Google+

Arama formu

Boa Vista Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boa Vista, Atlas Okyanusu’nda volkanik kökenli 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Yeşil Burun Adaları’nın (Cape Verde) Santiago ve Santo Antao’dan sonra en büyük üçüncü adasıdır. 

Boa Vista Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iberostar.com

Boa VistaAtlas Okyanusu’nda volkanik kökenli 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Yeşil Burun Adaları’nın (Cape Verde) Santiago ve Santo Antao’dan sonra en büyük üçüncü adasıdır. 620 kilometrekare yüzölçümüne sahip adanın en gelişmiş yerleşim bölgesi, kuzeybatı kıyısındaki Sal Rei’dir. “Boa Vista” Portekizce dilinde “güzel manzara” anlamına gelmektedir. Caretta carettaları, bir diğer adıyla sini kaplumbağası, plajları ve kumullarıyla ünlü Boa Vista, son yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. 

1456 yılında Portekizliler Yeşil Burun Adalarına geldiğinde adalarda yerleşim yoktur. Zaman içinde adalar, Afrika anakarasına yakınlığı sebebi ile önemli bir liman ve köle ticareti merkezi haline gelmiştir. Bugün Yeşil Burun Adaları’nda yaşayan halkın kökleri Afrikalı kölelere ve Portekizli yerleşimcilere dayanmaktadır. Yeşil Burun Adaları, 1975 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Kurak iklim ve sınırlı doğal kaynaklar sebebiyle günümüzde de adaların ekonomisi tamamıyla dış ülkelere, özellikle Portekiz ve İspanya’ya bağımlıdır. Ülke sürekli olarak göç vermektedir. Günümüzde Yeşil Burun Adaları nüfusunun yüzde 71’i melez, yüzde 28’i Afrikalı ve yüzde 1’ini Avrupalılardır.

Tanıtıcı Video: