Al-Mukalla Genel Bilgiler / Rehber

Yemen’in Hadramut ilinin yönetim merkezi olan Al Mukalla ülkedeki en büyük üçüncü limana sahiptir. Güney Arap bölgesinin en büyük valiliği olan Al Mukalla Yemen’in en büyük beşinci şehirdir. Petrol ve doğal gaz kaynakları ile önemli bir konumda bulunan Al Mukalla aynı zamanda ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biridir. Yaklaşık 350 bin kişinin yaşadığı Al Mukalla 1305 yılında ilk kurulduğunda küçük bir balıkçı kasabasıyken şimdilerde ülkenin ekonomik gücü en yüksek şehirlerden biri olarak gösterilmektedir. Kurulduğu ilk zamanlar Umman’ın bir parçasıyken daha sonra Yemen topraklarına dâhil olmuştur.

Liman kenti olması sayesinde her yıl binlerce geminin uğradığı Al Mukalla başta Aden Körfezi, Hint Okyanusu ve uluslararası nakliye hatlarına yakınlığı ile de avantajlı bir konuma sahiptir.

Al Mukalla Nerede?

Yemen’in güney kesiminde yer alan Al Mukalla Umman Denizi’nin Aden Körfezi kısmındadır. Umman ve Suudi Arabistan’a bağlanan karayolları sayesinde bölgesel ticaret merkezi olmayı başaran Al Mukalla, Hadramut Sahil Bölgesi’nin başkentidir.

Al Mukalla’ya Nasıl Gidilir?

Riyan Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 30 kilometrelik mesafededir. Felix Airways ve Yemenia başta olmak üzere birçok firmanın uçuş gerçekleştiği havalimanından şehir merkezine ortalama bir saate ulaşım sağlamak mümkündür. Dubai, Abu Dabi,Cidde gibi şehirlerden Al Mukalla’ya haftalık uçuşlar yapılmaktadır. Yıl içerisinde pek çok cruise gemisi de Al Mukalla’ya seyahat düzenlemektedir.

Al Mukalla’ya Ne Zaman Gidilir?

Çöl iklimine sahip olan Yemen genelinde olduğu gibi Al Mukalla’da da yaz ayları aşırı sıcak geçer. Çöl rüzgarlarının da sıklıkla yaşandığı yaz aylarında sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkarken şehri ziyaret etmek için en ideal dönem ekim - mayıs ayları arasıdır. Yazın giderseniz kendinizi güneşten koruyabileceğiniz ürünleri yanınızda bulundurmanızı ve susuz kalmamanızı tavsiye ederiz.

 

Al Mukalla Gezilecek Yerler

Orta Doğu coğrafyasını yakından tanımak isteyenler için Al Mukalla en ideal adreslerden biridir. Yemen’in güney sahilindeki ikinci büyük şehir olan Al Mukalla tarihî liman şehirlerindendir. Eski şehir merkezi Hayy al Bilad, Hafat al Harah, Barra al Sidah, al Sharj ve al Dis olmak üzere beş farklı mahalleden oluşmaktadır. Dağların dibinde inşa edilen eski kentin Kasadi emirliğinin hâkimiyetinin başlangıcında, 18. yüzyılın başlarında kurulduğu düşünülmektedir.

Şehrin kalbine giden yol, göçmen ailelere sığınak sağlayan “arish” adı verilen geçici yapılarla kaplıdır. 1935 yılında Sultan Umar bin Awad’ın anısına inşa edilen Umar Camii ve Fort Al-Ghwayzi Saray Kalesi gezilecek yerler arasında yer alır. Al Ana Liman bir zamanlar varlıklı tüccarların yaşadığı üç katlı evlerden oluşurken şimdilerde şehrin ticaret merkezi olarak öne çıkmaktadır. 1925 yılında inşa edilen Quaiti Palace Museum şehirde öne çıkan bir diğer yerdir. Müze gezmeyi seviyorsanız Mukalla Museum’u da listenize ekleyebilirsiniz. Burada aynı zamanda günün her saatinde sahil boyunca keyifle yürüyüş yapabilir, eşsiz gün batımı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Al Mukalla’da Nerede Kalınır?

Al Mukalla’da konaklama seçenekleri sınırlı olsa da temiz ve konforlu oteller mevcuttur. Şehirdeki en iyi otel Ramada Al Mukalla’dır. Merkezin birkaç kilometre uzağında bulunan otel özel plajı ve yüzme havuzu ile misafirlerine kusursuz bir seyahat deneyimi yaşatmaktadır. Bütün odaları deniz manzaralı olan otelin gecelik konaklama ücreti iki kişilik bir oda için ortalama 500 TL’dir. Hadhramaut Hotel şehrin doğusunda yer alan konaklama tesislerinden biridir. Özel havuzu bulunan otel Riyan Uluslararası Havalimanı’na arabayla 25 dakika uzaklıktadır. Otelin konaklama ücreti çift kişilik oda için gecelik 350 TL’dir. Daha uygun fiyatlı konaklama seçeneği için merkezdeki Al-Salama Otel’i tercih edebilirsiniz.

Yemen Vizesi

Yemen seyahati yapmak isteyen T.C. vatandaşlarının Yemen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri ise Yemen vizesinden muaftır. Vize muafiyeti bulunan kişilerin pasaportlarının en az 6 ay geçerliliğe sahip olması zorunludur.

Yemen Para Birimi

Yemen’in resmi para birimi Yemen riyali’dir. 1 Yemen riyali yaklaşık olarak 0,22 TL’dir.*
*Kur bilgisi Kasım 2018’de güncellenmiştir)

Al-Mukalla ile İlgili

Al-Mukalla Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 25oC
  • Nis 27oC
  • May 28oC
  • Haz 30oC
  • Tem 29oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa