Google+

Arama formu

Christchurch Mutfağı

İklimi ve verimli toprakları sayesinde bir tarım ülkesi olan Yeni Zelanda’da hayvancılık da oldukça gelişmiştir. Geniş çayır ve otlak alanları sayesinde koyun ve sığır yetiştiriciliğinde dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Tam da bu sebepten ötürü Yeni Zelandalılar dünyada en fazla et tüketen ülkeler arasında yer alır. Klasik et ürünlerinin yanı sıra geyik eti de tüketilir.

Çevresi tamamen okyanusla çevrili olan ülkede balıkçılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Snapper, Grouper ve John Dory gibi çok çeşitli balıklar bulunurken, mevsimlik ringa balığı, istiridye ve karavide yoğun olarak tüketilir.

Yeni Zelandalılar, genellikle et ya da balık ile sebze türlerini öğünlerinde dengeli olarak tüketir. Akşam yemeği genellikle ana öğün olarak düşünülür. Yerel olarak üretilen ve “kumara” denilen tatlı patatesi çok severler. Yeni Zelanda, Brie, camembert, blue de bresse ve montagne blue gibi Fransız tipi peynirlerde de üne sahiptir.

Yeni Zelanda’ya özgü, artık millileşmiş geleneksel tatlısı “pavlova”, altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve krema ile kaplanmasıyla hazırlanır. Bu tatlı türü, Yeni Zelanda ve Avustralya ile bir çekişme konusudur. Her iki ülke de bu sevilen tatlıyı ilk kez kendilerinin bulduğunu iddia etmektedir.

Yeni Zelanda, mutfağında yerli ve yabancı kültürlere ait çok çeşitli yemek çeşitliliği de vardır. Özellikle İngiliz mutfağı ile büyük benzerlikler görülür. Restoran menülerinde kuzu eti, biftek ve domuz eti olmazsa olmazlardır. Bunlar pay çeşitlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Cips şeklinde tüketilen kumara ve ilk kez 1. Dünya Savaşı döneminde yenmeye başlanan sert Anzak bisküvileri de ülkede çok yaygındır.

Maorilerin yemek kültürü ise biraz daha farklılık gösterir. “Kaimona” adını verdikleri en ünlü yöresel yemeklerini karavide, istiridye, yeşil midye ve kıyıya yakın gezen balıklarla hazırlarlar.

Dünyada şarap üretimi yapılan en güneydeki ülke unvanını elinde bulunduran Yeni Zelanda, 1970'lerden itibaren yapılan bilinçli yatırımlarla ve ileri teknoloji sayesinde üretilen kaliteli kitle şaraplarıyla da ünlüdür. Merlot, Chardonnay, Pinot Gris and Noir ve Sauvignon Blanc gibi üretimler mevcuttur. Ülkede şarap kadar biranın da hatırı sayılır bir konumu vardır. Yerel üretim biralardan mutlaka denenmeli.

Popüler restoranlar

Pescatore, Saint Germain, Curator's House, Harlequin Public House, Fiddlesticks Restaurant and Bar, Dux Dine.

Bahşiş

Yeni Zelanda’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.