Google+

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

226922 Ağu 2016Lokasyon Detay

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

Neolitik Çağ’a kadar uzanan zengin tarihinin yanı sıra, doğal güzellikleri ve Yunan kültürü ile de hatırı sayılır bir üne sahip olan Sakız Adası’nda mutlaka görülmesi gereken pek çok adres vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sakız Limanı, Sakız Adası Kalesi, Kampos, Arkeoloji Müzesi, Bizans Müzesi, Denizcilik Müzesi, Jüstinyen Müzesi, Tıp Müzesi, Agia Markella Manastırı, Olympi Mağarası, Agio Galas Mağarası, Heraklion Bahçeleri, Koyun Adası, Balık Adası.

Sakız Adası lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Homeric Poems, To Mastixi, Porta Di Marina. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Chios Town Studios, Chios Stone House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Mastic Cottage, VH Apartments, Mastiha Villas otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sakız Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sakız Adası şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Yarım Gün İzmir Şehir Turu (43.16 €), İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (69.06 €), Pamukkale Tam daytour (133.8 €), Efes ve Teras Evler: Özel Tam Gün Turu (47.48 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Plajlar

8522 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Plajlar

Sakız Adası kıyılarında, deniz tatili için adaya gelen herkesi memnun edebilecek çeşitlilikte onlarca plaj vardır. Şehir merkezinden fazla uzaklaşmak istemeyenler Ormos tou Lo ve Tagma’yı tercih edebilir. Su sporlarına ilgisi olanlar Bella Vista ve Afanis Naftis’te rüzgar sörfü yapabilir. Efsanelere meraklı olanlar Homeros’un oturduğu öne sürülen taşın olduğu Daskalopetra (Öğreten Taş) Plajı’nda denizin keyfini çıkarabilir. Yossonas, Nágos ve Yalıskári plajları çakıl taşlı, Komi ise ince beyaz kumludur. Mavra Volia, adanın siyah kumlu tek plajıdır. Aileler için Karfas, gençler içinse Agia Fotiá ve Paralia ton Glaron biçilmiş kaftan. İçki ve eğlence arıyorsanız Limnia ve Managros plajlarına da bir göz atın. Kristal deniz ve beyaz kum sevenler kuzeydoğu kıyısındaki Elinta’dan ziyadesiyle memnun olacaktır.

-

Köyler

4422 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Köyler

Adanın güneyindeki bereketli topraklar, dünyada yalnızca burada yetişen sakız ağaçlarına ve ortaçağda inşa edilen 24 tarihi sakız köyüne ev sahipliği yapıyor. Zarif mimarileri ve eşsiz dekoratif unsurları ile hayranlık yaratan bu köylerin en büyüğü Pyrgi Köyü’dür. Bu köyün en büyük özelliği, “çizik” anlamına gelen “ksista” denen bir yöntem kullanılarak geometrik şekillerle süslenen bina duvarlarıdır. Pyrgi’nin güneyinde bir diğer ortaçağ köyü olan Mestá yer alır. Köyün yalnızca bir çıkış kapısı vardır ve evler çok yakın inşa edilmiştir. Mestá’yı ziyaret ettiğinizde, yerel şarap “mestoutsiko” ve incir rakısı “souma”yı denemeyi unutmayın. Sakız Adası’nda ziyaret edebileceğiniz diğer köyler şöyle: Olympi, Armolia, Anavatos, Volissos, Kardamyla, Kallimasia.

-

Nea Moni Manastırı

3322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Nea Moni Manastırı

Sakız Adası’nın mozaikleri ile ünlü tarihi Nea Moni Manastırı, 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Yunanistan’daki en önemli Bizans eserlerinden biri olan Nea Moni Manastırı, uluslararası önemi sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

-

Sakız Adası ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-