Google+

Meteora

Meteora - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2.3℃
 • Şubweather-icon3.7℃
 • Marweather-icon6.9℃
 • Nisweather-icon11.6℃
 • Mayweather-icon16.8℃
 • Hazweather-icon21.5℃
 • Temweather-icon24.1℃
 • Ağuweather-icon23.6℃
 • Eylweather-icon19.3℃
 • Ekiweather-icon13.5℃
 • Kasweather-icon8℃
 • Araweather-icon3.9℃
Ülke: Yunanistan Nüfus: 12.000 Dil: Yunanca Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün İklim: Ilıman İklim Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun Big Mac İndex: 3,53$ (Türkiye 3,87$) Unesco Dünya Mirasları Listesi: Meteora tamamen Unesco listesindedir.

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köylerinden oluşan küçük bir şehirdir. Özellikle dik uçurumlara yapılmış tarihi manastırları ve manzarasıyla dikkat çekerken, Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dini bir bölge olarak da bilinir.

Meteora Hakkında Bilinmesi Gerekenler
huffpost.com

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köylerinden oluşan küçük bir şehirdir. Özellikle dik uçurumlara yapılmış tarihi manastırları ve manzarasıyla dikkat çekerken, Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dini bir bölge olarak da bilinir. Meteora tamamen Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Kalambaka ve Kastraki isimli iki kasabadan oluşan Meteora’nın yerel nüfusu 12.000’dir. Teselya Ovası, Pindus Dağları ve Pineios Nehri’nin eteklerinde ki geniş bir vadide bulunur. İsminin anlamı Yunancada “göklerde asılı” ve “göklerdeki” anlamın gelmektedir. Uçurumların üzerine yapılmış manastrılarını görünce bu ismin aslında ne kadar yerinde verildiği anlaşılmaktadır. 

Meteora Yunanistan’ın ortasında, Trilaka şehrinin 25 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır.

Geolocation


kirsehirarenagazetesi.com

Yunanistan’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Meteora’nın resmi dili Yunanca'dır.

Meteora (GMT +2) zaman dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de yaz saati uygulamasıyla bu saat dilimini kullandığından zaman farkı yoktur.


blog.hu

Meteora Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Konum olarak karasal bir bölgede yer alsa da sahip olduğu ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca güneşli bir havası vardır. Kış aylarında bol yağış almaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27-30 derece civarındadır. Meteora’ya Mayıs ve Eylül ayları arasında gidilebilir.

Meteora’ya giderken uçak ile Atina’ya gidebilir, oradan da karayolu veya demiryolu aktarması ile Meteora’ya ulaşabilirsiniz.

Meteora’da konaklayabileceğiniz iki ideal bölge bulunmaktadır. Bunlar Kalambaka ve Kastraki’dir. Eğer konaklamanızı Meteora’nın doğasına uygun bir köy ortamında yapmak istiyorsanız Kastraki’yi seçebilirsiniz. Fiyatlar genel olarak uygundur.

Meteora onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Meteora Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Meteora Otelleri

En Uygun Fiyatlı Meteora Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Meteora Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Meteora Otelleri


meteoratour.com

Meteora küçük bir bölgedir. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer aldığı için tıpkı Türkiye’de Kapadokya’nın olduğu gibi özel bir turizm alanıdır. Oldukça küçük bir dağlık bölge olduğu için toplu taşıma bulunmamakta, dahası gerek duyulmamaktadır. Yürüyerek çok rahat bir şekilde Meteora’yı keşfedebilirsiniz. Manastırlar ve köyler arasında ulaşım için ise minibüsler kullanılmaktadır.

Meteora Gezilecek Yerler
natureflip.com

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köyleri, dik uçurumlarda asılı gibi duran büyüleyici manastırları, tertemiz ve harika doğası ile ziyaretçilerini etkileyen bir yerdir. Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dini bir bölge olarak da bilinir. Meteora ayrıca tamamen Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Meteora Mutfağı
graphicslib.viator.com

Kastraki ve Kalambaka’da birçok otantik restoran ve taverna bulunmaktadır. Özellikle Kastraki’nin ana yolu üzerinde en kaliteli restoranları bulabilirsiniz. Burada ki geleneksel restoranlarda Yunan mutfağının eşsiz lezzetlerini çok uygun fiyatlara yiyebileceğiniz gibi akşamları canlı müzikte dinleyebilirsiniz.

Meşhur yiyecekleri arasında ev yapımı sosisler, kaliteli köy peynirleri, etleri, yoğurt, bal, meyve tatlıları, mayasız üzüm suyu, fındık, şarap ve tsipouro ile yapılan geleneksel soutzouki bulunur. Bu yiyeceklerin birçoğu köylüler tarafından üretilmekte olup lezzetli bir deneyim yaşatmaktadır. Ayrıca Kalambaka ve Kastraki’de ev yapımı kekler ve puding çok meşhur olup mutlaka denenmelidir.

Meteora Gece Hayatı
tripadvisor.com

Santori’nin gece hayatı geleneksel Yunan kültürü ve yerel kültürün etrafında şekillenmiştir. Eğlence mekânları Kastraki ve Kalambaka gibi başlıca bölgelerde yoğunlaşmış olan meyhaneler, tavernalar ve birkaç kafeden oluşmaktadır. Canlı müzik yapan tavernalar, restoranlar ise insanların yemek eşliğinde eğlendiği yerlerdir. Yemek eşliğinde eğlenmek burada yaygın eğlence anlayışıdır. Özellikle Kalambaka ve Kastraki’de bulunan tavernalar en çok tercih edilen yerler olmaktadır. Bu mekânlarda akşamları canlı müzik eşliğinde güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Meteora dini ve geleneksel bir kültüre sahip olmasının yanında küçükte bir bölge olduğundan bar ve gece kulübü gibi mekânlar bulunmamaktadır. Fiyatlar ise oldukça uygundur.


visitmeteora.travel

Meteora’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Kalambaka ve Kastraki’de hem yerel ürünleri hem de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok butik dükkan ve mağaza bulunur. Hediyelik eşya, giyim, gıda ve takı aksesuar alışverişlerini yapmak içinse en uygun yer Kalambaka’dır. Kastraki’de ise daha çok geleneksel tarzda yapılmış hediyelik eşya ürünlerini bulabilirsiniz. En popüler hediyelik eşya ürünleri ise İsa ve Meryem ana tabloları, dini simgeler, biblolar ve süslü çerçevelerdir.

Meteora’nın Kalambaka ve Kastraki köylerinde üretülen gıda ürünleride oldukça meşhurdur. Turistler tarafından genellikle köy peyniri, bal, yoğurt, meyve, şarap ve çeşitli et ürünleri tercih edilmektedir. Ayrıca bu ürünlerin fiyatlarıda oldukça uygundur.


climbgreece.com

Meteora’da her yıl düzenlenen geleneksel bir festival yoktur. Ancak yılın değişik zamanlarında tırmanış, müzik ve cross sporları gibi çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Güncel aktiviteler için tıklayınız.
 

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • Epiphany: 6 Ocak
 • Kathara Deftera: Her yıl değişir
 • Bağımsızlık Günü: 25 Mart
 • İyi Cuma: Her yıl değişir
 • Kutsal Cumartesi: Her yıl değişir
 • Mayıs Günü: 1 Mayıs
 • Assumption : 15 Ağustos
 • OXİ Günü: 28 Ekim
 • Noel: 24-25-26
 • Yılbaşı Gecesi:31 Aralık / yarım gün


climbgreece.com

Meteora’da her yıl düzenlenen geleneksel bir festival yoktur. Ancak yılın değişik zamanlarında tırmanış, müzik ve cross sporları gibi çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Güncel aktiviteler için tıklayınız.