Google+

Arama formu

Meteora Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köylerinden oluşan küçük bir şehirdir. Özellikle dik uçurumlara yapılmış tarihi manastırları ve manzarasıyla dikkat çekerken, Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dini bir bölge olarak da bilinir.

Meteora Hakkında Bilinmesi Gerekenler
huffpost.com

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köylerinden oluşan küçük bir şehirdir. Özellikle dik uçurumlara yapılmış tarihi manastırları ve manzarasıyla dikkat çekerken, Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dini bir bölge olarak da bilinir. Meteora tamamen Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Kalambaka ve Kastraki isimli iki kasabadan oluşan Meteora’nın yerel nüfusu 12.000’dir. Teselya Ovası, Pindus Dağları ve Pineios Nehri’nin eteklerinde ki geniş bir vadide bulunur. İsminin anlamı Yunancada “göklerde asılı” ve “göklerdeki” anlamın gelmektedir. Uçurumların üzerine yapılmış manastrılarını görünce bu ismin aslında ne kadar yerinde verildiği anlaşılmaktadır. 

Meteora’nın geçmişi 23.000 yıl önceye kadar gitmektedir. Buralarda ki mağaralarda rüzgardan korunmak için yapılmış antik setlerin izi halen görülebilmektedir. 9. yüzyıldan sonra, özellikle 14. yüzyılda münzevi gruplar ve kesişlerin toplandığı bir bölge haline gelmiştir. Meteora’nın en turistik yerleri olan büyüleyici manastırlar da genellikle 14. yüzyılda yapılmıştır. Doğası, köyleri, havası ve “göklerdeki manastırları” ile Meteora mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Tanıtıcı Video: