin en kalabalık altıncı kenti olan Wewak’ta en çok konuşulan diller İngilizce ve resmi dil olan Tok Pisin’dir.

Acıyla dolu bir tarihe sahip olan kent, 2. Dünya Savaşı sırasında Japon üslerinden birine sahipti. Amerikalı ve Avustralyalı kuvvetler tarafından 1943’te tekrarlanan bombalama olaylarına maruz kalmıştır. Şehrin bombalanan kısmı batısındaki yarımada olan CapeWom’du. Cape Wom’da şimdilerde evler ve küçük anıtlar bulunmaktadır. Japonların üs olarak kullandığı bölge ise WewakUluslararasıHavalimanı olarak hizmet veriyor.

Kentin eski merkezi küçük bir yarımadada bulunuyor. Wewak’ın geri kalan kısmı ise kıyı dağları ile okyanus arasında kalan düzlük bölgede yer alıyor. Küçük bir kasabayı andıran bu şehirde çoğu hizmet merkezde yoğunlaşmışsa da kıyıya yayılan bölgelerde de birkaç tesis bulmak mümkün. Turizm açısından değerlendirildiğinde Wewak, Sepik Nehri’ni ziyaret etmek isteyenler tarafından nehre bir erişim noktası olarak görülüyor. Sepik Nehri üzerindeki Angoram, Timbunke ve Pagui köylerine engebeli yollarla bağlıdır. Wewak yakınlarında, teknelerle bir saatten az sürede ulaşılabilen dört ada vardır. Gezginlerin çabalarına değecek güzellikteki bu adalarda şehirdekilerden çok daha güzel kumlu plajlar bulunuyor. Mushu, Kairu, Yuo ve Karasaw adalarının tümünde konaklayabileceğiniz bungalovlar bulunmaktadır.


Wewak Nerede?

Okyanusya’da bir ada ülkesi olan Papua Yeni Gine’de bulunan Wewak, ülkedeki Doğu Sepik eyaletinin başkentidir. Bismarck Denizi’ne kıyısı olan bu küçük sahil kasabasının başkent Port Moresby’e uzaklığı 759 kilometredir.

Wewak Gezilecek Yerler

Palmiyelerle dolu sahillere sahip olan Wewak’ta doğal güzellikler ve tarihî olaylara şahitlik etmiş bölgeler en turistik alanları oluşturuyor. Japonların teslimiyet anlaşmalarını imzaladığı Cape Wom, birbirinden ilginç gemi batıkları kalıntıları ve Wewak’taki yarımadaların muhteşem sahilleri gezmek isteyeceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Cape Boram
Cape Boram’da, ana iskelenin yakınında 1959 yılındaki gemi kazasının ana aktörü MV Busama’nın kalıntılarını görebilirsiniz. Biraz daha aşağılarda Kreer’de ise Tayvanlı bir balıkçı çöplüğünde ahşap gemi enkazını görebilirsiniz. Kreer Market ile hastane arasındaki plajda da Japonların karaya attığı mavnalara şahit olabilirsiniz. Wewak’ta okyanusta yüzme deneyimi yaşamak isteyenler Cape Boram’daki plajı tercih edebilir. Havalimanına kadar uzanan bu plaj nazik dalgaları ve temiz kumlarıyla ünlüdür.

Japon Barış Anıtı Parkı
Japon Barış Anıtı Parkı çok sayıda askerin öldüğü bir toplu mezarı temsil ediyor. Daha sonra askerlerin cenazeleri mezarlıktan çıkarılmış Japonya’ya götürülmüştür. Burada bir anıt ve balık göleti göreceksiniz. Papua Yeni Gine’nin resmi dili olan Tok Pisin dilinde ‘peace’in anlamını karşılayan bir kelime olmadığı için burayı yerel dilde balık anlamına gelen ‘pis’ kelimesiyle tanımlıyorlar.

Muschu ve Kairuru Adaları
Wewak’a yakın adalardan Muschu ve Kairuru doğaseverlerin ilgisini çekecek destinasyonlardandır. Bu adalara postanenin yanındaki iskeleden kalkan küçük teknelerle veya görev teknesi Tau-K aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Çarpıcı manzaralara sahip Kairuru Adası neredeyse 800 metre yüksekliğindedir. Ziyaretçilerine bir dizi aktiviteyi yapma fırsatı tanıyan Kairuru’da kaplıcaları ve şelaleleri gezebilir, şnorkelli yüzme etkinliklerine katılabilirsiniz. Her iki adada da konaklama tesisleri mevcuttur.

Cape Wom
Cape Wom, Wewak’taki Bismark Denizi’nin Dogreto Koyu’na bakan bir yarımadadır. Wewak’tan 14 kilometre uzaklıktaki bu yerin tarihî bir değeri bulunuyor. 2. Dünya Savaşı’nda Japon hava üslerinden biri burada bulunduğu için birçok kez bombalanmıştır. Savaşın sonunda 13 Eylül 1945 tarihinde Japonlar teslimiyet belgelerini burada imzalamıştır. Savaş dönemine ait birçok serginin bulunduğu müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Cape Wom’un batı tarafı şnorkelle yüzmek için oldukça ideal bir bölgedir.


Wewak’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Papua Yeni Gine arasındaki mesafe binlerce kilometreyi geçtiği için direkt uçuş bulunmamaktadır. Bir veya iki aktarmalı uçuşların ardından ülkenin başkenti Port Moresby’e ulaşabilirsiniz. Tek aktarmalı uçuşlar genellikle Filipinler üzerinden gerçekleştirilirken, çift aktarmalı olanlar ise Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi Orta Doğu ülkeleri ve tekrar Filipinler üzerinden gerçekleştirilir. Uçak yolculukları 22 saatten 40 saate kadar sürebilir. Başkent Port Moresby’den Wewak’a gitmek için de hava yolunu kullanmalısınız. İki kent arasında doğrudan gerçekleştirilen uçuşlar 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Wewak ile İlgili

Wewak Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.8oC
  • Şub 26.6oC
  • Mar 26.3oC
  • Nis 26.6oC
  • May 26.7oC
  • Haz 26.7oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26.1oC
  • Eyl 26.1oC
  • Eki 26.6oC
  • Kas 26.7oC
  • Ara 26.6oC

Kısa Kısa