Google+

Kos

Kos - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon11℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon12℃
Ülke: Yunanistan Nüfus: 33,388 Resmi Dil: Yunanca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 3.34 (Türkiye: $ 3.87)

Kos Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kos, diğer adıyla İstanköy adası, Bodrum ve Turgutreis’ten feribotla yarım saatte geçebileceğiniz şirin mi şirin bir Yunan adasıdır. Ege Denizi'ndeki 12 Adalar'ın en büyük üçüncü adasıdır.

Özellikle Haziran-Ağustos aylarına denk gelen yaz döneminde temiz plajları ve göz alıcı koyları ile turistlerin ilgisini çeker. Beyaz binaların çevrelediği dar sokaklarında yürürken tarihi yapıları ve kalıntıları keşfetmek keyif vericidir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yunanistan’ın doğusunda, Türkiye’nin batı kıyısında kalan Kos, Ege Denizi’ndedir. En yakınındaki ada Kalymnos’tur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Kos Adası'nın para birimi Euro'dur (EUR).

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Kos'un resmi dili Yunanca'dır. Ülkede bunun dışında Türkçe, Bulgarca ve Slav dili de konuşulmaktadır.

Kos (GMT+2) ile Türkiye (GMT+2) arasında saat farkı yoktur.

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS, GREECE
Telefon: 00 30 210 726 30 00
Faks: 00 30 210 722 95 97
embassy.athens@mfa.gov.tr
http://atina.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Yunanistan


 

Akdeniz ikliminin görüldüğü adada kış mevsiminde bile ılık bir hava yaşanmaktadır. Yaz mevsimleri ise oldukça sıcak geçer. Fakat örneğin Bodrum’a göre sıcaklık birkaç derece düşük olmaktadır.

Mart ya da Nisan ayında yaz sezonunun açılmasıyla kalabalıklaşmaya başlayan ada, Ekim ayından sonra sakinleşmektedir. Kış aylarında yerel halkın da adayı terk etmesiyle Kos, oldukça ıssızlaşmaktadır. Adayı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Çoğunlukla her bütçeye uygun olan otellerin yer aldığı Kos Adası’nda oldukça lüks oteller de bulunmaktadır. Merkezden uzakta yer alan çok lüks bir otelde de konaklayabilir, çok az bir miktar karşılığında merkezin kalbinde şirin bir butik otel de bulabilirsiniz.
 

Kos Otelleri
 

Genel olarak yürüyüşlerin yapıldığı sahil kenarında, yeşilliklerin içerisinde, merkezinde, ara sokaklarında biraz daha uzak koylarında veya saklı köşelerinde oteller, evler, butik konaklama seçenekleri bulunabilmektedir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kos otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Kos'a Türkiye'den gitmek için en kolay yol Marmaris ve Bodrum’dan kalkan feribotları kullanmaktır. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Ayrıca Piraeus, Rodos, Patmos, Leros, Kalymnos ve Santorini adalarından da feribot seferleri mevcuttur.

Bunun dışında Kos'ta Antimachia kasabasının yakınında bir havalimanı bulunmaktadır. Atina'dan günlük uçuşlar yapılmaktadır. 

Kos AdasıBodrum’dan Yunan Adaları’nı ziyaret etmek isteyenlerin kısa bir deniz yolculuğu ile ulaşabildiği favori adasıdır. Temiz ve hareketli plajları, bembeyaz yazlık evleri, sokaklarını çevreleyen tarihi ile sevilen ada, Hipokrat’ın evi olarak da bilinmektedir.

Birçok plajda, kafede ve parkta vakit geçirebileceğiniz Kos, konaklama konusunda da birçok seçenek sunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlı oteller bulunabileceği gibi lüks otel seçenekleri bulmak da mümkündür.
 

Kos'ta Nerede Kalınır? 
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kos otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Kos onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kos Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Kos Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kos Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kos Otelleri


 

Küçük bir yer olan Kos'ta ulaşım için bisiklet, otobüs, taksi ve kiralık araçları kullanmanız mümkündür. Düz bir yapıya sahip olduğundan dilerseniz yürüyerek de bazı kısımlarını gezebilirsiniz. Eğer bisiklet kiralamak isterseniz çarşı içinde pek çok mağaza ile karşılaşacaksınız. Günlük ya da haftalık kiralamalar yapabilirsiniz.

Kos'un merkezinde otobüsler çalışmamaktadır. Ancak diğer turistik kasabalarına otobüsle ulaşım mümkündür. Liman ve çarşı alanında kalkış merkezleri bulunmaktadır.

Şehirde taksi hizmeti de mevcuttur. Ancak pek çok adada olduğu gibi burada da taksi fiyatları yüksek olduğundan çok tercih edilmemektedir.

Antimachia kasabası yakınlarındaki havaalanından merkeze ulaşım için otobüsleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz havalimanından araç kiralamak da mümkündür.

 

Masmavi doğası, tertemiz havası ve geçmişten gelen mirasları ile Kos, gezilip görülmesi gereken bir çok yere ev sahipliği yapmaktadır. Köklü geçmişi sayesinde pek çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan Kos'taki bu alanları gezerken Antik Yunan döneminde insanların nasıl bir hayat sürdüklerine de şahit olacaksınız.

​Asklepion

1106 Kas 2016Gezilecek Yerler

​Asklepion

1902 yılında Alman arkeolog Herzog, tarihi verilerin izini sürerek keşfetmiştir Asklepion Antik Şehri’ni. Kos şehir merkezine 5 km uzaklıkta, şehre hakim bir tepe üzerinde konuşlandırılmıştır. Burayı gezerken, bir yandan da harika panoramik bir ada manzarasının da keyfini çıkarabilirsiniz.

Kos’ta görülebilen en güzel antik bölgelerden biri olan Asklepion Antik Şehri, tıp ve sağlık Tanrısı Asklepios’a adanmış eski dönem hastanesi olduğu söylenebilir. O dönemde yıllar içinde çevresine eklenen kaplıca, hamam, kütüphane ve eğitim sınıfları ile bir kompleks haline getirilmiştir.

MÖ 357 yılında inşa edilen kompleks, zaman içerisinde Antik Yunan’ın dört bir yanından şifa arayanların geldiği bir merkez haline gelmiştir.
Tıp ilminin kurucusu sayılan Kos doğumlu Hipokrat, buradaki Asklepion’da eğitim görmüştür.

Her ne kadar bu tarihi kompleks yüzyıllar içerisinde depremlerden zarar görmüş olsa da, halen ihtişamını korumaktadır. Üç taraça, yani teras üzerine kurulmuş olan yapıları ve bölümleri görülebilmektedir.

Birinci terasın tıp okulu olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Güney kısmında hastalar ve yakınları tarafından kullanılan ve MS 3. yüzyıla ait olduğu düşünülen kemer altı biçimli Roma hamamları yer almaktadır.

İkinci teras, yapının en eski kısımlarından oluşmaktadır. Hastaların istihareye yatarak Tanrı Asklepios’u rüyalarında görmeyi umdukları “Avato” bölümü de buradadır. Ortada kısımda sunağın her iki yanında yer alan tapınaklar ile MÖ 2. yüzyıla ait Apollo tapınağının restore edilmiş kolonları görülebilmektedir. En üstte yer alan üçüncü terasta ise Asklepion Tapınağı’nın kalıntıları vardır.

-

Kos lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Agios Ioannis Luxury Apartment, Michalis Studios & Apartments, Ta Spitakia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Agela Hotel & Apartments, Eftihia Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Villa Fotaki, Jacksons Luxury Suites, Athina Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kos aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

​Şövalyeler Kalesi

806 Kas 2016Gezilecek Yerler

​Şövalyeler Kalesi

14. yüzyılda Saint John Şövalyeleri tarafından stratejik noktaları kontrol altına alabilmek amacıyla liman girişine inşa edilmiştir Şövalyeler Kalesi. Türkiye’deki Bodrum Kalesi ile neredeyse karşılıklı durumdadır.

Şimdilerde Şövalyeler Kalesi olarak anılan kale, eskiden Neratzia ismiyle de anılıyordu. O dönemde aslında ana karaya bağlı olmayan küçük bir ada üzerine kurulan kale, şimdilerde Foinikes Caddesi üzerinde yapılmış olan bir köprü ile ana karaya bağlı durumda bulunuyor.

Hospitalier Şövalyeleri'ın Büyük Ustadı Fulk de Villaret tarafından dört kuleli kale, şimdilerde iç kale olarak görülüyor, 1380 yılında yapılmıştır. Ardından hem Osmanlı hem de korsan saldırılarına karşı daha kuvvetli olunabilmesi için, sonraki şövalyeler tarafından 1500’lerin başında kale genişletilerek güçlendirilmiştir ve Akdeniz’in en güçlü kalelerinden biri haline getirilmiştir.

Birbirinden derin bir hendek ile ayrılan iç ve dış kale yine bu hendek üzerindeki açılıp kapanabilen bir köprü ile birleştirilmektedir. Kalenin yapım aşamasında adadan çıkartılan taşların yanı sıra harabelerden toplanan sütunlar da kullanılmıştır. Kale duvarlarının üst kısımlarında kalenin yapımına katkıda bulunan şövalyelere ait armalar görülebilmektedir. 

Şövalyeler Kalesi, Rodos ve Kos’un 1523’te Osmanlılar tarafından ele geçirilmesinden 1912 yılına kadar Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

-
Kos şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kos: 4WD Aracın Yarım Gün Sürüşü Macerası (40 €), Rodos: Diagoras Havaalanı Özel Otel Transfer (40 €), Bodrum Pazar ziyaret ve Cooking Class (85 €), Bodrum 5 Günlük Paket Tur (268 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Kos Agora Harabeleri

1006 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kos Agora Harabeleri

Agora, kelime anlamı olarak “çarşı” demektir. Yani agoralar, Antik Yunan şehirlerinin merkezlerini oluşturmuşlardır. Bu dönemde agoraların içine dini ve idari binalar da inşa edilirdi. Tam da bu sebepten agoralar genel anlamda o dönemin günlük yaşantısını en iyi anlatan alanlar olarak görülmektedir.

Kos Agorası da konum anlamında olabilecek en iyi alana, limana inşa edilmiştir. Bu durum, MÖ 366 yılında şimdiki liman çevresinde bir kaç yönetim binası ve tapınak inşaası ile başlamıştır. Zaman içerisinde başka tapınaklar, hamamlar, dükkanlar ve evler inşa edilmiştir. Günümüzde kalıntı olarak görülebilen Kos Agora Harabeleri de bu yaşamın izlerini taşımaktadır.

Bu alanın kuzey kısmında Afrodit Tapınağı, küçük bir Herkül Tapınağı ve 5. yüzyıldan kalma bir Hıristiyan bazilikasının kalıntıları mevcuttur. Ayrıca kazılar sırasında bir Hipokrat heykeli ile MÖ 3. yüzyıla ait yer mozaikleri de bulunmuştur. Kazılarda çıkan değerli eserlerin bir kısmı Kos Arkeoloji Müzesi’nde görülebilmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.


 

Ege mutfağına çok benzeyen Yunan mutfağında, neredeyse tüm yemekler zeytinyağıyla yapılır. Taze sebze-meyveleri, doğal otları, peynir çeşitleri ve mezeleri ünlüdür. Soğan, sarımsak, kekik ve limon bolca kullanılır. Türlü taze balığın yanı sıra ahtapot ve karides çeşitleri de vardır.

Kos'ta da özellikle ahtapot ve kalamar gibi deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. Kos'a özgü en değişik tat ise tatlı domates reçelidir.

Possa, keçi peynirinin kırmızı şarapta bekletilmesiyle oluşan, değişik ve yöreye özgü bir lezzettir. Güneşte kurutulmuş ahtapot, kızartılmış peynir olan saganaki, Greek salata, kalamar dolma ve üzerinde peynir eritilmiş patlıcan musakka en sevilen tatların başındadır. Cacıki, sucuki, kadayıfi, baklava, musakka ya da fava gibi aşina olduğumuz tatları da restoranlarda görmek mümkündür.

Hipokrat, şarabın antioksidan etkilerini anlatır ve şekerinin baskın olması için şarabı deniz suyu ile karıştırarak yaparmış ve Hipokrat'ın bu formülü Kos adasında yapılan şaraplarda halen uygulanmaktadır.

Popüler Restoranlar
Mummy's Cooking Restaurant, Restaurant Alexandros, Taverna Antonas, Aegean Restaurant, Posidonia Restaurant.

Bahşiş
Otel görevlileri ve taksiciler bir miktar bahşiş beklerler fakat restoranlarda bahşiş bırakılması beklenmez.

 

Kos'ta hareketli bir gece hayatı vardır. Tek yapmanız gereken, liman bölgesine inip seslerin nereden geldiğini takip etmektir. Bu bölgedeki mekanların çoğu birbirine benzer, sadece isimleri değişiktir, diyebiliriz. Çoğunda dışarıda oturmak için güzel alanlar mevcuttur.

Eğer canlı müzik dinlemek isterseniz Apoplous'u tercih edebilirsiniz. Hipokrat Ağacı'nın karşısındaki Platanos'ta da canlı müzik yapılmaktadır. Ve bu mekanın hemen karşısında Barlar Sokağı başlar. Burada farklı zevklere hitap eden bar, disko ya da taverna bulmanız mümkündür. 

Dolphins Meydanı'nda yer alan Fashion Club, Kos'un en hareketli mekanlarındandır. Gece boyunca ışık ve lazer şovlar devam eder. Akti Zouroudi'de iki popüler gece kulübü vardır: Heaven ve Calua.


 

Kos'ta alışveriş yapabileceğiniz en meşhur yer Belediye Pazarı'dır. Kos’a özgü yiyecek, içecek ve hediyelik eşyaların satıldığı pazar, Elefterias Meydanı’nda bulunmaktadır. En zengin alışveriş olanakları ise Kos’un eski şehir merkezi ve çevresindedir. Appelou ve Ifaistou sokaklarında pek çok turistik mağaza yer almaktadır.

Pek çok Ege şehri ya da kasabasında olduğu gibi Kos'tan kaliteli zeytin ve zeytinyağı almak mümkündür. Bunun için dükkanlar ya da yerel halkın açtığı tezgahlar tercih edilebilir. Bunun dışında bal ve adaya özgü domates reçeli de alınabilir. Ayrıca geleneği antik çağlara kadar uzanan seramik ve porselen ürünler, ahşap işçiliği ile hazırlanan Bizans ikonaları, deri ürünler, geleneksel dokumalar ve dantel işleri, tarçın şurubu (kanelada) ya da şaraplı peynir (tiri tis posas) dükkanlar da karşınıza çıkabilecek diğer ürünlerdir.

 • St Georges Günü (23 Nisan)
 • Whitebait Müzik ve Dans Festivali (Ekim)
 • Hipokrat Festivali (Temmuz-Ağustos)
 • Şarap Festivali (Ağustos'un ilk haftası)
 • Balık Festivali (Ağustos)
 • Bal Festivali (Ağustos'un ilk iki haftası)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)
 • Temiz Pazartesi 
 • Bağımsızlık Günü (25 Mart) 
 • Paskalya Yortusu 
 • İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)
 • Kutsal Ruh Yortusu
 • Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)
 • Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık) 
 • Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 199
 • Polis: 100